Koupelny

Tradiční paneláková koupelna: Jak z ní udělat moderní oázu očisty?

Od   | 

Na panelákové koupelny je často zapomínáno, přestože obvykle zabírají tu nejmenší místnost, která mívá okolo čtyř metrů čtverečních. I v takto malé dispozici však můžeme vytvořit moderní a stylovou koupelnu, která poskytne tolik potřebný odpočinek po náročném dni. Stačí si trochu vyhrát s vybavením a barvami.

Zdroj: Grohe

Začněte barvami

Hlavní roli při zařizování panelákové koupelny hraje správný výběr barev. V malých prostorách bychom celkově měli zapomenout na tmavé odstíny a naopak vsadit na světlé barvy, které prostor prosvětlí a opticky zvětší. Jste-li zastánci výraznějších a tmavších barev, zakomponujte je do prostoru pomocí doplňků.  Také dostatek světla je velmi důležitý. Těžko si však dokážeme představit panelákovou koupelnu s oknem. Jeho absenci vykompenzujte kvalitním a dostatečným osvětlením nebo zrcadly.

Jaké umyvadlo zvolit?

Většina z nás se domnívá, že pokud do malého prostoru zakomponuje rohové umyvadlo, ušetří tolik cenný prostor. Toto řešení ale naopak přístup omezí a k umyvadlu už nepřipojíte odkládací plochu. Mnohem vhodnější je dát přednost symetrickým umyvadlům, které příjemně zapadnou do každého prostoru a ke kterým pohodlně zvolíte i komodu či plochu navíc. 

Je-li součástí koupelny toaleta, zvolte model s integrovanou sprškou. Zdroj: Geberit

Vana nebo sprchový kout?

Velmi častá je také otázka, jestli zvolit vanu nebo sprchový kout. Pokud si vystačíte s rychlou sprchou, pak zvolte malý sprchový kout, který nezabere místo navíc. Jestliže jste naopak milovníci dlouhých, horkých koupelí, pak je skvělým kompromisem asymetrická vana, která dokonale zapadne i do těch nejmenších prostorů. Díky tomu, že má široké a ploché dno, je ve vaně možné se i osprchovat. Samozřejmě za předpokladu uchycení zástěny. Asymetrická vana má rozšířenou část v oblasti zad a naopak zúženou část pro nohy. Tím ušetří prostor například pro umyvadlo. Výhodou asymetrické vany je také fakt, že se vnitřní rozměr pohybuje okolo 75 x 140 cm. To je více, než některé typy klasických obdélníkových van. 

Volte jemné barvy. Zdroj: Ikea

Zbavte se nepotřebných věcí

Malou koupelnu je nutné zbavit věcí navíc, které již tak malý prostor ještě ubírají. Pokud je to možné, umístěte pračku do kuchyně a všechny čistïcí prostředky nebo jinou chemii uložte do skříní v chodbě. V koupelně se snažte mít co nejmíň zbytečností, protože jedině tak bude koupelna vypadat uklizeně.  Ostatní věci, které se nehodí do kuchyně, nebo do chodby umístěte do koupelnové komody, kterou nejčastěji zavěšujeme na zeď. Úložný prostor se místo do šířky snažte vyhnat do výšky a využijte tak prostor od podlahy až ke stropu. 

Vanu doplňte o vanovou zástěnu, zdroj Huppe

Fotogalerie:

Proč toaletu s bidetovou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login