Inspirace

Tapety jsou stále více v módě

Od   | 

Tapety jako nejnovější móda do bytu? Asi se hodně divíte, zejména když ještě před pár lety byly známy jako nouzové řešení, které se pořizovalo při nedostatku financí nebo pro přechodnou dobu.

U tapet je fajn, že mohou barevností i dekorem rychle reagovat na potřeby trhu. Tato například vystihuje nově zvolenou barvu Pantone pro rok 2019, kterou se stala korálová.

V dnešní době se ale tapety znovu vrací do módy a spousta domácností je využívá čím dál víc. Ovšem s těmi, které se vyráběly dříve, nemají ty současné téměř nic společné. Vybírat můžete z široké škály barev, vzorů i povrchového materiálu. Místnost s dobře vybranou tapetou dostane naprosto jiný rozměr. Při správném výběru proto interiér proměníte v místnost s osobitým stylem.

Do předsíně, kde netrávíme tolik času, můžeme zvolit i výraznější dekor.

Tapety mají i magickou moc

Pokud se chystáte vytapetovat místnost, která má větší rozlohu, můžete použít tmavší barvy a velké vzory. Chcete-li naopak pokoj opticky zvětšit, zvolte světlý odstín tapety s nevýraznými motivy. Jestliže na jedné stěně bude světlá tapeta a na protější stěně pestrá barva, místnost se opticky prodlouží.

Díky tapetám docílíte nejrůznějších optických klamů.

Zákeřné tapety

Při výběru tapety dbejte na to, jak tapeta opravdu vypadá, protože jinak působí na denním světle, jinak když je šero a jinak při večerním umělém osvětlení. Pokud máte možnost, rozložte celou tapetu, protože jinak bude vypadat tapeta na kousku papíru a jinak na velké ploše. Není od věci si větší plochu tapety půjčit domů a zkusit ji přímo na zdi, na které ji budete lepit.

Zejména kovové odstíny budou vlivem světla působit odlišně.

Barvy a motivy

Důležitým faktorem je zvolit správnou barvu tapety. Do obývacího pokoje můžete zvolit sytější barvy s většími vzory, ale i zde je třeba myslet na to, že tapeta na zdi může působit rušivě. Do ložnice a dětského pokoje volte naopak tlumené a klidné barvy, i vzory, které nenaruší spánek. Při výběru barev a vzorů přemýšlejte, zda na zeď budete věšet obrazy, či rodinné fotografie. Pokud ano, volte světlejší barvy a jemné vzory, na kterých dekorace vyniknou a celkový dojem nebude působit jako „cirkus“.

Jemné vzory jsou vhodné do menší mísntosti.

V obývacím pokoji se meze nekladou, ale i tam byste měli dávat pozor na vzory a barvy. Ovšem zde si můžete dopřát výraznější barvy, nebo motivy.

Vzor vybírejte s ohledem na celkové ladění interiéru.

Pokud jste zastáncem interiéru laděného do stylu venkova, pak romantického a přírodního vzhledu docílíte, vyberete-li si světlé tapety s motivem květin, nebo ptáčků. Interiér ve venkovním stylu můžete podtrhnout ještě romantickými závěsy, záclonami, dekoracemi, nebo polštářky na pohovku. Ovšem velký pozor si dávejte na to, že tapetu uvidíte každý den, tak aby se vám jednoho dne neokoukala a nezevšednila.

Zvláštního efektu docílíte, pokud si zvolíte závěsy se stejným vzorem, jako je tapeta! I zde platí pravidlo, že tento celkový vzhled se může jednoduše okoukat. Proto vybírejte s rozvahou.

Kouzelný venkovský styl podtrhnutý tapetou se vzorem listů, květů a ptáků.

Tapeta s motivem ptáčků je skvělou volbou pro romantický, venkovský styl.

Na závěr pamatujte, že i přesto, že jsou místnosti od sebe odděleny, měli byste vybírat tapety tak, aby byly pokoje alespoň trochu vytapetovány do podobných barev, nebo stylu. Aby každá místnost neměla jinou tapetu, jinou barvu, i motiv. Vcelku by to mohlo působit chaoticky a neuspořádaně.

Co byste měli vědět před nákupem tapet:

Běžná délka role je 10 m, šíře 53 cm.

Kupte alespoň o jednu roli navíc. Budete ji potřebovat kvůli prořezům.

Prořezy vznikají opakováním vzoru.

Každá tapeta je opatřena symboly určujícími, jak se o materiál starat (podobně jako na oděvech).

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login