Koupelny

Trendy v koupelnách pro rok 2021: Návrat k přírodě a odpočinku

Od   | 

Chystáte se v tomto roce zařizovat nově koupelnu? Pak se vám rozhodně vyplatí vědět, co je tento rok trendy a na co rozhodně nesmíte zapomenout. Už dávno neplatí, že koupelna slouží pouze k rychlé hygieně. Naopak, koupelna je obzvlášť v dnešní době přímo chrámem domova, ve kterém si můžete odpočinout, zapomenout na každodenní problémy a pořádně relaxovat. Trendem roku 2021 je zejména návrat k přírodním materiálům, plno zeleně a domácí lázně.

Trendem je domácí wellness, ve kterém si skutečně odpočinete. Zdroj: Dornbracht

Zaměřte se na přírodní materiály

V první řadě je důležité vybrat materiály, od kterých se bude odvíjet ostatní vybavení koupelny. Právě přírodní materiály dovedou navodit příjemnou atmosféru, kde si opravdu odpočineme jak psychicky, tak fyzicky. Nesmí tedy chybět dřevo někomu může být příjemný i kámen nebo mramor. Pokud nechcete příliš investovat, stačí se poohlédnout i po povedené imitaci, kterou na první pohled od originálu nerozeznáte. Tyto materiály lze použít nejen na stěny a podlahy, ale skvěle vypadají i v doplňcích, případně z nich mohou být vyrobeny umyvadla, vany, nebo jiné koupelnové vybavení. Důležité je se soustředit i na vhodné barvy, které harmonii koupelny podtrhnou. V kurzu jsou zemité barvy, nebo příjemné zelené odstíny.

Trendem jsou přírodní materiály, dvě umyvadla vedle sebe, prostorný sprchový kout a sprchovací toaleta. Zdroj: Geberit

Barvu koupelny pro rok 2021 vyhrává zelená

V kurzu jsou veškeré barvy navozující přírodu – tedy odstíny hnědé, nebo zelené barvy. Právě zelená barva se umístila na nejpřednější příčce v roce 2021 a není divu. Zvolíte-li jemný odstíny, navodí během relaxace pocit klidu a uvědomění si své osobnosti. Zelenou lze použít jak na stěny, tak i na doplňky v podobě ručníků, závěsů, či jiných textilií. Vybírejte buďto veselé, pastelové odstíny, nebo naopak tlumené, tmavší tóny. Nikdy nesahejte po výrazných odstínech, které se brzy omrzí. Zakomponovat kus přírody, i zeleného tónu do koupelny lze také pomocí určitých druhů rostlin, které přímo milují vlhko, teplo a páru stoupající z horké sprchy. Vyzkoušejte barevné orchideje, tropickou Platycerium, nebo kouzelnou Aspidistru. 

Barvou v koupelně pro letošní rok je zelená barva. Zakomponujte ji pomocí stěn, i rostlin. Zdroj: Duravit

Domácí wellness

Mnoho z nás odpočívá pod proudem tekoucí vody. Právě proto jsou trendy hlavové sprchy ve velikosti XXL, které se montují do stropu, do stěny nebo jsou součástí sprchové tyče. Trysky zpravidla bývají vybaveny přisávání vzduchu obohacujícím proud vody, existuje také možnost, kdy je jedna tryska rozdělena ještě na řadu menších a uživatel má pocit, jako by stál ve velmi jemném proudu vody. Ti co si nemohu dopřát tyto nadstandardně velké sprchy nemusejí zoufat. I moderní ruční sprchy jsou vybaveny nejrůznějším typy proudů, takže uživatel nepřijde zkrátka. Jen ušetří za vodu. Dopřát si můžete i systém pod omítkových sprchových hlavic, které masírují celé tělo. Podle rozmístění a vaší polohy – můžete sedět, ležet nebo stát – proud vody masíruje zvolené partie.

Hlavové sprchy poskytují několik druhů proudů, kterými masírujete nejrůznější partie. Nechybí osvětlení. Zdroj: Grohe

Přestože při běžném dnu potřebujeme dostatek světla, pro relaxaci a pohodu nám postačí tlumené, odpočinkové světlo. Do koupelny zvolte jedno hlavní, centrální, které doplňte dalšími svítidly. Ideálně takovými, u kterých lze podle potřeby nastavovat intenzitu světla a barvu. A abyste si navodili ještě více lázeňské atmosféry, přidejte svíčky nebo aromalampy.

Barvy v podobě vodovodní baterie

Klasické chromové vodovodní baterie jsou pomalu vytlačovány barevnými. Trendem pro rok 2021 je jednoznačně matná bílá a matná černá. Na trhu najdete i pastelové odstíny, jako je pudrově růžová, mátově zelená, modrá a nejrůznější odstíny hnědé. Rozhodně nic nezkazíte kovovými odstíny, jako je měď, mosaz apod. Nezapomeňte však ve stejném odstínu sladit i ostatní doplňky, a to včetně pantů sprchového koutu a koupelnového radiátoru.

Trendem jsou matně černé, nebo bílé vodovodní baterie. Zdroj: Hansgrohe

Prostorné zrcadlo je nutnost

V žádné koupelně nesmí chybět zrcadlo. Tento rok platí pravidlo – čím větší, tím lepší. A pokud disponujete pouze malou koupelnou? Nevadí! Velké zrcadlo ji naopak příjemně prosvětlí a opticky zvětší. Zkuste se zaměřit na zrcadla, která jsou vybavena LED podsvícením. Na výběr jsou nejrůznější provedení, tvary kulaté, i hranaté, nebo zrcadla s rámem, i bez. Zrcadlo může hrát v koupelně hlavní roli a udávat směr celému prostoru.

Zaměřte se na velká zrcadla s LED podsvícením. Zdroj: Duravit

Obklady nemusí být pouze v jedné velikosti

Dříve stěny zdobily pouze obklady jedné velikosti, které se však po čase okoukaly a působily fádně, nebo nudně. Trendem tohoto roku je střídání obkladu v několika velikostech. To, jak velikosti kombinujete, je pouze na vaší fantazii. Někdo preferuje dělicí jednoduché pruhy a někdo dá přednost asymetrickému uspořádání. Moderní je také kombinace různých barev i materiálů. Zde ale postupujte opravdu s rozvahou, abyste docílili harmonického prostoru. 

Na stěnách kombinujeme barvy i materiály Zdroj: Kozák Bath and Interiors

Tlačítka TECEsquare vystupují jen 2 mm nad obklad

Tlačítko k toaletě barevně slaďte s ostatními doplňky. Zdroj: TECE

Sprchovací toaleta je návyková

Toaleta s bidetovací sprškou není novinka, ale vzhledem k vysoké pořizovací ceně se do našich koupelen dostává pozvolna. Ten, kdo ji někdy zkusil, už ale nebude chtít nic jiného. Vezmeme-li v úvahu pořizovací cenu toalety s bidetem (a k němu baterie + sedátko) není konečná částka zas až tak navýšená. Zvolíme-li základní řadu. V té nejvyšší můžeme mít nejrůznější druhy proudů, spršku i pro dámy, vyhřívané sedátko, jehož poklop se sám zvedne, osoušení, odtah zápachu mimo místu a mnoho dalšího. Je nasnadě, že funkce můžeme ovládat dálkově nebo rovnou z telefonu. Pokud přeci jen zvolíte „klasiku“, pak si rozhodně dopřejte  modelem se splachování bez kruhu a speciální vypalovanou glazuru zajišťující vyšší hygienu.

Sprchovací toaleta je návyková. Zdroj: Geberit

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login