Zahrada

Svídy jsou keře, které v zimě vnášejí barvu do zahrad

Od   | 

Ani s odchodem léta a nástupem chladných dní nemusíte mít strach, že už vaše zahrada nebude hýřit barvami. Vysaďte si do ní svídy a přesvědčte se sami, že i v čase zimních mrazíků a sněhových pokrývek může ukázat svou krásu!

Svídy ozdobí nejednu podzimní zahradu

Svídy jsou ozdobné, dřevnaté keře, které jsou naprosto nenáročné na údržbu, což jistě ocení každý zahrádkář. Jedinou starost přináší snad jen to, že patří mezi opadavé rostliny, pokud tedy chcete mít svou zahradu stále krásnou, budete pod ně muset zabrousit hráběmi. Záleží jen na vás, jestli si budete chtít vysadit samostatný solitér nebo celou skupinku svíd, třeba jako živý plot. V tomto případě se však efekt dostaví pouze přes jarní a letní měsíce, než odhodí své listy.

Sytě červené pruty svídy bílé jsou krásnou zahradní ozdobou.

Další výhodou těchto keřů patří fakt, že je nenapadají škůdci ani choroby. Asi mezi nejčastěji pěstované druhy patří svída bílá a svída krvavá, jejichž listy se na podzim typicky zbarví do červena, takže vaše zahrada bude zářit krásnými barvami i v chmurných šedivých dnech. Vzhledem k tomu, že dorůstají výšky až 3 metrů, je nasnadě, že si je budete chtít zkracovat. Toho se nemusíte obávat, protože snesou i sestřih na 10 centimetrů, nejlépe před příchodem jara, než začnou pučet.

Špičaté listy svídy bílé jsou po okrajích probarvené krémovou až světle žlutou barvou.

Podzimní barvení svídy bílé

Při volbě stanoviště se nemusíte nijak zvlášť omezovat, ale nejvíce mají svídy rády vlhčí a propustnější půdu, vyhovuje jim poloha na slunci i v polostínu. Svůj největší půvab odkryjí v zimě po opadání listů, kdy se borka zbarví do krvavé až sytě vínové barvy, a jsou tak krásnou zimní dominantou všech zasněžených zahrad. A navíc, pokud se vyžíváte v tvorbě přírodních dekorací, můžete si s nimi ozdobit třeba vchodové dveře nebo stůl v kuchyni či obýváku.

Zapojte fantazii a vytvořte si krásnou zimní dekoraci. Zdroj: Fler

Pruty svídy červené jsou vhodné i k dekoraci

 

You must be logged in to post a comment Login