Ložnice

V trendu jsou měkčí matrace a paměťová pěna – proč?

Od   | 

Přiznejme si to, nakupování matrací může být zdrcující záležitost. Na výběr jsou stovky, tisíce značek matrací a přicházejí ve všech různých typech a velikostech. Také jen při pohledu na cenovky připojené k některým matracím, jeden prostě ví, že je to velké rozhodnutí! Je tu jedna otázka, kterou by si měl každý kupující položit: tvrdý nebo měkký?

To je skvělé místo, kde začít, protože tvrdost bude mít opravdu vliv na to, jak pohodlně nebo podporovaně se člověk cítí na matraci. Ano, z velké části to závisí od osobních preferencí, ale existují ještě i objektivnější výhody i nevýhody pro pevné i měkké matrace.

Sestavili jsme tohoto průvodce, abychom pomohli všem zmateným kupujícím rozhodnout, zda je pro ně nejlepší pevná nebo měkká matrace!

Co dělá matraci tvrdou nebo měkkou?

Pevnost matrace bude určena hlavně její konstrukcí a materiály. Například pružinová matrace bez skutečné komfortní vrstvy bude pravděpodobně pevnější. Jakost pružin bude mít samozřejmě také vliv na pevnost a podporu matrace, ale obecně jsou pružinové matrace tvrdší než průměr. Matrace, které obsahují latex, jsou obvykle též pevnější a více podporující; latex je velmi trvanlivý a hustý materiál, který nenabízí vlastnosti jako některé pěnové matrace.

Když už mluvíme o pěně, matrace z paměťové pěny jsou často měkčí než průměr; materiál je známý pro komfortní pocit a skvělé uvolnění tlaku. Existuje také mnoho matrací typu „postel v krabičce“, které nabízí alternativní paměťové pěny, jako jsou adaptivní pěna nebo AirFoam, které jsou také velmi měkké. Jen proto, že matrace obsahuje paměťovou pěnu nebo měkkou pěnu, nemusí to nutně znamenat, že bude měkčí než průměrná. Skutečně záleží na tom, jak silná je komfortní vrstva. Dokonalý přehled o matracích různých stupňů tvrdosti vám poskytnou recenze nejlepších matrací aktuální nabídky trhu, kterou najdete zde https://cestakbydleni.cz/matrace-dormeo/.

V konečném důsledku, tvrdost je skutečně subjektivní a závisí na velikosti a tělesné hmotnosti spáče. Osoba, která příliš neváží, může najít matraci s vrstvou pěnové paměti nahoře, která je docela měkká, ale mohutnější člověk by mohl protlačit tuto komfortní vrstvu a matrace bude pro něj na pocit pevnější.Těžší člověk by zároveň mohl pružiny na matraci komprimovat a byla by na pocit měkčí, ale lehčí člověk by se do ní nemohl „zatlačit“ a matrace by byla pro něj pevnější. Všechno je relativní.

Zdroj: Ljupco Smokovski/shutterstock.com

Proč jsou v trendu měkčí matrace a paměťová pěna?

Tvrdé matrace mají mnoho výhod a podpora je mezi nimi ta hlavní. Jsou více podpůrné než měkké matrace a drží tělo, místo aby ho nechali ponořit příliš hluboko. Ležíc na pevné matraci, většina lidí bude mít pocit, že spí „na vrcholu“ matrace. Díky tomu jsou pevné matrace také chladnější než měkké. Ležíte více „na vrcholu“ matrace a tím je tělo více vystaveno vzduchu v ložnici.

Přestože pevné matrace nabízejí velkou podporu, nejsou z hlediska úlevy od tlaku nejlepší. Boční spáči mohou cítit seriózní tlak na ramena a boky, když leží na tvrdé matraci. Ačkoliv je pohodlí subjektivní, mnoho lidí neklasifikuje tvrdé matrace jako „pohodlné“.

Odlehčení tlaku je faktor, kde měkké matrace opravdu září. Umožňují bočním spáčům ponořit se o něco více a snižují tlak na ramena a boky. Lidé obecně popisují měkké matrace jako „pohodlnější“.

Měkké matrace jsou jasnou první volbou především pro:

  • boční spáče – každý, kdo spí na boku, chce najít matraci, která uvolní tlak na ramena a boky. Měkké matrace obvykle vykazují vynikající odlehčení tlaku.
  • lidi s bolestmi – měkké matrace jsou skvělou volbou pro ty, kteří zápasí s bolestmi kloubů nebo kyčle. Měkká matrace s paměťovou pěnou může zmírnit a redukovat bolest pociťovanou v těchto oblastech.
  • ti, kteří se rádi potápí do své matrace – měkké matrace skutečně umožňují, aby se spáči ponořili do matrace. Každý, kdo upřednostňuje spát „ve“ své matraci, by měl dát přednost měkké matraci.
  • páry – měkčí matrace, zejména ty z paměťové pěny, zvládají přenos pohybu lépe než pevné matrace. Když se jeden partner pohybuje po matraci, má menší šanci rušit druhého partnera na měkké matraci.

Zdroj: cdstocks/shutterstock.com

Proč je paměťová pěna ideálním materiálem měkkých matrací?

Ačkoli paměťová pěna byla na trh uvedena v 60. letech 20. století díky NASA, matrace z paměťové pěny zažily skutečnej boom až v roce 2000. Dnes miliony spí na tomhle zázraku matrací, ale ne každý opravdu chápe, na čem vlastně odpočívá. Pojďme se tedy podívat na matraci z této super pěny.

Co je paměťová pěna?

Technicky je paměťová pěna viskózně elastická polyuretanová pěna, známá také jako temperovaná pěna. Byla vyvinuta na základě smlouvy NASA, jejímž cílem bylo zlepšit odpružení sedadel a ochranu před nárazem pro piloty a cestující v letecké dopravě. Paměťová pěna se formuje podle těla v reakci na teplo a tlak a rovnoměrně rozděluje tělesnou hmotnost. Jakmile odstraníte tlak, vrátí se do původního tvaru. Tyto vlastnosti, kromě ochrany od nárazu, ji činí velmi pohodlnou.

Po svém „panenském letu“ pro NASA vpadla paměťová pěna i do dalších, komerčních, oblastí. Například, byla používána jako odpružení v přilbách a botách. Medicína našla využití v protetice a výrobcích k prevenci tlakových vředů, jako jsou sedací polštářky pro osoby s těžkým zdravotním postižením. Pak obliba paměťové pěny opravdu vzlétla. Nyní je dobře známá pro použití v polštářích a matracích, které přicházejí v různých hustotách a výškách.

Jaké jsou benefity matrací z paměťové pěny?

Líná pěna dokáže:

  • použít teplo a tlak vašeho těla k vytvoření vašeho přesného tvaru. „Visko“ část viskoelastického je to, co zde přichází do hry. Vaše tělesné teplo ve skutečnosti změkčuje pěnu a činí ji viskóznější. To je to, co vám umožňuje potopit se. V podstatě vytváří odlitek vašeho těla. Když vstanete z postele, pěna se vrací do původního tvaru. To by byla „elastická“ část. Je to také dobré pro podporu vyrovnání těla. Spánek na přirozené křivce je žádoucí pro páteř a podněcuje bederní podporu.
  • je také užitečná, pokud jde o zmírnění bolesti na tlakových místech. Pokud trpíte artritidou nebo bolestmi kloubů, může vám tato matrac pomoci. Tlumí a sníží jakýkoli dopad, se kterým byste se jinak mohli setkat. Starší matrace, které používají nějaký druh měkké vrchní vrstvy, mají tendenci se v průběhu času opotřebovávat, což umožňuje, aby podkladové pružiny začaly stále více působit tlakem. Tyto pružiny mohou nakonec sloužit jako tlakové body matrace, což vám způsobuje nepohodlí. Paměťová pěna z větší části toto eliminuje. Mnoho paměťových pěnových matrací dokonce neobsahuje pružiny a v hybridních matracích, které je obsahují, pěna slouží jako dost dobrý chránič mezi nimi. To je samozřejmě dobrá zpráva pro každého, kdo trpí věcmi, jako je bolest zad.
  • při použití matrace s pěnovou pamětí je méně pravděpodobné, že budete cítit, že se váš partner pohybuje. Existuje snížená šance, že vám bude vadit jeho vstávání, přehazování a otáčení. To je částečně způsobeno hustotou matrace. Protože se ponoříte, pohyb je matraci v podstatě pohlcován, spíše než přenášen, jako by tomu bylo u tradiční pružinové matrace. To je dobré, pokud máte lehký spánek a snadno se probudíte.
  • další výhodou je, že paměťová pěna může být hypoalergenní. Má velmi hustou strukturu, což je dobré pro snížení počtu alergenů, které se mohou hromadit. Prach, plísně a další alergeny nebudou moci najít cestu do vaší matrace. To je velmi užitečné pro lidi, kteří trpí alergiemi, protože jim často brání v klidném nočním spánku.

Ve světle výše uvedeného, je nakonec zřejmé, proč se těší oblibě spíš měkčí matrace, zejména z paměťové pěny. Jsou ideální pro ty, kteří potřebují klidný spánek po náročném pracovním nasazení a také pro ty, kdo trpí bolestmi kloubů. Zajistí kvalitní spánek pro páry, které se díky nim navzájem neruší a jsou perfektní pro všechny, kteří milují spánek jako na obláčku.

Zdroj informací:

 


You must be logged in to post a comment Login