Inspirace

Tajné tipy pro malý byt

Od   | 

Zařízení malého bytu je vždy o velkém plánování a vymýšlení. Pokud vybavení perfektně nenaplánujete, můžete domov dříve nebo později proměnit v nechtěné skladiště. Přinášíme vám několik tajných tipů, které se v malém bytě budou hodit.

Vsaďte v malém bytě na naše triky. Zdroj: Ikea

Nejen bílá barva je vhodná

Mnoho lidí si myslí, že nad malým bytem vyhrají díky bílé barvě. To ale není pravda, bílá barva sice prostor opticky zvětší a projasní, nicméně pokud ji nezkombinujete i s jinou barvou, docílíte neútulného, sterilního prostředí. Dejte raději prostor světlým barvám jako je krémová, nebo světle šedá. Namíchat je můžete s pastelovými odstíny jako je modrá, zelená, růžová nebo žlutá. Tmavé barvy zvolit můžete, ale počítejte s tím že opticky uberou na velikosti, proto je doporučujeme volit střídmě. Přednost dejte také nábytku v bílé barvě, nebo ve velmi světlém dekoru dřeva. Základem je rozmyslet si jednu světlou, neutrální barvu, která bude použita na velkých plochách a teprve poté ji doplnit jinou barvičkou. Odborníci doporučují také přetřít topení barvou, kterou máte na přilehlé stěně, díky čemuž prostor příjemně sjednotíte. 

Světlé a neutrální barvy by měly hrát hlavní roli. Zdroj: Ikea

Hledejte vícefunkční nábytek

Během výběru vybavení a nábytku do malého bytu je důležité dbát na praktičnost a multifunkčnost. Například u sedačky je ideální dát přednost rozkládací variantě, kde můžete spát vy, případně hosté. Při volbě stolu, nebo nočního stolku pamatujte, že by měl disponovat úložným prostorem. Pokud se do ložnice noční stolek nevejde, zkuste postel umístit přímo k oknu a noční stolek nahradit parapetem. V malých prostorech mají skvělé využití třeba sklápěcí postele. Vyklopíte ji pouze, když jdete spát, a ráno opět sklopíte. Také při koupi sušičky a pračky volte takové typy, které lze umístit na sebe. Vhodný je i model, kdy jsou obě funkce spojené do jednoho zařízení.

Pořídit si můžete stěnu s integrovanou postelí. Zdroj: Clei

Využijte všechny prostory jako úložné 

V malém bytě sice bojujeme s každým centimetrem, ale zároveň každý kousek je ideální pro využití úložného prostoru. Komody, skříně i kuchyňské skříňky volte od země až ke stropu, a využijte tak celou výšku místnosti. Do horních prostor je ideální uskladnit sezónní oblečení a věci, které nemusíme vytahovat každý den. Také pohovku, stůl nebo postel se snažte vybírat tak, aby disponovaly praktickým úložným prostorem. Stěny doslova oblékněte policemi a poličkami, které můžete umístit i asymetricky, a vytvořit tak zajímavý prvek. Navíc nezaberou žádné místo navíc. 

Využijte i sokly. Zdroj: Blum

Zbavte se “dveřobití”

V malém bytě také často překážejí klasické dveře, které při otevírání a zavírání potřebují dostatek místa. Mnohem vhodnější jsou posuvné dveře, které ušetří nejen místo, ale zároveň před ně můžete umístit nějaký kousek nábytku, nebo vzrostlejší rostlinu. Posuvné dveře lze vybavit klasickými úchytkami, nebo vyfrézovanými otvory pro posunutí prsty.

Posuvné dveře ušetří místo. Zdroj: Sapeli

Sjednocená podlaha

V malém bytě je vhodné také vsadit na podlahu v jedné barvě, která nádherně prostor sjednotí a zároveň opticky zvětší. Rozhodně při výběru vsaďte na světlé tóny a snažte se vybírat takovou kvalitu, která vydrží veškerou zátěž. Ideální je dlažba, které však může být chladná. Skvělou alternativou je laminát nebo vinyl.

LED pásek, který jen přilepíte

Světlo, světlo..

V malém bytě není nic důležitějšího, než dostatečné světlo. Díky němu se budeme cítit pohodově, uvolněně a budeme se probouzet s lepší náladou. Světlo také malý byt dokonale prosvětlí a opticky zvětší. Ideální je zabudované bodové osvětlení, které nikde nevyčuhuje. Romantickou atmosféru vytvoří i LED pásky, které lze umístit na nábytek, nebo na spodní stranu skříněk. Do interiéru vnesete světlo také díky zrcadlům, ideálně těm nástěnným. 

Zrcadlo opticky zvětší a prosvětlí prostor. Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login