Koupelny

Toaleta v koupelně, nebo zvlášť? Věčné dilema a jen dvě řešení. Které je správné?

Od   | 

Někdy je velmi obtížné rozhodnout se, zda mít WC společné s koupelnou, nebo zvlášť. Ještě náročnější rozhodnutí přichází tehdy, když nedisponujete příliš velkým prostorem či financemi. Obojí má svá pro a proti. Jak se rozhodnout?

Každá toaleta by měla být vybavena takzvaným duálním splachováním, zdroj: Tece

Umístění toalety v domácnosti je často sporným tématem mezi majiteli, architekty a staviteli. Je důležité vzít v úvahu hygienu, funkčnost, soukromí, hodnotu a prostor. U nás je obvyklejší varianta, kdy je toaleta zvlášť v samostatné místnosti. Ve větších domech a bytech pak bývá jedna toaleta v koupelně a druhá samostatně. Je tedy zajímavé, že trendy architektů se často staví spíš k opaku. V mnoha případech společný záchod a koupelna chod domácnosti nikterak neohrozí. Je potřeba zvážit vaše životní návyky, časové vytížení i počet členů rodiny.

Sprchovací toaleta v praxi

Jak hovoří legislativa?

V první řadě je důležité si ujasnit, zda potřebujete stavební povolení či nikoliv. Pokud nezasahujete do nosných příček, neměníte vzhled budovy a dispozice bytu, není potřeba nic řešit (§103 Stavebního zákona). Důležitá je taktéž hmotnost použitých materiálů, která by měla být stejná nebo podobná těm původním. To obvykle problém nebývá. Samozřejmě běžný smrtelník jen těžko posoudí, zda se bude při rekonstrukci zasahovat do nosných zdí nebo ne. Toto by měl posuzovat vždy raději odborník.  Každopádně právě rekonstrukce bytového jádra obvykle stavební povolení nevyžaduje z výše uvedených důvodů. Pokud byste zasahovali do nosných příček, propojovali například koupelnu a WC (změníte dispozice bytu), už povolení potřebujete. A jak je to s ohlášením stavebnímu úřadu? Jedná se o takové stavební úpravy, kdy dojde ke změně užívání některé části bytu. Typickým příkladem, kdy je to nutné, je přesunutí toalety do chodby či zvětšení koupelny na úkor jiné místnosti (chodba, šatna). Nesmí být ale zasahováno do nosných zdí. 

Prostor, kde je umístěna záchodová mísa, nesmí být přístupný z obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo z jídelny.

V bytě, kde jsou 3 až 4 místnosti musí být toaleta umístěna v samostatné místnosti. V bytě, kde je jedna nebo dvě obytné místnosti může být v koupelně a v bytě nad 5 obytných místností potřebujete toalety hned dvě. Podlahová plocha malého jednopokojového bytu je stanovena na 16 m2 a toaleta může mít své místo v koupelně. Standardní je pokoj o velikosti minimálně 8 m2, u ložnic s dvojlůžkem 12 m2 nebo 17 m2 pro těžce postižné osoby. Pro čtyřčlennou rodinu by obytná plocha měla činit minimálně 45 m2. Pokud se jedná o větší rodiny o počtu pět a výš, zvýší se minimální obytná plocha na 60 m2.

Proč mít koupelnu a toaletu zvlášť?

Oddělená koupelna s toaletou má spoustu praktických výhod. Oceníte to především při ranním shonu, kdy chtějí do koupelny i na záchod v podstatě všichni. Na toaletě zařiďte malé umyvadélko, aby nebylo vůbec nutné do koupelny chodit a popřípadě vyrušovat ostatní, když to není nutné. Podstatné je také hygienické hledisko. Myslete na kvalitní odvětrávání a úsporné splachovaní. Na druhou stranu nevýhodou může být v tomto případě prostor. Před toaletou by mělo zůstat místo o 75 cm, z každé strany záchodové mísy 30 cm. Obvykle se však jedná o malou místnůstku, kde se sotva otočíte. Maličký prostor může působit potíže zejména starším nebo handicapovaným lidem.

Velkým hitem jsou sprchovací toalety. Zdroj: Geberit

Toaleta v koupelně

Někdy není jiná možnost než toaletu do koupelny dát. Jsou také lidé, kteří na takové uspořádání nedají dopustit kvůli vzdušnějšímu a většímu prostoru. Obvykle takto získáte větší prostor kolem toalety a lepší přístup k ní. Nemusíte se ani bát designové stránky, protože dnešní záchodové mísy zcela korespondují s moderními trendy a nikterak nenaruší ráz koupelny. Spojením WC s koupelnou získáte prostor, kde můžete lépe experimentovat se zařízením, obklady, detaily a různými vychytávkami. Celý prostor by měl být konzistentní. Záchodová mísa by neměla stát proti dveřím. Je vhodné ji od zbylého prostoru opticky oddělit například paravanem, skleněnou zástěnou apod. Někdo nechá část příčky, pokud boural stěnu mezi koupelnou a původní toaletou.  Nějaká intimita při vykonávání potřeby je vždy nutná. Pokud přesunujete záchodovou mísu jinam, než původně byla, pamatujte na to, že odpadová trubka má průměr 10 cm a vedení odpadu nemůže být moc dlouhé a jen s minimálním počtem odboček. Nezbytnou součástí propojené koupelny se záchodem je kvalitní odvětrávání. Hygienické zázemí v jedné společné místnosti se může zdát skvělým řešením, ovšem má to svá ale. Zejména početnější domácnosti mohou mít po čase problém, protože často se najde víc lidí najednou, kteří nutně potřebují do koupelny a na záchod zároveň. Problémem může být i menší soukromí a zápach po vykonané potřebě, který je v koupelně nepříjemný.

Je-li toaleta součástí koupelny, měly by být zubní kartáčky nejdále od ní. Zdroj: Grohe

Jaká alternativa je lepší?

Obě řešení mají své výhody a nevýhody. Menší rodiny nebo lidé, kteří jsou pořád někde na cestách a doma prakticky jen přespávají si klidně mohou dopřát koupelnu a toaletu v jedné místnosti. Vyplatí se i pro starší osoby a lidi s handicapem, který je omezuje v pohybu. Rodina s dětmi ocení oddělené místnosti nebo ještě lépe toaletu v koupelně i zvlášť.

Obytná plocha není celková plocha bytu. Do celkové se počítá i šatna, technická místnost, koupelna, záchod a ostatní.  

Při rozhodování myslete také na to, zda je pro vás koupelna jen místem k péči o tělo a hygienu nebo i prostorem, kde rádi trávíte čas, relaxujete a užíváte si atmosféru. Poraďte se se všemi členy domácnosti a dospějte ke společnému rozhodnutí.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login