Koupelny

Trendem je postavit umyvadlo na desku, vyzkoušíte ho také?

Od   | 

Už naši předkové umísťovali mísy k osobní hygieně přímo na stůl. V dnešní době se toto řešení stává čím dál oblíbenější. Jediným rozdílem je, že dnes mísu nahradila umyvadla z moderních materiálů.

Ruce si myjeme i několikrát denně, a protože se u umyvadla vystřídá každý člen rodiny, je důležité dbát také na jeho provedení. Důležitý je nejen estetický vzhled, ale i praktičnost a zároveň dostatečně volný prostor okolo na odkládání všech nezbytností. Nejen díky tomu je umyvadlo na desce v současnosti tolik populární.

Posazení umyvadla na desku je moderní a originální.

Široký výběr provedení a designu

Volně stojící umyvadla se kromě svého nadčasového vzhledu mohou pochlubit jak širokým výběrem materiálu, tak i tvarů. Skvělým řešením je keramika, která se jednoduše udržuje a má hladký povrch. Většina výrobců nabízí její povrchovou úpravu, která zamezuje usazování nečistot a vodního kamene, díky které na ní nezůstávají viditelné stopy po kapkách vody. Na trhu najdeme i tenkostěnná keramická umyvadla, která působí subtilně a jsou velmi elegantní.  

Elegantní umyvadlo z tenkostěnné keramiky. Zdroj: Duravit

Umyvadla ze smaltové oceli se řadí mezi inovativní produkty. Přestože už léta patří mezi kvalitní a funkční materiál, dnes se tento skvělý materiál kombinuje s elegantním a nadčasovým vzhledem. Smaltová ocel je výhodná díky své pevnosti a zároveň jemného vzhledu. Navíc je skvělým řešením pro nenáročnou údržbu.

Umyvadla ze smaltované oceli mohou být i barevná. Kolekce Aqua, barva Deep Indigo, zdroj: Alape

Mezi další vhodný materiál patří litý mramor, který vyniká zcela rovným dnem a většina výrobců garantuje jeho životnost. Pokud však nejste zastánci zmíněných materiálů, můžete samozřejmě vybírat také umyvadla skleněná, nerezová, kamenná ad.

Umyvadlo z litého mramoru. Zdroj: Ravak

Chcete-li něco originální, můžete zvolit i netradiční tvary, jako jsou kulatá, hranatá, umyvadla připomínající oblázky, trojúhelníková, či elipsovitá. Díky jim dostane koupelna naprosto jiný, neokoukaný vzhled.

Spadl vám flakón s vůní a rozbil umyvadlo? Domácnost můžete pojistit i proti této nehodě.

Na co je důležité dát pozor?

Jestliže zvolíte umyvadlo na desku, pak dbejte na to, aby bylo glazované ze všech stran po celém povrchu.  Pokud na stěnu pověsíte zrcadlo a na desku umístíte umyvadlo, pak se bude zadní část odrážet v zrcadle, a nebude-li glazovaná, pak ubere to na výsledném efektu. Před koupí zkontrolujte i rovnost dolní části umyvadla, která bude postavena na desku. Při umístění je důležité mít provedený kvalitně spoj mezi umyvadlem a deskou, aby do mezery nezatékala voda. Drobná netěsnost se dá vyplnit silikonem, ale pokud ho do mezery aplikujeme hodně, nemusí toto řešení kvalitně fungovat. 

Mezi deskou a umyvadlem musí být kvalitně provedený spoj, aby do mezery nezatékala voda. Zdroj: Geberit

Baterie podle vašeho gusta

Posazením umyvadla přímo na desku získáme jeden obrovský benefit. Můžeme experimentovat s vodovodní baterií, jak se nám jen zlíbí. Obzvlášť, pokud se nechceme zaměřit pouze na klasické baterie. Vybrat si můžete jak provedení a typ baterie, tak i přesné místo, kam ji umístit. Je libo na pravou, nebo levou stranu? Protože umyvadlo není potřeba umístit doprostřed desky nebo skříňky, získáme volnou ruku, díky které bude i taková maličkost jako umyvadlo s baterií originální. Zapomínat bychom neměli ani na správnou výšku vodovodní baterie. Ta by totiž měla být vysoká tak, abychom měli dostatečný prostor pro pohodlné mytí rukou a o baterii zbytečně nenaráželi. Navíc při maximálním proudu by nám voda neměla stříkat okolo umyvadla. Zvolit můžeme samozřejmě i nástěnné provedení, nádherně působí subtilní typy baterií, kterým tento typ umyvadel sluší.

V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na sifon, který lze schovat elegantně, takže nebude viditelný, a tím pádem nenaruší celý koncept koupelny. Pořídit ho lze například i v nerezovém provedení, díky němuž v koupelně vytvoří příjemný doplněk, za který není třeba se stydět.

Pamatujte na správnou výšku vodovodní baterie. Nainstalovat ji můžete i na zeď.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login