Doplňky do bytu

Syntetické, nebo přírodní materiály aneb jak si vhodně vybrat materiály do svého domova

Od   | 

Při výběru materiálu do interiéru bychom měli předem zvážit nároky, jaké na textil máme. Pokud potřebujeme odolnou potahovou látku na sedací soupravu, určitě zvolíme nějakou hustě tkanou syntetickou látku se speciální povrchovou úpravou zajišťující, že se látka bude snadno udržovat v čistotě. Na ležérní záclony na okno s výhledem do přírody pak naopak můžeme sáhnout po lněné záclonce.

Látky nevybírejte on-line, běžte se na ně podívat do obchodu. Zdroj: Ateliér Orsei

Textil je pro interiér velice důležitý, čím více ho je, tím lépe. Dodá příjemný pocit, navodí domácí atmosféru a zpříjemní akustiku. Teď je už jen na vás jaké materiály preferujete. Jestli přírodní, nebo syntetické a kolik do domova chcete investovat. Základní dělení textilních materiálů je na materiály přírodní a syntetické. Obě dvě skupiny mají výhody i nevýhody, kterými se mohou pyšnit. A tak si každá z těchto skupin získala zastánce, ale i radikální odpůrce. Pojďme se tedy podívat na vlastnosti některých z nich a povědět si na co se hodí a na co spíše ne.

Pokud vyloženě nekopete za tým ,,přírodních zastánců‘‘ tak jsou syntetické materiály ideální volbou do interiéru hlavně z hlediska životnosti, udržitelnosti – zejména pratelnosti a nesrážlivosti i finanční náročnosti.

Nestárnoucí přírodní materiály

Látky z přírodních materiálů jako je bavlna, vlna, hedvábí a len patří mezi tradiční materiály, které se používaly od nepaměti. Lidem evokují ,,návrat k přírodě‘‘ což se stalo v posledních letech velkým trendem ve všech různých odvětvích. Přírodní materiály jsou náročnější jak na výrobu, tak i na údržbu, a proto jsou napodobovány. Přírodní materiály však úplně nahradit nedokážou v jejich přirozenosti, příjemnosti,  jinak se hýbou, nesou a visí….zkrátka jsou živé a jinak se chovají.

I přes veškerá „ale“ si přírodní materiály s největší pravděpodobností zamilujete, jakmile si na ně sáhnete. Pak už představivost nezastavíte a zatoužíte do nich svá okna obléknout. 

Bavlna a její nejběžnější soupeřka

Mezi nejznámější přírodní materiály patří bavlna, která si svou oblibu získala díky své jemnosti, vysoké savosti a odolnosti vůči oděrům. Kdysi tvořila převážnou většinu textilní výroby, ale kvůli vysoké spotřebě vody při jejím vypěstování, náročnému sběru a zpracování postupně ustoupila do pozadí. Pořád je ale vyhledávaným materiálem jak samostatně tak i v příměsích a to hlavně s polyesterem. V interiérech se hodí na záclony, závěsy, ložní a stolní prádlo nebo jako potahová textilie.

Přírodní materiály se však úplně nahradit nedají v jejich přirozenosti, příjemnosti. Jinak se také hýbou, nesou a visí. Zkrátka jsou živé a jinak se chovají. Zdroj: Ateliér Orsei

I vlna lze napodobit

Vlna známá především kvůli hřejivosti, pružnosti, vysoké absorpci vlhkosti a samo zhášecí schopnosti díky které se hodí do interiérů i jako proti požární prvek. Vlnu můžeme často nalézt v příměsi s akrylem – syntetickým materiálem podobným vlně. Používá se jako dekorační látka nebo na koberce a nově dokonce na hustší splývavé záclony.

Krtek má ze lnu kalhoty, vy můžete mít závěsy

U přírodních materiálů bychom neměli zapomenout ani na len, který je příjemný na dotek, prodyšný a v létě příjemně chladivý. Mezi jeho vlastnosti patří mačkavost, kterou někdo ocení protože je znakem ležérnosti a někdo ji samozřejmě může považovat za nevýhodu.Tady záleží na stylu a vkusu každého.

Hedvábí je pro náročné

A nakonec ještě hedvábí, které se nejvíce v interiérech používá ve variantě Dupion známé také jako surové hedvábí. Hedvábí je velmi náchylné na sluníčko, a proto se musí podšívat. Když někdo touží po tomto přírodním materiálu musí počítat i s tím, že závěsy bude dávat do čistírny. Odměnou mu však bude honosná nadýchaná a přírodní dekorace na oknech.

Jemné hedvábí dokonale podtrhne vzhled domova. Zdroj: Ateliér Orsei

Všudypřítomný polyester

Když přejdeme na syntetické materiály, tak nejpoužívanějším a nejrozšířenějším je polyester. Polyesterová vlákna vznikají pomocí trysky, která protlačuje roztavený granulát polyethylentereftalátu. Nadneseně tedy můžeme říci, že při výrobě polyesterových vláken pomáháme s recyklací plastů. Díky své odolnosti na světlo, vůči mikroorganismům i nízké navlhavosti je vhodný pro použití na všechny prvky interiéru. Jeho největší nevýhodou je žmolkovitost, kterou lze snížit praním ,,naruby‘‘. Kvůli své nižší ceně a odolnosti se polyester používá opravdu všude. Jak pro oděvní odvětví, tak i v interiérech na záclony, římské rolety, závěsy, potahové textilie i koberce. Bez tohoto materiálu by například neexistovaly blackouty a dimouty (látky, které nepropustí světlo).

Umělé materiály patří k finančně příznivějším, také se snadněji udržují. Zdroj: Ado Endless

Umělé versus přírodní materiály

 

NAVŠTIVTE ATELIÉR ORSEI ZDE

 


You must be logged in to post a comment Login