Architektura a design

Na veletrhu v Kolíně nad Rýnem byly k vidění první interiérové trendy pro rok 2019. Co nám letos nesmí doma chybět?

Od   | 

Začátek nového roku vždy přináší nové naděje a další šance. To platí i v oblasti interiérového designu – uplynulý čas ukázal, co se osvědčilo a na co je lepší zapomenout. Jedním z míst, kde je možné prohlédnout si všechny aktuální trendy pěkně pohromadě, je kolínský veletrh nábytku IMM Cologne. Ten totiž jako první v roce ukáže, co by nám doma nemělo chybět a bez čeho se obejdeme. Co prozradil letos?

Praktičnost a pohodlí jsou vlastnosti, na které berou designéři ohled v první řadě. Pohovky a křesla od výrobce Koinor proto mají polohovatelné opěrky zad i područky a disponují kvalitním čalouněním z kůže. Zdroj: Home Style

1. Pastelové barvy

Trend nastolený skandinávci je oblíbený u designérů z celého světa už několik let a vypadá to, že ještě nějaký čas bude. Stále odvážnější jsou však kombinace jednotlivých odstínů a stupňování jejich sytosti. Kdo má rád barvy, letos si je může dopřát v téměř libovolném množství.

Pastelové odstíny hravě zjemní i prostor inspirovaný industriálním stylem

2. Oblé tvary

Nekompromisní pravé úhly dávno nejsou v módě, i když jde o klasiku, která si vždy udrží své místo už jen z důvodu praktičnosti. Současní tvůrci se však snaží zaoblit, co jde, i kdyby to měly být jen úchytky dvířek jinak standardně hranaté komody. Mnozí však pro jistotu zaoblí i všechny její rohy…

Nábytek, doplňky i dekorace stále častěji oplývají oblými tvary a kruhovými motivy

3. Tmavé dřevo

Světlé přírodní odstíny dřeva si svou vedoucí pozici stále udržují, na paty jim však šlape dřevo tmavé. Aby nábytek z něj nepůsobil příliš těžce, výrobci ho odlehčují kombinacemi s dalšími materiály, povrchy a odstíny. Třeba jako německá Hülsta, která v Kolíně představila novou sestavu spojující tmavé dřevo a šedý lak. Součástí expozice byla také premiéra jídelní lavice – ty se, mimochodem, po boku jídelních stolů objevují stále častěji.

Tmavé dřevo v kombinaci se sytými odstíny a lehkými konstrukcemi nábytku odkazuje ke stylu 70. let 20. století

4. Sofistikované materiály

Vyspělé technologie a stoupající nároky stojí za neustále se rozšiřující nabídkou jedinečných materiálů. Můžeme si proto dopřát povrchy k nerozeznání od dřeva, kamene, mramoru atp., a přitom se nebát, že jsou příliš těžké, náchylné na poškrábání, nebo že nesnesou vodu.

Přírodní materiály jsou nadčasovou klasikou, která nepodléhá trendům

5. Rafinované struktury

Na nábytku i textilu je patrný trend výrazných struktur. Pryč jsou časy uhlazenosti, doba si žádá rozmanitost na pohled i dotek. Reliéfy přitom mají většinou jasný řád, a vytváří tak grafické struktury propůjčující prostoru osobitý výraz.

Povrchy nábytku i textilních doplňků zdobí výrazné struktury

6. Stylové návraty

Bez inspirace časy dávno minulými se interiéroví návrháři neobejdou stejně jako ti módní. A v jakých vodách loví právě teď? Převážně v 70. letech, ale evidentně se nebojí jít ani hlouběji ke kořenům… Koho by ještě před pár lety napadlo, že je bude fascinovat Art Deco? Stalo se a výsledkem je velké množství mramorových povrchů, zlatavých odstínů a sametových čalounění. Samozřejmě nejlépe v kombinaci se subtilními konstrukcemi a přírodním dřevem, ale to asi jen proto, abychom nezapomněli, ve kterém století se zrovna nacházíme…

Dekorativní styl Art Deco se rozšířil především ve 20. a 30. letech minulého století. V současnosti, tedy téměř o sto let později, některé jeho prvky přejímají současní designéři a zdatně je kombinují s trendy posledních let.

7. Lavice u jídelního stolu

To, co se v minulosti ukázalo jako praktické, se v obměnách vrací. Podobně tomu je i s rohovou lavicí, kterou možná mnozí mají spojenou s nehezkým (ale praktickým) prvkem v malých panelákových kuchyních. Rohové lavice se znovu vrací do módy, tentokrát však s velmi jednoduchými tvary a pohodlnými sedáky. Elegantní řešení nachází využití zvláště v prostorných kuchyních, kde tvary vyniknou.

Jídelní lavice byly k vidění u všech firem udávajících trendy. Jako například u firmy Hülsta

SESTŘIH TOHO NEJLEPŠÍHO Z VELETRHU IMM COLOGNE 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login