Kuchyně

Tipy, jak prodloužit životnost chladničky na maximum

Od   | 

Bez chladničky v domácnosti si už neumí představit život nikdo z nás. A není divu – díky tomuto společníkovi udržíme potraviny déle čerstvé. Pokud chcete, aby chladnička fungovala co nejdéle tak, jak má, měli byste vědět, jak se o ni starat. Věděli jste, že i časté a bezvýsledné „nakukování“ do ní má vliv na její životnost?

Pokud chcete prodloužit životnost lednice na maximum, sledujte naše tipy. S nimi její životnost prodloužíte velmi snadno – bez toho, abyste museli za pár let kupovat novou.

Do chladničky se nelze dívat jako na televizi. Neprospívá jí ani velmi časté otevírání a zavírání dveří. Zdroj: unsplash.com

Zaměřte se na energetickou třídu

Při výběru každého spotřebiče byste se měli zaměřit na energetickou třídu daného spotřebiče. V březnu roku 2021 se energetické štítky dočkaly velkých změn. Namísto tříd A+++, A ++ a A+ se v současnosti setkáte jen s energetickými třídami A až G.

Nejvíce úsporné spotřebiče budou mít kategorii A a ty nejméně kategorii G. V současnosti najdete štítek A jen u mála spotřebičů, aby zůstal prostor pro modernizaci a vývoj – při nákupu se tedy nemusíte bát ani energetické třídy B. U chladniček tam, kde byl štítek A++, je nyní štítek B.

Při výběru každého spotřebiče byste se měli zaměřit na energetickou třídu daného spotřebiče. Zdroj: Fagor

Pozor na příliš mnoho tepla

I když většina z nás miluje teplo, chladnička z něj tolik nadšená není. Na její spotřebu má vliv právě i okolní teplota. Chladničku byste měli mít tam, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 25 stupni Celsia. V opačném případě bude její provoz dražší. Nikdy ji neumisťujte k radiátoru nebo troubě.

Jídlo rozložte rovnoměrně. Zdroj: unsplash.com

Pozor byste si měli dát také na nastavenou teplotu v chladničce. Čím nižší teplota v ní bude nastavena, tím vyšší bude spotřeba elektrické energie – to samé platí o hlučnosti přístroje.

Snažte se, aby nedošlo k poškození dveří

Pokud má vaše chladnička madlo, otvírejte ji za ně, nikdy ne za boční stranu. Při tomto způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění u dveří. Pak může být provoz chladničky dražší.

WOW! Chladnička s mrazničkou s antioxidační zónou, antibakteriálním filtrem… A nejen jimi!

 

Chladničku nepřeplňujte, ale nenechte ji ani prázdnou

Vaši lednici nepotěší, když bude přeplněná, ale ani prázdná. V přeplněné lednici bráníte správnému proudění vzduchu, ten se hromadí na jednom místě a při otevření dvířek se dostane ven. Když potraviny dáváte až k zadní stěně, mohly by k ní začít přimrzat obaly – a to také nechcete. Následně by totiž ucpaly odvodňovací kanálek. Potraviny skládejte rovnoměrně, kanálek pročistěte alespoň dvakrát ročně.

Pokud bude chladnička prázdná, bude trvat delší čas, než se potraviny ochladí – což také zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Námraza nemá v chladničce ani mrazničce co dělat. Zdroj: unsplash.com

Jak se starat o lednici? Pravidelná péče je základ

Při pravidelném úklidu věnujte dostatek pozornosti také úklidu lednice. Jednou ročně vyčistěte kondenzátor, který najdete na zadní straně lednice. Celou lednici pravidelně vytírejte prostředkem, který chladničku vyčistí a pohltí pach. Pokud je zápach něčím, co vás trápí, můžete do chladničky vložit pohlcovač pachu. Zbavíte se tak zápachu masa, sýrů, ale i ryb. Na čištění skvěle funguje voda s octem. Chladničku a mrazák byste měli pravidelně odmrazovat. I malá vrstva námrazy má velký vliv na spotřebu elektrické energie.

Zdroj: energie.cz, chladnicky.cz

 

Která pračka ve SLIM provedení vypere až 10 kg prádla?

 

 


You must be logged in to post a comment Login