Architektura a design

Tiny House aneb jak bydlet minimalisticky a přitom naplno

Od   | 

Ne každý chce nebo může bydlet ve velkém rodinném domě. Právě proto vznikly mini domky, které jsou postavené za jedno odpoledne, poskytují plnohodnotné bydlení a pořídíte je za zlomek ceny.

Minimalismus, ekologický duch a zároveň naprosté pohodlí. Bioklimatické domky Tiny House toto všechno toto nabízí. Jednoduše přivezou dva moduly, které se položí na sebe. S obytnou plochou kolem čtyřiceti metrů čtverečních zůstává loftový charakter a výška budovy vytváří velkorysý pocit prostoru a jeho všestranné použití. Maximální zasklení umožňuje krásný výhled do okolí, na terasu a zahradu.

Na prostornou terasu se dostanete rovnou z obývacího pokoje. Zdroj: Youtube

Malé, ale útulné bydlení

Tvůrci mini domků se inspirovali v Americe, kde jsou tyto domy velmi populární. S nápadem stavět ekologické domy v Evropě přišel Florian, mladý stavitel z Drážďan. K němu se později přidal Hermann z Weimaru a Marius z Glauchau. Navštívili stavební veletrhy a řemeslníky, kde se snažili přijít na to, jak začít se stavbou. Protože si jejich záměr získal velkou pozornost a vzbudil zájem, rozhodli se postavit modelový dům.

Nejčastější způsoby zavěšení. Jak na ně?

Na stavbu malých domečku používají ekologicky udržitelné suroviny (zapomeňte na plastová okna, sádrokartonové desky, polystyrenové podlahy). Místo toho se používá izolace z dřevěných vláken. Nenechte se ale mýlit. Tiny House nepůsobí ani trochu klaustrofobicky. Je útulný, moderní a na první pohled se jedná o sofistikovanou a minimalistickou stavbu. Domek je zároveň velmi kompaktní a velká okna opticky zvětšují jeho proporce.

Cihlová fasáda a zkosená střecha dodávají moderní vzhled. Dřevo umístěné kolem vchodu slouží jako praktický úložný prostor a zároveň i dekorace. Zdroj: Youtube

Na první pohled zaujme vchod, který je obložený dřevěnými špalíčky určenými k topení. Tím je vyřešený úložný prostor pro dřevo a celek vypadá velmi sympaticky.

Příjemný interiér a dostatek prostoru pro život

Interiér domu je světlý se vším podstatným vybavením, které potřebujete. V přízemí je umístěn velký obývací pokoj spojený s otevřenou kuchyní. Ta je netradičně umístěná na kratší stěně, aby zůstalo dostatek prostoru pro ostatní vybavení. Nechybí jídelní stůl pro dvě až čtyři osoby. Do malého domku se bez problémů vešla velká volně stojící vana, umyvadlo, pračka i toaleta. Jídelní stůl a židle jsou skládací a visí na zdi, když se nepoužívají. Úžasné je umístění vany. Ta totiž stojí přímo u obrovské prosklené plochy. Můžete si dopřát každodenní koupel s báječným výhledem. Z obývacího pokoje lze vyjít rovnou na pohodlnou terasu a zahradu. Venkovní terasa měří asi šest metrů čtverečních.

V malém domku je kvůli prostoru vynechán klasický kuchyňský trojúhelník. Zdroj: Youtube

Do horního patra se dostanete po žebříku, popřípadě schodech. V ložnici nechybí pohodlné lůžko s oknem a poličkami místo nočních stolečků. Nad kuchyňským koutem je ještě jeden volný prostor, sekundární podkroví, určený k ukládaní dalších věcí nebo jako možnost pro umístění lůžka k ubytování hosta či využití k práci.

V žádném domě nesmí chybět útulné místo na spaní. Zdroj: Youtube

Multifunkční okna a spousta úložného prostoru

Velké prosklené plochy jsou strategicky umístěné tak, aby poskytovaly světlo do každého koutu domu a zároveň také dostatečný výhled. Celý prostor je dobře osvětlený. Dostatek světla přináší okna i moderní osvětlení. Je zde mnoho nástěnných polic a skříněk pro uložení kuchyňských spotřebičů, nádobí, oblečení.

Buďte za vodou a ušetřete na vodě

Dokonalá vana v dokonalém domě

Vrcholem této rezidence je již zmíněná vana v plné velikosti a obrovské okno. Zatímco někdo si může myslet, že velká vana zbytečně zabírá příliš prostoru, pro některé je to to, co dělá malý dům opravdovým domovem. Právě to je nejlepší na těchto drobných domcích. Můžete si je nechat postavit podle svých představ, některé věci vynechat a jinde zase přidat.

Nádherný pohled z moderní a prostorné vany. Zdroj: Youtube

Je spousta věcí, které jsou v moderním a zároveň trochu rustikálním Tiny House domově opravdu dobré. Ať už je to kompaktní kuchyně nebo velká vana a krásný výhled. Zároveň jsou i cenově docela dostupné. 

Ovládejte světla dálkově nebo hlasem. Jak na to?


You must be logged in to post a comment Login