Osvětlení

Kouzelné podkroví si zaslouží vhodné osvětlení

Od   | 

Podkrovní byty jsou čím dál oblíbenější, aby také ne! Mají své kouzlo. Sešikmené střechy a trámy dokáží opravdu divy. A protože podkrovní prostory málokdy disponují dostatečným denním světlem, je potřeba si pomoci jinak. Jak však na to, abychom jejich krásu nezastínili, ale naopak vyzdvihli?

Denní světlo do podkroví proniká díky střešním oknům, někdy je však prostor rozlehlý a okna jednoduše nestačí. Tím pádem se při špatném počasí nebo při stmívání bez kvalitního umělého zdroje neobejdete. Pokud však zvolíte správné podkrovní osvětlení, vznikne příjemná atmosféra, která dokáže podtrhnout detaily toho, co je na podkroví dominantní.

Nábytek vybírejte s ohledem na materiál, ze kterého je vyrobený krov.

Krásu krovu můžete zvýraznit bodovými světly. Zdroj: Uni Light

Jestliže podkroví teprve zařizujete, dobře si rozmyslete, jaké osvětlení budete chtít, aby se vaše požadavky braly v úvahu už při elektroinstalaci. Rozhodně tento úkol svěřte do rukou odborníků, protože instalace osvětlení v podkroví je složitější a náročnější. 

Díky osvětlení dokážete v podkroví kouzla

Bodové osvětlení, LED pásky nebo lanka?

První a zároveň velmi oblíbenou volbou je bodové osvětlení. To se může instalovat nejen na strop, ale také na zeď k osvětlení chodby, nebo přímo do země například na jednotlivý stupínek ke schodům. V podkroví je tolik oblíbené díky tomu, že nikde nepřekáží ani nevisí. Celkový dojem místnosti je proto uhlazený, protože světlo je zabudované do sádrokartonu. V podkroví je lze použít nejen na sešikmené plochy, ale s trochou práce ho můžeme umístit i do snížených trámů. Světlo nebude tak vysoko a navíc zdroj světla z trámů bude velmi zajímavou podívanou. Pokud bodové osvětlení umístíme přímo do sešikmené plochy, osvítíme tím zajímavě i trámy umístěné pod nimi. Navíc bodové světlo lze jednoduše směrovat. 

Bodové osvětlení je možné zabudovat do trámů. Zdroj: Uni Light

A kde světla koupit?

Zajímavé řešení můžeme získat pomocí LED pásek, kterým se říká také neviditelné světlo. Zde je potřeba použít speciální pásky, které se schovávají za trámy, nebo kamkoliv, kde nejsou vidět. Z prostoru tak vyzařuje “neviditelné” a tlumené osvětlení, které nabudí dokonalou atmosféru. LED pásky navíc můžete spojovat, tudíž si vytvoříte délku takovou, jakou budete potřebovat. Jediné co musíte vyřešit je úschova transformátoru, který je zapotřebí ke snížení napětí a usměrnění proudu. Na trhu jsou i LED svítidla, jejichž součástí je integrovaný zdroj, který transformátor nepotřebuje. Jejich instalace je tedy snadnější.

LED pásky jsou neviditelné osvětlení, které se skvěle schová například za trámy. Zdroj: Uni Light

V podkroví se těší oblíbenosti i lankové systémy. Lanka se hodí do otevřených prostor, ale i do členitějších bytů. Jedná se o systém, který je vhodný do šikmin nebo do prostor s nestandardně tvarovaným stropem. Osvětlení pomocí lanek se může používat jak k nasvícení předmětů, tak i jako regulérní plošné osvícení celé místnosti. Členit je můžeme dle napájení. K dostání jsou nízké napětí 12V, ale i klasické 230V. Lanka můžeme instalovat od zdi ke zdi, kdy nám vytvoří zajímavý efekt nad místností, ale také přímo ke stropu. Díky variabilitě lze z lanek vytvářet ale i nejrůznější tvary. Na lanka lze zavěsit široká škála osvětlení od reflektorů, přes spuštěná svítidla až po dekorativní typy svítidel. 

Lankový systém je ideální volbou do podkroví, navíc vypadá skvěle! Zdroj: Aulix

Nebojte se kombinovat

Podkroví je velice specifické místo, a proto mu jedno centrální světlo stačit nebude. Každé zákoutí, ale i každá podkrovní místnost vyžaduje nejen odlišné osvětlení, ale také intenzitu. Proto se prostor nebojte kombinovat například bodovým světlem spolu s rozptýleným, nebo LED pásky spolu s dalším osvětlením. To, kolik svítidel do prostoru umístíte, závisí nejen na vás, ale zároveň na tom, kolik světla prostor vyžaduje. Rozhodně se na osvětlení nevyplatí šetřit, protože málo osvětlení nepůsobí dobře nejen na psychiku, ale také na kvalitu vidění. Správné a příjemné osvětlení navodí nejen dobrou náladu, ale dokonale zklidní mysl. 

Světla se nebojte kombinovat. K bodovému osvětlení zvolte klidně další, odlišné

Doplňte prostor dekorativním a náladovým osvětlením 

Nebojte se do prostoru umístit i tlumené, dekorativní osvětlení, které vytvoří tu pravou, domácí atmosféru. Stačí pouze stolní lampa, nebo dekorace, která v sobě již má zabudované jemné světlo. Důležité je však vědět, že náladové osvětlení nemá sloužit jako regulérní zdroj světla, při kterém si můžeme číst, nebo při kterém můžeme dělat manuální práce. Je tu pro nás, abychom se u něj příjemně uvolnili a odpočinuli si po dlouhém náročném dni. 

Do podkroví se nebojte umístit náladové, dekorativní světla

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login