Zahrada

Jak se postarat o trávník, abyste si v létě měli kam lehnout

Od   | 

Krásný zelený a hustý koberec láká snad každého, aby si sundal boty a prošel se po něm bos a pak si do té nadýchané peřinky lehl s rukama za hlavou… Ale aby byl trávník pěkně nadýchaný, je potřeba se o něj pečlivě starat, především na jaře.

 V zimě na trávník, pokud to není nevyhnutelné, vůbec nevstupujeme. Rostlinky se zejména za mrazu snadno poškodí a polámou. Jakmile roztaje poslední sníh a povrch oschne, můžeme železnými hráběmi vyhrabávat mech, suchou trávu a listí.

Jarní tráva rychle narůstá, proto by první seč měla proběhnout na konci dubna. Pokud jsou v trávníku vysazeny drobné jarní cibuloviny, pak je nutné se sekáním počkat, než listy rostlin zežloutnou, jinak by příští rok nekvetly. V květnu a červnu sekáme trávník každý týden (na výšku 3-4 cm), čím více jej sekáme, tím tráva více odnožuje a houstne. Častým sekáním zabraňujeme i růstu plevelů. V létě, kdy je méně dešťových srážek, roste tráva pomaleji, proto sekání provádíme jednou za dva týdny na výšku 5 cm. Krátké posečené konečky špiček je dobré v případě velkých veder ponechat v trávníku, zpomaluje se tak výpar vody.

Sekáme tehdy, když je tráva suchá, sekačka vlhkou trávu spíše drtí, nebo vytrhává. V září sekáme trávník každý týden, koncem října naposledy a to nakrátko. Nezapomeneme shrabávat napadané listí.

Od poloviny dubna do konce května doséváme holá místa a zakládáme trávník výsevem, v pozdním létě pak od poloviny srpna do poloviny září. Půda je v té době teplá a rostlinky budou do prvních mrazíků dostatečně silné.

 Trávník pravidelně každých 6 týdnů přihnojujeme a to nejvíce v období od dubna do července. Volíme plné minerální hnojivo (NPK) a aplikujeme je na vlhkou půdu. Začátkem října hnojíme naposledy, zvýšíme dávku fosforu, který napomáhá dobrému přezimování. Buď rozhazujeme hnojivo ručně, u větších ploch použijeme rozmetadlo.

Trávník pečlivě odplevelujeme buď pomocí selektivních herbicidů, anebo plevel vypichujeme ručně pomocí nože.

Mech v trávníku naznačuje nedostatek živin (přihnojíme mletým vápencem) a nutnost jej provzdušnit. Provzdušnění provádíme vpichy rycími vidlemi do hloubky 15-20 cm v malých vzdálenostech od sebe. Do otvorů pak nameteme hrubý písek smíchaný s rašelinou.

V případě potřeby zavlažujeme. Zálivka je nutná přibližně od května, zaléváme včas, dříve než trávník začne hnědnout. Udusané partie nejdříve trochu nakypříme zápichy rycími vidlemi a poté zaléváme. Nejvhodnějším časem k zálivce je pozdní odpoledne nebo večer. Zaléváme raději méně často, ale důkladně. Půda by se měla napojit vodou nejméně do hloubky 10 cm.


You must be logged in to post a comment Login