Osvětlení

30 světel, která vašemu domovu vdechnou atmosféru Provence

Od   | 

Milujete slunnou Provence a podřídili jste vzhled domova tamnímu stylu? Pak byste neměli podcenit výběr svítidel, protože o celkovém dojmu interiéru rozhoduje každý detail, lampy nevyjímaje. 

Bílá a jemné zaoblené tvary, to ke stylu Provence patří. Zdroj: Eglo

Když se řekne Provence, většina z nás si představí sluníčko, levandulová pole, dřevo, kámen a bílou barvu. A právě tomu bychom měli přizpůsobit vzhled svítidla, ze kterého by měl vyzařovat především šarm. Vhodné jsou oblé jemné tvary a jednoduché ladné linie. Z materiálů dávejte přednost dřevu nebo kovu, stínítka vybírejte kromě těchto materiálů i látková.

Do Provence rozhodně nepatří plast, a to ani v případě, že je bílý a má elegantní tvar!

Provence je elegantní, patří sem dřevo, kov a kámen

Provence je i barevná

Při slově elegance většině z nás vytane na mysli bílá barva, která ke stylu Provence neodmyslitelně patří. Chcete-li však váš domov oživit, volte barevnější svítidla. Vedle nesáhnete, když vyberete lila nebo další odstíny fialové, připomínající levandule, žluté tóny představující slunečnicová pole a modrou, zelenou, oranžovou, všechny v pastelových odstínech. Nechcete  barvy? Pak ponechte materiálu, ze kterého je svítidlo vyrobené, jeho přírodní krásu. V posledních letech se velké oblibě těší dřevo ponechané v jeho na pohled neopracovaném stavu. Kromě stolků, polic nebo dokonce i nábytku z něj mohou být vyrobeny podstavce svítidel. Taková lampa je pak nepřehlédnutelnou ozdobou a může být i určujícím prvkem celkového ladění interiéru.

V posledních letech je hitem interiérů nábytek a doplňky vyrobené z na pohled jakoby neopracovaného dřeva. Zdroj: Eglo

Jaké typy svítidel zvolit a kam je umístit

Dnešním trendem je používat všechny typy svítidel a v interiérech ve stylu Provence toto pravidlo platí dvojnásob. Provence je zdobná, a tak se nebojte použít stolní lampy na nejrůznějších místech, a to třeba i tam, kde nebudou možná ani nikdy svítit. Kombinujte je se stojacími lampami, pro ně však už musíte najít vhodné místo tak, aby nepřekážely. Stropní svítidla nechte vyniknout a nezapomeňte na nástěnné modely. Přestože budete v první řadě vybírat podle vzhledu, přece jen neopomeňte i jejich funkci.

Na první pohled se tento lustr může zdát dekorativní, ale rozhodně bude vašemu domovu ve stylu Provence slušet. Zdroj: Uni light

5 pravidel s ohledem na funkci lampy

  1. Zdroje světel nad jídelním stolem by neměly oslňovat přísedící a zároveň by jim stínítko nemělo překážet při komunikaci. 
  2. Lampa na nočním stolku má mít kloub umožňující nastavit výšku a směr světla. Tak se nebudou spolunocležníci vzájemně rušit.
  3. Pro stojací lampu najděte vhodné místo, aby se nestalo, že bude překážet.
  4. Zdroj světla zvolte s ohledem na používání, nezapomeňte na možnost stmívání. Buď vypínačem nebo pomocí jednoduché aplikace, kterou budete regulovat intenzitu a barvu světla. 
  5. V ložnici má hlavní lampa měla vytvářet nepřímé osvětlení.

Díky dekorativním žárovkám můžeme používat lampy, ve kterých je žárovka vidět. Zdroj: Eglo

Fotogalerie:

A kde najdete krásná světla?


You must be logged in to post a comment Login