Kuchyně

Tipy, jak prodloužit životnost ledničky: Udržte ji v kondici

Od   | 

Lednice není úplně levná záležitost a rozhodně od ní očekáváte, že vydrží dobře sloužit spoustu let. Když se ale stane obětí nesprávného zacházení, dojde k výraznému zkrácení její životnosti. Dodržováním jednoduchých tipů můžete předejít poruchám, a prodloužit tak funkčnost vašeho spotřebiče. Jak na to?

Zvolte pro lednici vhodné umístění

Lednička by měla mít kolem sebe dostatek prostoru pro ventilaci. Nikdy ji neumisťujte do těsných prostor mezi skříněmi, nebo kolem ní nestavte nábytek. Doporučuje se dodržet odstup 10 cm od stěn a 20 cm nad ledničkou. Nevhodná je i blízkost zdrojů tepla, jako jsou sporáky, topení nebo trouby. Ideální teplota v místnosti s ledničkou se pohybuje mezi 15 a 25 °C. V opačném případě se její provoz dost prodraží. Důležitá je i vnitřní teplota. Pokud ji nastavíte příliš nízko, tím častěji bude spínat kompresor, rychleji se opotřebuje, vezme více energie a dělá větší hluk. Pro chladicí část se doporučuje 4-5 °C, pro mrazicí -18 °C. Lednička by měla stát v rovině. Nerovný povrch může vést k vibracím a hluku, které zkracují životnost kompresoru.

Myslete na správné umístění tak, abyste k lednici měli pohodlný přístup a zároveň nestála nikde poblíž zdroje tepla. Zdroj: Haier

Správné používání ovlivní hodně

Ač se to nezdá, chladničku skutečně můžete používat i špatně. Vždy důkladně zavírejte dveře ledničky, aby se dovnitř nedostal teplý vzduch, který snižuje spotřebu energie a zpomaluje tvorbu námrazy. Nepřeplňujte ji a potraviny ukládejte tak, aby mezi nimi proudil vzduch. Také se nemají dotýkat zadní stěny, aby část obalu nepřimrzla. Horké jídlo do ní nedávejte, nechte ho před vložením vychladnout. Častou chybou mnoha lidí je chytání za boční stranu lednice namísto madla. Při takovém způsobu otevírání snadno poškodíte těsnění a zbytečně vám unikne hodně energie.

Zdroj: Candy

Věnujte čas pravidelné údržbě

Pravidelně čistěte vnitřek ledničky i vnější povrch. Použijte vlažnou vodu a jemný čisticí prostředek. Vyhýbejte se agresivním chemikáliím a ostrým předmětům. Pokud se v lednici tvoří námraza, je nutné ji odmrazit. Vypněte ledničku a nechte ji rozmrznout. Námrazu nikdy neodstraňujte ostrými předměty, mohlo by dojít k poškození chladicího systému. V dobrém stavu udržujte také těsnění. Poškozené nebo opotřebované může způsobit unikání chladného vzduchu, což zvyšuje energetickou náročnost a zatěžuje motor ledničky. Nejdříve otestujte, zda dobře těsní tak, že mezi dveře a rám lednice vložíte list papíru. Pokud papír snadno vypadne, je čas těsnění vyměnit. Čas od času umyjte těsnění dveří teplou vodou a jemným čisticím prostředkem, aby zůstalo pružné a těsné.

 

Podívejte se s námi, jak správně vybrat velkou lednici ZDE

 

Pravidelné mytí celého zařízení je samozřejmostí, ale myslíte i na cívky a celou zadní část chladničky? Špína a prach, které se hromadí na cívkách kondenzátoru, mohou zhoršit výkon ledničky a způsobit přehřívání motoru. Než se pustíte do údržby, odpojte ledničku ze sítě. Použijte vysavač nebo speciální kartáč na cívky kondenzátoru, obvykle je najdete na zadní straně nebo ve spodní části přístroje. Nakonec je tu ještě odmrazování. Nahromaděný led v mrazáku zhoršuje efektivitu chlazení a zvyšuje spotřebu energie. Pokud vaše lednička nemá automatické odmrazování, pravidelně odmrazujte mrazák. Vypněte ledničku a nechte led roztát, poté důkladně vyčistěte. Při odstraňování ledu nepoužívejte nože ani jiné ostré předměty, které by mohly poškodit vnitřní povrch mrazicí části.

Pravidelná údržba ledničky zamezí vzniku plísní a nepříjemného zápachu. Zdroj: Redakce

Jaká je obecně životnost lednice?

Běžná životnost ledničky se pohybuje okolo 10-15 let. Záleží ale na mnoha faktorech, jako je kvalita spotřebiče, způsob používání a údržba. Nevhodné umístění, přeplňování, nesprávná manipulace s dveřmi a zanedbání údržby mohou životnost ledničky značně zkrátit. Studie americké Národní asociace stavitelů domů říká, že standardní chladnička vydrží průměrně 13 let, kompaktní 9 let a mraznička 11 let, jde ale o data z USA. Životnost spotřebičů šla v posledních letech poměrně hodně dolů. Určitě si ještě vzpomenete, že vaši rodiče nebo prarodiče měli některé spotřebiče desítky let a stále funkční. Ovšem tím, jak začaly být stále modernější, vyrábělo se víc a víc, zkracovala se jejich životnost. Je to hlavně z toho důvodu, že se přestaly používat tak kvalitní materiály jako dřív. Po ukončení výroby konkrétního produktu navíc výrobci často přestali vyrábět a prodávat náhradní díly, tudíž jste ani neměli šanci přístroj nechat opravit. V poslední době ale došlo k nějakým změnám a platí nařízení, podle nichž musí jít spotřebiče lépe opravit a náhradní díly musí výrobce mít k dispozici až deset let po ukončení prodeje.

Zdroje informací: datart.cz, Haier.cz

 

Kterou lednici vybrat a proč?

 

 


You must be logged in to post a comment Login