Technika v domácnosti

Tepelná čerpadla – k jejich masivnímu rozšíření vedly tyto výhody.

Od   | 

V Evropě se blíží konec nejen kotlů na tuhá paliva, ale také kotlů na zemní plyn. Jediným možným zdrojem tepla pro novostavby se brzy stanou tepelná čerpadla. Vězte však, že se však ze strany vlád Evropy nejedná o žádný hazard s peněženkami či pohodlím domácností, právě naopak.

K prvnímu výraznému rozšíření tepelných čerpadel v Evropě došlo již v 70. letech minulého století, období tzv. ropného šoku, kdy tepelná čerpadla postupně nahrazovala kotle na topné oleje. Dnes tepelná čerpadla najdeme nejen ve všech koutech Evropy, ale také všech trvale obydlených koutech světa, všude přitom platí, že:

  • Dokáží zajistit dostatek tepla, teplé vody či dokonce chladu, a to bez ohledu na aktuální povětrnostní podmínky.
  • Jejich provoz není ohrožen nedostatkem paliva s ohledem na fakt, že to si odebírají ze svého okolí – geotermálního tepla či venkovního vzduchu.
  • Dokáží fungovat velmi efektivně, kdy dokáží vyrobit i více než pětkrát více energie, než kolik spotřebují pro svůj provoz.
  • Jsou univerzálně použitá, tepelná čerpadla najdete u strategických budov typu nemocnice, vojenské objekty, letiště, obchodní centra, stejně jako u rekreačních objektů či mobilních nemovitostí.

Další výhodou pro domácnosti i podnikatele je, že díky volně dostupnému palivu (geotermální energie, venkovní vzduch) lze s tepelnými čerpadly plánovat dlouhodobé vývoje, zbavit se závislosti na dodávkách i cenách komodit.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, přechod k tepelným čerpadlům nemusí pro domácnosti znamenat výraznou finanční zátěž s ohledem na fakt, že:

  • na pořízení tepelného čerpadla lze získat dotaci od státu,
  • samotný provoz tepelného čerpadla je velmi levný, kdy tepelná čerpadla jsou nejlevnějším zdrojem tepla a teplé vody pro domácnosti.

Ať už plánujete stavbu nové budovy či hledáte ekonomicky výhodnější alternativu ke stávajícímu zdroji tepla, začněte se ještě dnes zajímat o konkrétní výhody tepelných čerpadel pro vaši domácnost.

 

 


You must be logged in to post a comment Login