Technika v domácnosti

Termín pro výměnu starých kotlů se posunul. Bude to ale stačit?

Od   | 

Původní termín výměny starých neekologických kotlů za nové byl přesunut na 1. září 2024. Dle prodejců otopné techniky však není reálné do tohoto termínu všechny kotle opravdu vyměnit. Důvodem je nejen aktuální nedostupnost nových zařízení, ale také váhání uživatelů – může za to zejména nejistota u dodávek plynu, ale i zdražování.

Nyní je nutné vyměnit kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy do 1. září 2024. Jedná se tedy o dvouletý odklad – podle ministryně životního prostředí má jít o snahu ulehčit domácnostem zatíženým inflací, růstem cen a úvahami nad hledáním alternativního způsobu vytápění. Dle prodejců je ale dalším (a poměrně velkým) důvodem posunu termínu i fakt, že je nových kotlů nedostatek (stejně jako všeho jiného). V některých případech se čeká na dodání nového kotle klidně i rok.

Kolik domácností výměnu potřebuje?

Zatímco ministerstvo tvrdí, že se výměna starého kotle za nový týká 150 tisíc domácností, dle Romana Švantnera, produktového manažera společnosti Enbra, se jedná až o čtvrt milionu domácností. Změna termínu tedy znamená pouhé odložení problému o dva roky. Výměnu kotlů potřebuje 250 tisíc domácností, běžně se jich však za rok vymění mezi 15 až 20 tisíci.

Topit můžete dřevem, uhlím nebo třeba i biomasou. Zdroj: Viessmann

Průtahy při pořizování nového kotle jsou způsobeny hlavně prodloužením dodávky jednotlivých komponent a materiálů na zařízení. Dále jsou zde faktory, jako je kolísaní cen.

 

A co dotační programy?

Ačkoliv vám s financování nového kotle mohou pomoci dotační programy Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace, záleží na tom, kdy si zažádáte. Tyto dotační programy nemohou pokrýt všechny domácnosti. Lidé se navíc do koupě nových kotlů opravdu nehrnou – původní termín pro výměnu starého kotle za nový byl určen na letošní září, přesto poptávka po nich nijak výrazně nevzrostla. Spousta uživatelů uvažuje o náhradě plynu za jiný zdroj tepla – velký nárůst je u poptávky po tepelných čerpadlech v kombinaci s fotovoltaikou.

Mnoho uživatelů vážně uvažuje o výměně kotle za tepelné čerpadlo vzduch-voda. Zdroj: Vaillant

Zdroj info: Enbra

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login