Inspirace

Tradiční Velikonoce: Jak zdobily vajíčka naše babičky?

Od   | 

Zdobení kraslic patří mezi nejznámější tradici o Velikonocích a každá rodina používá svoji techniku. Pokud chcete letos vyzkoušet tradiční metody, kterými vajíčka zdobily již naše babičky, rozhodně neváhejte. Patří mezi ně plastické zdobení voskem, vyškrabování motivů, barvení v cibulových slupkách, batikování nebo technika slámou.

Barvení vajíček v cibulových slupkách

Barvení v cibulových slupkách je velmi oblíbené a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Potřebovat budete syrová vejce, slupky z cibulí, hrnec se lžící, ocet, sůl, sádlo, silonky, provázek a trávu, nebo jiné rostliny na zdobení. Nejprve si nastřiháme silonky na kusy a položíme na ně kousky rostlin – trávu, listy, květy. Na silonku poté položíme vajíčko, zabalíme a upevníme provázkem, nebo nitkou. Poté vložíme do hrnce slupky s cibule, přidáme trochu octa, soli, přivedeme k varu a počkáme, než se voda zbarví. Následně vyjmeme slupky a ponoříme vajíčka obalené do silonek. Necháme vařit alespoň 25 minut, ale čím déle, tím lepší bude finální výsledek. Hotová vajíčka vyndáme na ubrousek, necháme oschnout, vybalíme ze silonky a přetřeme sádlem, aby se pěkně leskly.

Vajíčka barvená v cibulových slupkách budou pokaždé jiná. Zdroj: Pixabay

Batikování potravinářskými barvami

I tato metoda je velmi zajímavá a výsledek dokonalý. Potřebovat budete uvařená vajíčka, papírové utěrky, potravinářskou fólii, vodu v rozprašovači, potravinářské gelové barvy a gumičky. Postup je poměrně jednoduchý – vajíčka zabalte do papírových utěrek a upevněte gumičkou, nebo provázkem. Poté na utěrku nanášejte gelové barvy. Držet se můžete jedné barvy, i kombinovat různé dohromady. Následně vajíčka postříkejte vodou z rozprašovače a vajíčko obalte do potravinářské fólie. Takto nechte několik hodin zaschnout a a vybalte. 

Vajíčka lze barviti potravinářskými gelovými barvami. Zdroj: Pexels

Zdobení voskem

Obarvená, nebo bílá vajíčka můžete ponechat, nebo je vyfouknout. Ke zdobení budete potřebovat rozehřáté barevné vosky a špendlík s hlavičkou. Vosk se rozehřívá na stojánku pomocí čajové svíčky a hlavičkou špendlíku se nanáší na vajíčka a vytváří nejrůznější motivy a vzory. 

Zdobit lze vajíčka natvrdo, i vyfouknutá. Zdroj: Kraslice

Vyškrabování vajíček

Klasickou metodou, kterou pamatují již naši předci je vyškrabování nabarvených vajíček. Ideální je vzory vyškrabovat pomocí ostrého nože, nebo jiných ostrých předmětů. Někdo ke zdobení používá i ostré nůžky, nebo špendlík. Vajíčka jednoduše uvařte, obarvěte libovolnou barvou a poté vyškrabujte. Nakonec je lze opět přetřít sádlem, aby získaly pěkný lesk. 

Vyškrabováním získáte nádherné kraslice. Zdroj: Kraslice

Zdobení slámou

Zdobení slámou je již zapomenutý zvyk a přitom výsledek velmi překvapí. Na obarvené vajíčko se nalepují vzory z ječné slámy, které se následně zafixují bezbarvým lakem. Vajíčka tak získají efekt zdobení zlatem.

Zdroj: Kraslice, Tradiční Velikonoce

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login