Koupelny

Tipy, jak vyzrát na nevelkou koupelnu

Od   | 

Trend je jasný: kvůli vysokým cenám bytů je poptávka po bytech menších a s nimi souvisí i nevelké koupelny. I je ale můžete zařídit prakticky a elegantně – stačí znát pár pravidel a přidat naše tipy. 

Do malé koupelny zvolte speciálně navržené sestavy. Zdroj: Ravak

1. Úložný prostor až ke stropu

Úložný prostor vyžeňte až ke stropu, hodit se přece bude každý centimetr. Výrobci pamatují na veškeré dispozice, a proto na trhu najdete nejrůznější komody nebo poličky, které jsou variabilní a příjemně se prostoru přizpůsobí. Nebojte se využít ani prostor nad dveřmi nebo volnou stěnu přímo nad toaletou. Praktickým prvkem je i výsuvný sokl, který může posloužit jako stupínek pro děti, dokud nedosáhnou na umyvadlo, a zároveň poskytne úložný prostor.

Výsuvný stupínek poskytne i úložný prostor. Zdroj: Blum

2. Vana, nebo sprcha?

Mnozí si koupelnu bez pohodlné vany neumí představit. Pro ně mohou být skvělým řešením modely s asymetrickým tvarem, kdy je část pro nohy zúžená. Vhodné mohou být i sedací vany nebo kratší typy s pohodlným vnitřním prostorem. Ostatně vanu se nedoporučuje kupovat podle obrázku, ideálně byste si ji měli “na sucho” vyzkoušet v obchodě. Dáte-li přednost sprchovému koutu, pak platí pravidlo, že stačí delší jen jedna strana. Půdorys tedy může mít obdélníkový tvar, který zabezpečí pohodlné sprchování. Velkou úlohu v malém prostoru sehrají sprchové dveře. Vhodné jsou ty, které je možné sklápět ke stěně směrem dovnitř, tehdy totiž nepřekážejí.

Sprchové dveře, které je možné poskládat ke stěně, jsou skvělým řešením do malých koupelen. Zdroj: Hüppe

3. Hygieny se nevzdávejte

I do malé koupelny bidet rozhodně patří. A nemusíte se obávat, že budete mít v koupelně zavěšená dvě zařízení vedle sebe. Tím nejjednodušším řešením je sprška připojená k umyvadlu, který zajistí požadovanou hygienu. Toto provedení není tolik komfortní jako sprchovací toaleta. Ta se v poslední době těší velké oblibě, a to díky komfortu, který poskytuje. Kromě standardního osprchování jsou některé toalety vybaveny různými druhy proudů, osoušením, lady sprškou, vyhříváním sedátky, otevíráním poklopu ad. Funkce se ovládají mechanicky, nebo elektronicky. Napůl cesty mezi oběma možnostmi je pak toaletní sedátko s bidetovou sprškou, které se připojí na stávají keramiku. Někdy se může stát, že oba produkty k sobě nebudou pasovat, což není praktické při používání.

Velkým hitem posledních let jsou sprchovací toalety. Zdroj: Geberit

4. Koupelnu opticky zvětšete

Malé prostory chceme logicky alespoň opticky zvětšit. Vhodné jsou světlé barvy a materiál s lesklým povrchem, který příjemně odráží světlo a prostor působí větším dojmem. V boji o dojem většího prostoru sehraje i nástěnné zrcadlo, které prostor prosvětlí a zvětší. Navíc designová zrcadla mohou zastávat i dekoraci. Při výběru obkladu a dlažby sáhněte po velkoformátovém provedení. Čím méně spár v koupelně bude, tím větší se vám bude koupelna zdát. Vybírat můžete klidně z rozměrů 20 x 120 cm, nebo 30 x 130 cm. Zvolit samozřejmě můžete i menší. Kromě obkladů a barev nepodceňujte ani osvětlení. Nejen v malé koupelně, ale i ve velké je potřeba dostatek světla, kterého docílíme centrálním osvětlením doplněným nástěnnými světly. 

Při sprchování si dopřejte hlavici, u které můžete měnit druhy proudů. Zdroj: Grohe

5. Zvolte správné umyvadlo

Pokud toužíte po prostorném umyvadle, ale do malé koupelny ho zkrátka nevměstnáte, dejte raději přednost umývátku. Oproti klasickému umyvadlu jsou malá umývátka navržena právě pro maličké prostory, přičemž nabízejí naprostý komfort a pohodlí. Některé typy umyvadel a umývátek mají kolem mycího prostoru důmyslnou odkládací plochu, která rozhodně přijde vhod.

Využijte stěny a instalujte na ně háčky a police. Zdroj: Ikea

Držte se správných rozměrů

  • Mezi toaletou a sprchou nebo vanou by měl být prostor alespoň 20 – 30 cm.
  • Okraj toaletní mísy by od dveří měl být minimální 30 – 35 cm.
  • Běžná vana má plochu zhruba 170 x 75 cm, sprcha okolo 70 x 70 cm a umyvadlo cca 60 x 50 cm. Existují však i atypické rozměry, které se hodí do malých, nebo jinak omezených prostorů.
  • Vybírejte z velkoformátové dlažby a obkladů. Za větší formát se považuje obklad od 30 x 60 cm. 

Fotogalerie:

Jaké jsou zkušenosti a jaká je spokojenost s toaletou s integrovanou bidetovou sprškou?

 


You must be logged in to post a comment Login