Koupelny

Trendy z mezinárodního veletrhu ISH: v koupelně jak v pokojíčku

Od   | 

Jaké budou trendy pro nadcházející období, to si výrobci pečlivě střeží jak rodinné stříbro. S velkou slávou je pak představují na světových veletrzích. Jak to bude s koupelnovými trendy pro nadcházející období, jsme jeli s týmem zjistit do Frankfurtu na prestižní mezinárodní veletrh ISH.

Subtilní konstrukce dodávají elegantní ráz sanitárnímu zařízení. Série Viu with XViu, zdroj: Duravit

Nejznámější koupelnový veletrh ISH v německém Frankfurtu nad Mohanem se koná jednou za dva roky a je zaměřen na sanitu, vytápění a klimatizaci. Letos proběhl v březnu a my jsme tam nemohli chybět. Nás zajímala především oblast designu koupelen, a tak jsme šli po sanitě a zjistili, že celá tato oblast se nesla v duchu „Pop up my Bathroom“ aneb barevné koupání.

Dokonalou relaxaci nacházíme pod velkými hlavovými sprchami. Jako například pod Rainfinity, zdroj: Hansgrohe

Blíž k lidem

Se současným životním stylem, který nás nabádá k tomu, abychom hodně relaxovali a užívali si života v pěkném a harmonickém prostředí, vychází i nový směr, kterým se ubírají interiérové trendy všeobecně a koupelnu nevyjímaje. I když je koupelna už poměrně dlouho středem zájmu, stále zůstává chladná a navíc bílou barvou a kovem sterilní. Sice ji „zahřívají“ třeba obklady v dekorech dřeva a doplňky s textilem, ale stále není tak přívětivá, jak by bylo potřeba. Tomu by měl být podle nejnovějších trendů konec. Koupelna bude ještě víc povýšena na víceúčelové místo plné života a elánu a nově i barev. Novou barevnou expresivitu dostávají obklady, dlažba, nábytek, umyvadla, vany i baterie. V popředí stojí teplé a pudrové pastelové tóny. Díky tlumené paletě barev vzniká i v koupelně pocit většího pohodlí a příjemného útulna. Barevnou sanitu a prvky doplňuje dlažba a obklady v bílé, černé a ve všech odstínech šedé. Do pozadí také ustupuje lesk a střídá jej mat na površích nábytku, ale i na keramice. Dříve lesklá a hladká glazura se mění v matnou a na omak sametově hebkou.

Koupelna se stává prostorem, který propojujeme s prvky z obytných místností. Zdroj: Home Style

Druhou významnou barvou, která zabydluje koupelny, je černá. Ale nebojte se, nebudete se v koupelně cítit jako ve smuteční síni, neboť matná černá se kombinuje s ušlechtilými materiály, jako je kámen a mosaz, které jí dávají honosný a teplý charakter. Hodně zařídí i to, že glazura není lesklá.

Našli jsme i nové a praktické pojetí sprchového koutu. Jmenuje se Tube a je vybaven  lištou, na kterou je možné připevni doplňky, jako například sedátko, police ad. Zdroj: Palme

Vypadá lépe a ještě šetří

Velmi nápadně se také zeštíhluje keramika, konkrétně její stěny. Z masivních umyvadel se stávají mísy s tenkou skořepinou, která je ale stejně trvanlivá a odolná, jako dříve mohutný střep. Nové druhy keramických materiálů se využívají na výrobu umyvadel, ale také sprchových vaniček, která jsou většinou ještě opatřená protiskluzovou úpravou. Díky nízké poréznosti špičkových výše zmiňovaných matných glazur se také keramika udržuje velmi dobře v čistotě a snadno se čistí.

Série designových umyvadel Moon od Kryštofa Nosála se drží trendu v podobě tenkostěnné keramiky, zdroj: Ravak

Šedá barva s matným smaltem použitým na glazuru plechu láká k pohlazení, zdroj: Alape

Designové krasavice

Změny a inovace se nevyhýbají ani bateriím. Pokračuje vývoj v elektronice a ekologických úpravách. S tím samozřejmě úzce souvisí i to, že baterie za technologickým vývojem nijak nepokulhávají v designu, ba naopak. Získávají až neuvěřitelné a velmi atraktivní tvary a podle nových trendů i nejrůznější barvy. Základ tvoří sice stále chrom, nerez a hliník, ale přibývají i pestré pastelové odstíny. Prim v tomto segmentu hraje černá, která se objevuje v každé kolekci, a to nejen u baterií, ale koupelnového zařízení. Samozřejmě v matném provedení.

Vodu můžeme ovládat tlačítkem. Podle barevné LED uvidíte, zda teče teplá nebo studená voda. Zdroj: Duravit

Bílá barva na baterii není novinkou, ale v kombinaci s barevnou keramikou dává koupelně úplně jinou náladu, zdroj: Hansgrohe

Inteligentní koupelna pro chytré uživatele

Nemusíte mít vystudovanou vysokou školu, abyste porozuměli vaší koupelně. Postačí, když se chopíte ovladače či jiného zařízení a velmi jednoduše si budete řídit funkce, jejichž prostřednictvím vám například sprcha dopřeje osvěžující proudy v několika scénářích, nebo vás toaleta umyje, namasíruje a osuší. Tyto chytré funkce nejrůznějších zařízení mají zpravidla kromě pohodlí, očisty a welness funkcí také za úkol chovat se ekologicky, tedy šetřit přírodní zdroje a tím samozřejmě i naši peněženku. Čím dál víc se řeší opětovné využívání splaškové vody z umyvadel k splachování toalety.  

Toaleta s bidetovací sprškou už je samozřejmostí každé moderní koupelny. Toaleta Sela, Aqua Clean, zdroj: Geberit

Sprchový panel Cockpit bude designovou ozdobou vašeho sprchového koutu. Zdroj: Kludi

Fotogalerie:

 

Podívejte se na svižný sestřih přímo z veletrhu


You must be logged in to post a comment Login