Kuchyně

Tipy pro nevelkou venkovskou kuchyni

Od   | 

Říká se, že pokud chcete kuchyni ladit do venkovského stylu, měli byste pro ni mít dostatek prostoru. Pokud jím však nedisponujete, nezoufejte, i váš domov může zdobit venkovská kuchyně. Chce to se držet pár tipů a uvidíte, jakou atmosféru i v sebemenším bytě vykouzlí.

V malém prostoru se budete muset rozhodnout mezi ostrůvkem a jídelním stolem. Zdroj: Ikea

Jídelní stůl, nebo ostrůvek?

V typické venkovské kuchyni by neměl chybět bytelný jídelní stůl ani kuchyňský ostrůvek. V malém prostoru ale tohoto řešení docílíte jen obtížně, a proto si budete muset vybrat pouze jednu variantu. Nezapomínejte, že pokud dáte přednost kuchyňskému ostrůvku, měl by mít rozměr alespoň 120 x 80 cm. Ostrůvek můžete přizpůsobit sezení a jednoduše z něj vytvořit prostor pro stravování. V tomto případě volte pohodlné židle, které slouží pro pravidelné stolování a nejen pro občasné posezení. V malém prostoru lze kuchyňský ostrůvek kompenzovat vozíkem na kolečkách, díky kterému rozšíříte pracovní prostor a kdykoliv ho přemístíte tam, kam potřebujete. Jestliže dáte přednost naopak jídelnímu stolu, měl by být masivní a opravdu kvalitní. Stůl poté umístěte co nejblíže ke kuchyni, aby tvořil s linkou jeden celek. Vždy volte kvalitní dřevo a důkladné zpracování nábytku.

LED pásek, který spojíte, nalepíte a svítí!

Pouze světlé barvy

Do venkovské kuchyně se hodí primárně světlé barvy, ovšem ještě v malém prostoru toto pravidlo platí dvojnásob. Prostor je potřeba opticky zvětšit, proto kombinujte maximálně dva odstíny. Sáhnout můžete i po barvičkách, avšak v pastelově světlém odstínu. Do malé venkovské kuchyně zakomponujte dřevo spolu s bílou, nebo krémovou barvou. Neutrální barva prostor opticky zvětší a prosvětlí a dřevo zase dodá útulnou atmosféru a harmonii. Také podlaha je velmi důležitá. Stejně jako u stěn zvolte světlý odstín a krytinu se snažte co nejvíce sjednotit. Jedině tak bude prostor působit větší. Vyhněte se proto i přechodovým lištám. 

Praktické úložné prostory

Tam, kde to jde, využijte horní skříňky s prosklenou vitrínou, kde se bude vyjímat váš nejoblíbenější servis. Přestože do venkovské kuchyně patří klasické otevírání, v některých případech se nebraňte ani výklopným systémům, které v opravdu malých prostorech ušetří místo. Praktickou vychytávkou je využít prostor až ke stropu. Spodní skříňky laďte do stylu kuchyně a nezapomeňte zvolit ozdobné provedení, které může být frézované, nebo vyřezávané. Také úchytky jsou skvělou příležitostí, kde ukázat šmrnc kuchyně. Nebojte se kombinace různých variant! Abyste ušetřili v malé kuchyni prostor, vybavte spodní skříňky také otočnými karusely, nebo výsuvnými drátěnými košíky. Také volné stěny využijte a zaplňte je otevřenými policemi, které nezaberou místo navíc, ale do venkovské kuchyně zkrátka neodmyslitelně patří. Využijete je pro nejrůznější kořenky, bylinky nebo talíře.

V případě malé kuchyně lze horní skříňky nahradit policemi. Prostor tak bude působit odlehčeným dojmem. Zdroj: Colombini Casa

Vestavěné spotřebiče

Malé spotřebiče vyskládané na lince neudělají parádu v žádné kuchyni, ani v té venkovské. Zejména malý prostor je důležité udržovat uklizený a čistý. Nutné je tedy zvolit vestavěné spotřebiče. Tím to však nekončí. Pokud jste se rozhodli kuchyni ladit do venkovského stylu, je důležité, aby i spotřebiče do celkového vzhledu kuchyně seděly. Výrobci dnes pamatují opravdu na všechno, a proto na trhu najdete širokou škálu spotřebičů se všemi běžnými funkcemi, ale ve venkovském provedení. Nepodceňte ani výběr dřezu, který by měl být dostatečně velký a hluboký natolik, aby se do něj vešel alespoň hrnec. V romantické kuchyni dejte přednost keramickému materiálu a stylové vodní baterii.

Vestavěné spotřebiče by měly být samozřejmostí. Laděny by měly být do venkovského stylu. Zdroj: Ikea

Doplňky ano, ale…

Venkovskou kuchyni nepodtrhne nic tolik jako romantické dekorace a doplňky. Pokud však kuchyni zařizujete v malém prostoru, dávejte, pokud jde o množství doplňků, velký pozor, aby výsledek nebyl spíš přeplácaný. Dřevěné poličky na stěně doplňte skleněnými dózami nebo malými kořenkami. Nebojte se přidat ani malý květináč s oblíbenou bylinkou, která prostor příjemně rozveselí. Zůstane-li vám trochu místa, naaranžujte různá dřevěná prkénka, která je však potřeba mít vždy po ruce. Pokud navíc disponujete ostrůvkem, zavěste nad něj několik pánviček, nebo malých hrnců, které venkov ještě umocní. Žádné místo nezabere ani tematicky zvolená krajková záclona nebo květinové závěsy. Parádu uděláte i utěrkami s květy, nebo čerstvě řezanou kyticí ve stylové váze. 

Fotogalerie:

Jakou kliku vybrat?


You must be logged in to post a comment Login