Koupelny

Toaleta + sprška = zdraví

Od   | 

Je to jednoduchá rovnice a nejsou v ní žádné neznámé. Vlastně téměř žádné. Jedinou neznámou totiž zůstává fakt, proč my (rozuměj Evropané) jsme k tomu poznání dospěli až poslední roky. Nutno ovšem podotknout, že teď se snažíme o pokrok rychlostí takřka kosmickou.

Prázdniny jsou úspěšně za námi, dokonce i babí léto už je pryč, nicméně i tak jsem si dovolila úvodní matematické okénko, u kterého ještě chvíli zůstaneme. Protože matematika, to je také statistika, o které se zpívá, že nuda je, má však cenné údaje.

Bidetovací sprška je součástí keramiky. Můžeme u ní nastavit různé druhy proudů a samozřejmě i teplotu vody. Zdroj: Geberit

Chceme-li být zdraví, není totiž nad prevenci. A správné vyprazdňování a hygiena intimních partií jsou základním předpokladem, jak se mnoha potížím vyhnout. Vím, že při obratech jako nekvalitní stolice, nepravidelná defekace a dlouhé vysedávání na WC, se spousta z vás červená už jen při čtení, ale na druhou stranu je prostě holým faktem, že velkou měrou přispívají ke vzniku a rozvoji hemoroidálních onemocnění. Všechny tyto tři faktory jsou přitom značně propojeny. Když budete mít kupříkladu zácpu (= nekvalitní stolice), pak čas vyprazdňování příliš neovlivníte (= nepravidelnost defekace) a navíc na toaletě pravděpodobně strávíte hodně času (= dlouhá doba sezení na WC).

Toaleta Geberit AquaClean Tuma má i vyhřívané sedátko.

Součástí toalety může být i odtah zápachu mimo keramiku a vyhřívané sedátko. Zdroj: Geberit

Účinky bidetu jsou nepopiratelné

Bidety, bidetové spršky či WC s bidetovým sedátkem mají masážní účinky; stříkající voda vyvolává instinktivní sevření svalů v intimních oblastech a dochází tak k posilování pánevního dna; a to je pro změnu prevence proti inkontinenci. Nicméně ani bidet není všemocný a rakovinu tlustého střeva nevyléčí. Ve statistikách tohoto onemocnění okupujeme bohužel přední příčky nejen u nás, ale i v Evropě a v roční úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva zaujímá Česká republika v celosvětovém měřítku smutné třetí místo. A protože počáteční příznaky tohoto onemocnění nejsou příliš specifické, mohou být nedopatřením považovány za hemoroidy. A zde se nám pomyslný kruh uzavírá, protože účinnou prevencí proti nim je používání bidetů, bidetových spršek či bidetových sedátek.

Toaleta s technologií rimless a bidetovou sprškou, zdroj: Duravit

Toaleta se sprchou

Přiznávám, že v prvopočátku jsem nebyla příliš velkou fanynkou WC s bidetovým sedátkem. Mimo jiné proto, že na úkor funkce musel jít tak trochu stranou design. Někomu to může připadat přízemní, ale naprosto jsem chápala vyděšené pohledy klientů, kteří vše ladili do posledního detailu, chtěli za tato zařízení dát tehdy opravdu nekřesťanské částky, ale ta věc prostě vypadala, jak vypadala.

Jenže kdo si počká, ten se dočká, a letos se na trhu objevil půvabně inteligentní model Geberit Acquaclean Sela. Christophu Belinghovi se podařilo navrhnout designově čistý, puristicky elegantní a plochý design, takže nikoho na první pohled vůbec nenapadne, kolik technologie se v něm může skrývat. GAC Sela je vybaven technologií technologií WhirlSpray s pěti nastavitelnými tlakovými stupni, oscilační sprchou, samozřejmostí jsou ergonomicky tvarované sedátko se sklápěním soft-close, dálkovým ovládáním, nástěnným skleněným ovládacím panelem v bílé nebo černé barvě, takže základní nastavení WC lze snadno a intuitivně ovládat (propojují se přes Bluetooth) a  – v dnešní době samozřejmou, nepostradatelnou a životně nutnou – aplikaci! Ta vám umožní nastavit spoustu dalších funkcí. Já si obvykle právě z aplikací dělávám legraci (ostatně jistou dávku ironie jsem si neodpustila ani teď), ale konečně to začíná dávat smysl (mně především) – aplikace totiž umožní mít svá osobní nastavení s sebou na cestách a použít je u všech modelů Geberit AquaClean. Stáhnout si ji můžete volně iTunes App Store a na Google Play Store.

Toaleta AquaClean Tuma a její tvůrce designér Christopher Behling.

Toaleta AquaClean Tuma a její tvůrce designér Christopher Behling.

Aby nepřišli zkrátka ani ti, co dbají na ekologii, úsporu energií a vody, dodávám, že WC Sela má i funkci zaznamenání uživatele. Díky integrovanému zaznamenání uživatele je funkce sprchování aktivována jen tehdy, když se uživatel posadí. Senzor zabraňuje tomu, aby se sprchovací proud spustil nedopatřením. Kromě toho splňují všechny výrobky Geberit AquaClean požadavky evropské směrnice na ekodesign výrobků (ErP směrnice) a díky integrovanému ekonomickému režimu provozu i v pohotovostním režimu vykazují minimální spotřebu energie.

Jde to i bez elektroniky

A aby nepřišli zkrátka ani ti ostatní, co nemají příliš v lásce „přetechnizované“ modely, netouží po dálkových ovladačích či správou své toalety aplikacemi a jsou příznivci staré, dobré mechaniky, pro ně je jako dělané WC TeceOne! Instalace této sprchovací toalety je naprosto jednoduchá, ovládání jakbysmet; teplotu i objem vody lze jednoduše regulovat postranními kolečky, rameno spršky se aktivuje a vysouvá pouze působením tlaku vody a v případě nutnosti výměny spršky nebo kartuší není třeba toaletu ani odmontovávat. A v neposlední řadě i poměr cena-výkon je nesmírně atraktivní.

U toalety Teceone ovládáme spršku i proud vody pomocí tlačítka, které je umístěné z boku keramiky a ovládáme ho mechanicky. Zdroj: Tece

P. S. Aby to ale nebylo tak jednoduché, existuje samozřejmě jeden model WC s bidetovým sedátkem, který popírá vše, co jsem až doposud napsala. Autorem není samozřejmě nikdo jiný než Philippe Starck, vyrábí jej firma Duravit, a jsem do dneška přesvědčena, že subtilnější sedátko ho navrhnout donutili, protože takový je obecný trend. To on jistě v úmyslu neměl a až ho potkám, určitě se ho na to zeptám!

Robustní nebo subtilní – toť dilema přímo Shakespearovské! Zdroj: Duravit

P. P. S. Všechno to samozřejmě svítí – v různých barvách….

 


You must be logged in to post a comment Login