Zahrada

Jak se postarat o trávník, abyste si v létě měli kam lehnout

Od   | 

Krásný zelený a hustý koberec láká snad každého, aby si sundal boty a prošel se po něm bos a pak si do té nadýchané peřinky lehl s rukama za hlavou… Ale aby byl trávník pěkně nadýchaný, je potřeba se o něj pečlivě starat, především na jaře.

 V zimě na trávník, pokud to není nevyhnutelné, vůbec nevstupujeme. Rostlinky se zejména za mrazu snadno poškodí a polámou. Jakmile roztaje poslední sníh a povrch oschne, můžeme železnými hráběmi vyhrabávat mech, suchou trávu a listí.

Od poloviny dubna do konce května doséváme holá místa a zakládáme trávník výsevem, v pozdním létě pak od poloviny srpna do poloviny září.

Jarní tráva rychle narůstá, proto by první seč měla proběhnout na konci dubna. Pokud jsou v trávníku vysazeny drobné jarní cibuloviny, pak je nutné se sekáním počkat, než listy rostlin zežloutnou, jinak by příští rok nekvetly. V květnu a červnu sekáme trávník každý týden (na výšku 3-4 cm), čím více jej sekáme, tím tráva více odnožuje a houstne. Častým sekáním zabraňujeme i růstu plevelů. V létě, kdy je méně dešťových srážek, roste tráva pomaleji, proto sekání provádíme jednou za dva týdny na výšku 5 cm. Krátké posečené konečky špiček je dobré v případě velkých veder ponechat v trávníku, zpomaluje se tak výpar vody.

Sekáme tehdy, když je tráva suchá, sekačka vlhkou trávu spíše drtí, nebo vytrhává. V září sekáme trávník každý týden, koncem října naposledy a to nakrátko. Nezapomeneme shrabávat napadané listí.

Od poloviny dubna do konce května doséváme holá místa a zakládáme trávník výsevem, v pozdním létě pak od poloviny srpna do poloviny září. Půda je v té době teplá a rostlinky budou do prvních mrazíků dostatečně silné.

 Trávník pravidelně každých 6 týdnů přihnojujeme a to nejvíce v období od dubna do července. Volíme plné minerální hnojivo (NPK) a aplikujeme je na vlhkou půdu. Začátkem října hnojíme naposledy, zvýšíme dávku fosforu, který napomáhá dobrému přezimování. Buď rozhazujeme hnojivo ručně, u větších ploch použijeme rozmetadlo.

Trávník pečlivě odplevelujeme buď pomocí selektivních herbicidů, anebo plevel vypichujeme ručně pomocí nože.

Mech v trávníku naznačuje nedostatek živin (přihnojíme mletým vápencem) a nutnost jej provzdušnit. Provzdušnění provádíme vpichy rycími vidlemi do hloubky 15-20 cm v malých vzdálenostech od sebe. Do otvorů pak nameteme hrubý písek smíchaný s rašelinou.

V případě potřeby zavlažujeme. Zálivka je nutná přibližně od května, zaléváme včas, dříve než trávník začne hnědnout. Udusané partie nejdříve trochu nakypříme zápichy rycími vidlemi a poté zaléváme. Nejvhodnějším časem k zálivce je pozdní odpoledne nebo večer. Zaléváme raději méně často, ale důkladně. Půda by se měla napojit vodou nejméně do hloubky 10 cm.

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login