Osvětlení

VIDEO: Svítidla se systémem CCT aneb LED patří i do ložnice

Od   | 

LED svítidla mají různou barvu bílého světla, tzv. teplotu chromatičnosti. V této souvislosti se dokonce traduje, že LED osvětlení nepatří do ložnice a relaxačních zón.  To ovšem není pravda a my vám vysvětlíme proč.

Díky možnosti změny světla, můžete stejnou lampu používat při odpočinku i práci. Zdroj: Aulix Lighting

Světlo má 3 složky tzv. RGB (Red = červená, Green = zelená, Blue = modrá). Čím větší podíl modré složky světlo obsahuje (hodnota Kelvin se zvyšuje), tím je vhodnější do míst, kde potřebujeme podpořit koncentraci na činnost, protože připomíná denní světlo. Tyto zdroje světla proto jsou vhodné do pracovny, kanceláře nebo na práci v kuchyni. Pokud světlo obsahuje modré složky méně (hodnota Kelvin se snižuje), ve výsledku je barva světlo více do žluta, je teplejší a taková svítidla jsou vhodná do relaxačních zón a samozřejmě i do ložnice. 

 

VÍCE TAKÉ NA WWW.AULIX.CZ

 

Někdy je však potřeba mít v jedné místnosti různou barvu bílého světla – jednak pro pracovní činnost, jednak pro chvíle pohody. Pro takové prostory je dobré vybírat svítidla s tzv. funkcí CCT (z anglického Colour Corrected Temperature), která umožňuje teplotu barvy světla změnit, čímž podpoříme naše biorytmy. Je totiž známo, že modré světlo potlačuje hladinu melatoninu, proto není vhodné ve večerních hodinách. Změna teploty barvy se provádí na různých svítidlech odlišně. Pohybem ruky (ve svítidle je integrován senzor), dotykem (svítidlo reaguje na opakované dotyky), tlačítkem (sloužícím pro změnu CCT) nebo má svítidlo dálkové ovládání, případně je změna možná přes aplikaci v chytrých mobilních zařízeních.

Vybírejte svítidla, u kterých můžete snadno měnit barvu světla. Zdroj: Aulix Lighting

Pomocí jednoho svítidla tak můžete měnit barvu světla a vytvářet tak různé atmosféry v místnosti, které jsou zrovna zapotřebí. Na soustředěnou činnost si pořádně rozsviťte bílým světlem, které se podobá přirozenému dennímu světlu ze slunce, při posezení u skleničky vína s přáteli si naopak dopřejte žluté teplé světlo, které evokuje barvu plamene svíčky nebo ohně v krbu.

 

Podívejte se, jak svítidla fungují

 

Prohlédněte si lampy, u který můžete změnit barvu světla:

 

VÍCE INFORMACÍ TAKÉ  ZDE

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login