Inspirace

Trend hmatového designu. Vychutnejte si krásu textury pro každý interiér ve stylu tactile

Od   | 

Tactile podporuje hmat a je to v současnosti nesmírně oblíbený interiérový trend. Designéři začali používat různé druhy, aby změnili vizuální dopad prostoru, vytvořili náladu a atmosféru. Co si pod tím představit? Nerovnoměrné povrchy, drážkování, organické tvary, prošívané a jinak zdobené látky. Zkrátka všechno, co vás láká k dotyku i pohlazení.

Ke kobercům se hodí hladký nábytek. Zdroj: Ikea

Ať už zvolíte strukturované dekorativní polštářky nebo komodu s dělenou strukturou, vždy vybírejte předměty, které vás uklidňují a příjemně na vás působí. Neměli byste si do svého domova brát cokoliv, co na vám způsobuje nepříjemné pocity. Mezi nejoblíbenější textury a materiály patří korek, plsť, kámen, hedvábí, kůže a hluboká kresba dřeva. Je možné je kombinovat mnoha vynalézavými způsoby, od nábytku přes podlahy až po stěny. S plstí se pravděpodobně objeví více organických interpretací, zatímco s kamenem přichází na trh nádherné řady obkladů, které lze použít uvnitř i vně domova. Nebojte se posouvat hranice a udělat něco kreativního.

Proč má hmatový design své pevné místo v interiéru?

Naše smysly mohou pracovat pro nás nebo proti nám. Využití hmatu v prostoru je důležitou součástí pro vytvoření pohodlného prostředí, ať už je teplé a relaxační nebo chladné a aktivní. Povrchové prvky jsou základním kamenem interiérového designu, protože tvoří vizuální teplotu místnosti. Hladké povrchy například odrážejí světlo a působí chladnějším a otevřenějším dojmem, zatímco plastické textury, které absorbují světlo, přibližují pocit tepla a odpočinku.

Kam pro stylová svítidla?

 

Stačí se rozhlédnout kolem sebe a hned uvidíte, že hmatové prvky jsou požity na více místech, než si myslíte, od stěn, přes stropy, podlahy až po nábytek. Při výběrů různých prvků je důležité začlenit i doplňkové textury, které se navzájem liší a vytváří vyvážené prostředí. Například drsné povrchy působí vedle hladkých mnohem více texturovaně. Skvělým příkladem je koberec, protože odráží málo světla oproti například dřevěné podlaze. Proto je vhodné, aby nábytek, obložení stěn, osvětlení a doplňky používané vedle koberců byly spíš s hladkou texturou a byl větší přísun světla.

Hmat je důležitou součástí interiérového designu. Zdroj: Westwing

Materiály, které hrají hlavní roli

V hlavní roli jsou zde přírodní materiály. Dřevo je hřejivý a příjemný materiál a má nekonečné možnosti povrchové textury. Existují dokonce studie, že dřevo má vliv na pokles krevního tlaku při použití v prostorách souvisejících se zdravím. Dalším materiálem, který nabízí široké spektrum možností, pokud jde o estetiku textury a má další výhody v trvanlivosti, vedení tepla a přirozené zvukotěsnosti je přírodní kámen.

Dřevo je jedním ze základních materiálů stylu tactile. Zdroj: Westwing

Tactile je hit doby

Jak vypadá nábytek ve stylu tactile? Především jde o kousky v lehkém stylu. Na povrchu najdete často žebrování. Také sem patří stěny s 3D reliéfy, různé povrchové materiály, vroubky a vzory. Stolek či židlička v asymetrických tvarech vyvolávají různé pocity. Dokáží osvěžit vaši mysl a zařídit, že každý den je trochu jiný. Styl tactile najdete i na různých plédech, přehozech a polstrování. Může to být klidně lampa s plasticky vytvořeným stojanem, židle s proplétaným opěradlem, skříň s vyrytými vzory, váza s kovovou pleteninou, komoda s různými 3D reliéfy apod.

Hmatový design je patrný na stylovém nábytku a mnohých textiliích. Zdroj: Gert Snel

Barvy spojené se stylem tactile

Barvy bývají nedílnou a nesmírně důležitou součástí každého stylu, ovšem tactile je v tomto výjimkou. Zde hrají spíše podružnou roli. To ovšem neznamená, že byste neměli mít interiér sladěný. Vždy je důležité, aby nepůsobil kýčovitě a odrážel vaši osobnost. Stále jsou v kurzu hlavně přírodní a zemité tóny. Vybírejte tedy tmavě, středně a světle hnědou, krémovou, smetanovou, béžovou, šedou, černou a hodí se i starorůžová, světle zelená či lila.

Barvy v tomto stylu nehrají tak důležitou roli. Zdroj: Ikea

Se stylem tactile můžete obdivovat svůj domov trochu jinak než pouze vizuálně. Vychutnejte si své bydlení hmatem. Dotýkejte se věcí, které jste s láskou vybírali, položte se na oblíbený polštář, jak jen budete moct. Je to příjemné a uklidňující. Nyní máte možnost nasát svůj domov skutečně všemi smysly.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Současný moderní design, A bydlíme…

Fotogalerie:

 

Elektrický bezdrátový mop: Rychlý a snadný úklid

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login