Rady a tipy

Trápí vás hluk z ulice nebo od sousedů? Zkuste pár triků a zařiďte si větší klid

Od   | 

Ať už žijete ve městě nebo v rušnější vesnici, kde máte své sousedy, je těžké zvyknout si na zvuky sbíječek, křičících dětí nebo na sousedy, kteří se občas dost hlasitě baví. A protože hlavně nyní trávíme toho času doma mnohem víc, mnozí z nás aktivně hledají řešení, jež by jim pomohla tlumit zvuky, které jdou do bytu i z něj. Jak dosáhnout tišší domácnosti?

Knihovna poskytuje možnost uložit správně milované knihy a zároveň dobře tlumí zvuk. Zdroj: Home Style

Zakryjte stěny nebo stropy

Dřevo a sklo mají zvláštní schopnost, že zesilují hluk v prostoru. Přidáním měkkých povrchů v místnosti dosáhnete toho, že dojde k výraznému absorbování hluku. Nejlépe pohlcují zvuk materiály jako bavlna, plsť, pěna apod. To možná není pro vaši domácnost úplně ideální varianta, takže můžete vyzkoušet stylovější řešení v podobě dekorativních látek, různých uměleckých děl na zdech nebo rostlin, kde to jde. Přesuňte stojany a skříně s oblečením. Dobře fungují také stropní přepážky. Pokud vlastníte knihovny a spousty knih, rozmístěte je podél stěn do ulice. Knihy totiž dokážou odtlumit výrazně hluk z ulice.

Trendy jsou římské rolety a plisé. Jak na ně?

Zkuste koberce

Koberce fungují jako výborný tlumič, zejména tehdy, když máte plovoucí podlahy. Zabraňují odrazům zvuků. Když pořídíte nějaký pěkný designový kousek, spojíte rovnou výzdobu místnosti i praktičnost v jednom. Pokud máte děti či psa, vaši sousedi jistě ocení, že běhání, bouchání a křik zůstane trochu utlumen.

Závěsy

Menší hluk bez problémů utlumí závěsy. Zdroj: Ateliér Orsei

Těžké zatemňovací závěsy zvládnout také tlumit zvuk. Pamatujte, že čím silnější a těžší jsou, tím efektivněji působí. Dají se dokonce koupit i ve speciální úpravě pohlcující hluk. Pokud vám hluk vadí extrémně, klidně zkuste zavěsit celé dvě sady.

Správná izolace

Velký hluk od sousedů může být někdy opravdu problém a ani domluva není vždy nápomocná. Můžete sice izolovat podlahu, ale dalšími neizolovanými částmi bytu se může zvuk nerušeně šířit. Tím si tedy příliš nepomůžete. Zvuk vodí inženýrské sítě (ústřední topení a stoupačky). Je nutné izolovat celý byt. Izolační materiál zvolený odborníkem není úplně levný, ale dokáže ztlumit hluk až o 70 %.

Zdi

Obyvatelé východních zemí dávají koberce na zeď jako ozdobu i způsob tlumení zvuků. Další možností je již zmíněný nábytek u zdí a poslední variantou stavba sádrokartonové příčky asi 5 až 10 cm od zdi. Prostor se vyplní minerální vatou. Myslete na to, že tím přijdete samozřejmě o část prostoru, proto se tato možnost hodí do větších místností.

Podlahy

Pod samotnou podlahou by měla být kročejová izolace, která zamezuje přenosu zvuku. Někdy to ale nestačí. Další možnou variantou je zvýšení podlahy a když se dohodnete se sousedy, chtělo by to ještě odhlučnit strop v bytě pod vámi. Jestliže vás čeká konstrukce úplně nové podlahy, chce to určitě více vrstev (první vrstva z dřevovláknité desky či desky z minerální vlny, další vrstva z desek vhodných pro přenos tlaku, kročejová izolace a podlahová krytina).

Pod podlahovou krytinu instalujte kročejovou izolaci zamezující přenosu zvuku. Zdroj: Forbo

Strop

Odhlučnění stropu probíhá podobně jako u stěn. Vytvoří se pomocí sádrokartonových desek prostor o tloušťce 5 až 10 cm, který vyplníte vhodným materiálem. Existují taktéž akustické desky přilepené speciálním lepidlem Na desky lze přilepit stropnice apod.

Ucpávky do uší

V nouzi nejvyšší poslouží taktéž ucpávky do uší. Hodí se zejména tehdy, když je hluk pouze krátkodobý – vaši sousedé něco opravují, venku probíhá rekonstrukce či stavba apod. Vy víte, že za pár měsíců to skončí, a tudíž není nutné výrazněji zasahovat do vašeho bytu. V takovém případě jsou ucpávky vhodnou variantou, když potřebujete jít spát.

Krátkodobý větší hluk pomohou překonat klasické ucpávky do uší. Zdroj: Pixabay

Bílý šum

Když vše ostatní selže, utopte hluk jiným a méně rušivým zvukem, který je vám přitom velmi známý. Je to bílý šum. Různé zvuky můžete pouštět ze sociální sítě, nebo si pořiďte speciální přístroj, který vydává příjemné a uklidňující zvuky.

Důvěřujte času

Na většinu rušných zvuků z ulice si člověk po čase zvykne. Právě jste se přestěhovali a takřka za domem vám jezdí vlak? Věřte, že za pár měsíců už ho ani nebudete vnímat. Máte blízko letiště a často slyšíte letecký provoz? I na takové zvuky se dá zvyknout tak, že si nedokážete představit, že budete bez nich. Na druhou stranu rušivé zvuky od sousedů už jsou tvrdším oříškem a rozhodně byste je neměli přecházet jen tak. Paradoxně nás někdy ruší víc než letadlo pomalu nad hlavou. Jakmile tedy jakýkoliv hluk začne narušovat váš komfort a pohodu, rozhodně se vyplatí zvážit odhlučnění bytu nebo v nejhorší variantě přímo stěhování.

Fotogalerie:

Toužíte po originálních svítidlech?

 

 


You must be logged in to post a comment Login