Rady a tipy

Topíte kotlem na tuhá paliva? Přinášíme informace, které se vám budou hodit

Od   | 

Od září 2022 nebude možné používat kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Jen pro představu – v současnosti je v ČR přes 250 tisíc těchto kotlů a dle odborníků je nemožné vyměnit do daného termínu všechny. O tom, co vás v budoucnu čeká a zda se zákaz vztahuje i na krby a krbové vložky, vám dnes řekneme víc.

Nejčastějším zdrojem tepla v České republice bývá kotel na zemní plyn – ten dle statistik ministerstva průmyslu a obchodu odebírá asi 2,6 milionu českých domácností. Lidé pak sahají i po dalších alternativách, kam patří tepelná čerpadla. V závěsu pak kamna a krby, fotovoltaika, kamna a kotle na pelety, některé domácností si pořídily i solární termické kolektory.

Vyměníte kotel na tuhá paliva za plynový? Zdroj: Vaillant

Jak jistě víte, v letošním roce vstoupí v platnost zákaz používání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy (od prvního září). Jejich nedokonalým spalováním se totiž do ovzduší dostává spousta škodlivin, kam patří zejména rakovinotvorný benzopyren. A nebyli by to lidé, kdyby výměnu nenechávali na poslední chvíli.

Roman Švantner ze společnosti Enbra zabývající se prodejem a servisem otopné techniky o této problematice říká: „Vzhledem k situaci na trhu a problémům dodavatelů s různými komponenty je prakticky nemožné, aby se do daného termínu stihly vyměnit všechny kotle 1. a 2. emisní třídy. Cena železa kolísá a dodávky jsou nejisté. Při objednání kotle na tuhá paliva jsou čekací doby v řádech měsíců. Do toho všeho ještě vstupuje další významný faktor – absolutně nepředvídatelný vývoj cen paliv a energií.“

Kamna z dob po vašich prarodičích budete muset vyměnit. Zdroj: Shutterstock

Svůj pohled na věc sdělil i Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter věnující se výrobě krbových a kamnových vložek: „Již několik měsíců převládá na trhu názor, že se výměna kotlů nestihne. U části široké veřejnosti se pak setkáváme s obavami, že se změny dotknou i krbů či krbových vložek. Tato představa je však mylná, legislativa se od letošního září zpřísní pouze u kotlů na tuhá paliva. Na krby a krbové vložky se vztahují jiné normy.“

Jak sladit domov do posledního detailu?

Pokud ve své domácnosti používáte krby či krbové vložky, které také pracují s tuhými palivy, můžete být v klidu. Zpřísněná legislativa se vás nedotkne. Ministerstvo životního prostředí vám nepřikazuje, ale doporučuje používat k topení pouze kvalitní palivo a nespalovat odpad, který vám doma překáží. Zapomínat byste neměli ani na pravidelné revize.

Topení dřevem může být finančně výhodnější než topení jiným palivem. Zdroj: Hoxter

Průmyslově vyráběná topidla se musí vejít s emisemi do limitu daného evropským nařízením a splňovat podmínky tzv. ekodesignu. Pro individuální kamnářská díla platí emisní limity blížící se parametrům směrnice ekodesign. „Celoevropským nástrojem, který kamnářům slouží pro návrh a konstrukci spalinové cesty, splňující předepsané limity, je norma ČSN EN 15544. Jde o poměrně komplikovaný výpočet, který zahrnuje celou řadu jednotlivých parametrů. Pro zjednodušení uvedu, že jeho výsledkem je po všech stránkách funkční a bezpečné topidlo, které, co se emisí i účinnosti týká, splňuje minimálně předepsané limitní hodnoty,“ říká Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů České republiky.

 

 

Pokud chcete splňovat emisní limity, je nutné používat k vytápění dřevo, jehož vlhkost nepřesahuje 20 procent. Dále je nutné zajistit také dostatečný přívod vzduchu pro hoření, také dodržovat doporučené dávky paliva – teploty spalování by se měly pohybovat mezi 650 až 950°C. Ideální je kusové dřevo, ale i lisované dřevěné brikety.

Zvážit můžete také koupi plynového kotle či tepelného čerpadla. Zdroj: Viessmann

Dřevo patří na rozdíl od ostatních paliv k obnovitelným zdrojům, jeho cena se pohybuje mezi nejnižšími. V současnosti také nebudete závislí na dodávkách plynu, které jsou v aktuální době nejisté.

O možných dotacích jsme vám psali ZDE.

 


You must be logged in to post a comment Login