Osvětlení

Tipy pro správné osvětlení obývacího pokoje

Od   | 

Abyste docílili správné a útulné atmosféry, je velmi důležité kombinovat více typů svítidel najednou. A nejen to. Při výběru by musíte vzít v potaz také intenzitu a barvu zdroje jednotlivých svítidel a samozřejmě i vzhled lampy, aby se do vašeho domova hodil. Hledisek je víc než dost, jak se s nimi s úspěchem poprat?

V současné době jsou v kurzu inteligentní systémy, kterými můžete ovládat světlo, jeho barvu i intenzitu. Zdroj: Philips Hue

Stropní svítidla nesmí překážet

Klasické stropní světlo je nutností, avšak pokud máme ve stropě pouze jeden vývod, je to skutečně málo. Zejména jedná-li se o otevřený, spojený prostor, je nutné počet vývodů zvýšit, protože jinak bude prostor působit ponuře a temně. Často si tak dopomáháme zapuštěnými bodovými světly, které prosvětlí i ten nejvzdálenější kout. Při výběru hlavního stropního svítidla je potřeba také vzít v potaz, zda místnost disponuje nízkými, nebo vysokými stropy. Nízké stropy snesou spíše přisazená svítidla, která nepřekáží. Pokud je však místnost dostatečně vysoká a to alespoň 2,5 metru, můžete si dovolit klasický zavěšený lustr v designovém provedení. 

Dle výšky stropů volte přisazená svítidla, nebo zavěšené lustry. Zdroj: Aulix Lighting

Bodová svítidla

Bodová svítidla jsou nejčastějším doplňkem ke klasickým stropním zdrojům světla. Oproti lustru dovedou jednoduše navodit příjemnou a relaxační atmosféru i bez centrálního svítidla. Bodovky lze variabilně natáčet do všech směrů a osvítit tak požadované plochy a předměty. Často se využívají při posezení s přáteli, nebo pokud chceme relaxovat, ale zároveň potřebujeme dobře vidět. Pokud však chcete úmyslně osvítit a zdůraznit jedno místo, je třeba dbát na maximální vzdálenost, protože vzdálenější plochy se hůře nasvěcují.  

 

Trendy jsou reflektorová svítidla

 

LED pásky nejen na nábytek

Skvělou volbou jsou také LED pásky, kterými lze rozptýlit třeba silné světlo z televize. Pásky se jednoduše umísťují na ta místa, která zůstávají nejvíce tmavá a to například přilehlé police, vitríny, knihovny nebo zadní části komod. Výhodou pásek je, že vytvoří příjemné měkké osvětlení, které nenaruší atmosféru, ale naopak ji podtrhne. Při koupi dejte přednost raději teplejšímu tónu LED pásek a snažte se je před instalací opatřit lištou, která prodlužuje životnost daného svítidla. Máte-li však rádi výraznější barvy, lze na trhu koupit i takové pásky, u kterých lze nastavit jakoukoliv barvu i intenzitu svícení. LED pásky se také často umísťují do podhledů, a to jak na stropě, tak na stěnách. Jelikož z podhledů prosvěcuje jen rozptýlené světlo, vznikne v interiéru rázem příjemná a útulná atmosféra, než pokud bychom použili jedno silné, nepříjemné svítidlo. 

LED pásky se vyjímají nejen v podhledech, ale i na nábytku. Zdroj: Uni Light

Lampy místnost podtrhnou

Ať už se jedná o stolní, nástěnnou nebo stojací lampu, slouží tento zdroj světla také jako příjemná dekorace. Zvláště pokud si dáme záležet na výběru. Kombinaci výše zmíněných svítidel podtrhnou i nejrůznější typy lamp, které prostor povznesou a dají se využít klidně i u čtení oblíbené knihy. Často se v interiérech používají pouze jako dekorativní prvek, což je velká škoda. Lampy dovedou vnést do domova šmrnc a styl. Je však potřeba mít na paměti, že všechny zdroje světla by měly být sladěny do daného interiéru.

Snažte se, aby všechna svítidla ladila nejen k sobě, ale i ke stylu interiéru. Zdroj: Eglo

Pozor na intenzitu i barvu světla

Abychom docílili požadované atmosféry, je kromě výběru samotných svítidel důležitá i jejich intenzita a tón. Pokud chcete relaxační atmosféru, je ideální zvolit méně intenzivní světla a to do 400 lumenů (1 žárovka 40W). Pokud se však potřebujete soustředit, musíte pracovat, nebo si chcete jen číst, je ideální intenzitu trochu zvýšit a to na více než 700 lumenů (1 žárovka 60W). Například do hlavního lustru je vhodné použít 75W žárovku, která má přes 900 lumenů.

Kromě čísel se zaměřte na samotná svítidla a zvolte taková, u kterých lze nastavit intenzita i stmívání ať už na vypínači, samotném světle nebo dálkovém ovladači. Některá svítidla jsou variabilní a dají se díky pohyblivým částem jednoduše natáčet, což je také možnost, jak světlo v obývacím pokoji co nejlépe vyladit.

Výrazné osvětlení oživí interiér. Zdroj: Aulix ligting

Fotogalerie:

 

Světla z přírodních materiálů vnesou do interiéru přívětivou atmosféru

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login