Technika v domácnosti

Tepelná čerpadla a vše co byste o nich měli vědět

Od   | 

Po nákupu tepelného čerpadla se začíná poohlížet stále více lidí. A není divu. Jde o účinný a ekologický systém vytápění, nemluvě o tom, že se jedná o výbornou alternativu pro původní systémy vytápění na pevná paliva. Co dalšího byste měli o tepelných čerpadlech vědět?

Vnitřní jednotka nezabere mnoho místa. Zdroj: Vaillant

Jak jsme zmínili již v úvodu, tepelná čerpadla nejsou jen ekologickým a účinným systémem pro vytápění vašeho domova, ale také alternativou pro domácnosti, které k vytápění používaly tuhá paliva. K pořízení tepelného čerpadla lze využít dotační program (například Nová zelená úsporám), díky tomu může být celá počáteční investice významně nižší.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla dokážou využít teplo ze svého okolí – ze vzduchu, vody či země. A za pomoci této energie vytápějí váš domov. Jediné, co k tomu potřebují, je elektrická energie. Při správném navržení potřebuje tepelné čerpadlo k výrobě 4 kW tepla pouze asi 1 kW elektřiny. To znamená, že zaplatíte jen 1 kW a získané 3 kW máte bezplatně.

Věděli jste, že můžete své tepelné čerpadlo využívat nejen k vytápění, ale také k chlazení? To oceníte zejména v letních měsících.

Tepelné čerpadlo a vytápění

Tepelné čerpadlo získává teplo z okolního prostředí a přivádí jej do vašeho domu. To znamená, že absorbuje teplo ze vzduchu a to dále předává chladivu, které má nižší teplotu. Toto teplo z okolí  použité chladivo přemění na páru, kdy při jejím stlačení kompresorem dojde ke zvýšení teploty. Tím se pak předá vytvořené teplo otopné soustavě.

Tepelné čerpadlo a chlazení

Tepelné čerpadlo může váš domov také chladit. A to při využití chlazení s podlahovým vytápěním (dokáže ochladit prostor až o 3°C), ale i při využití chlazení za pomoci fancoilu. Toto chlazení je srovnatelné s klimatizací.

Tepelné čerpadlo a ohřev vody

Tepelné čerpadlo lze využívat také k ohřevu vody. Můžete volit mezi kombinací venkovní jednotky tepelného čerpadla a externího zásobníku teplé vody nebo variantou, kdy máte vše v jednom – vytápění, ohřev teplé vody a také chlazení.

Tepelné čerpadlo: Jaké jsou tři zdroje?

Tepelné čerpadlo je schopno pracovat se třemi zdroji – s energií ze vzduchu, ze země, ale i z vody.

  • Energie ze vzduchu:Nákladově nejefektivnější řešení. Nepotřebujete hloubkové vrty, ani pochůzky po úřadech. Tepelné čerpadlo dokáže fungovat, i když venkovní teplota klesne. Nejlépe však funguje se stoupající venkovní teplotou.
  • Energie ze země:Tepelné čerpadlo přivádí teplo pro ohřev domu za pomoci zemních vrtů či plošných kolektorů. Tato instalace je finančně náročnější, následný provoz je však maximálně efektivní.
  • Energie z vody:Abyste mohli využít jako zdroj energie vodu, musíte mít na pozemku dvě studny podzemní vody, které musí být kapacitně vhodné pro toto využití.

Náklady na pořízení tepelného čerpadla

Je to perfektní řešení pro ty, kteří chtějí dlouhodobě šetřit zdroje pomocí udržitelné technologie. Tepelné čerpadlo dokáže využívat energii ze vzduchu, země nebo vody, záleží jen na vás, pro který zdroj tepla se rozhodnete. Na pořízení tepelného čerpadla můžete v mnoha případech využít státního příspěvku z dotačních programů Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace, a tím tak výrazně počáteční investici snížit. Provozní náklady pak budou naopak velmi nízké, neboť až 75% energie na provoz dokáže správně navržené tepelné čerpadlo Vaillant využít z obnovitelných zdrojů. V úvahu je pak určitě nutné brát také výdaje na pravidelný servis, který vám životnost tepelného čerpadla a jeho bezproblémový chod prodlouží.

Zdroj: Vaillant

 

Více informací najdete ZDE

 

 

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login