Inspirace

Svátky a ekologie: Jde to dohromady?

Od   | 

Bohužel se ze svátků klidu a míru stalo období nekontrolovatelného konzumu a plýtvání. Zkuste letos strávit svátky jinak, více ekologicky a zodpovědně vůči životnímu prostředí i budoucím generacím.

Dopřejte si dekorace, které může použít i příští rok. Zdroj: Canstockphoto

Nakupujte bezobalově a jen tolik, kolik potřebujete

Vracejí se malé obchůdky, kde můžete nakoupit ovoce, zeleninu, ořechy, luštěniny, těstoviny a mnoho dalšího do přinesených obalů. Tuto možnost nabízí už i některé větší obchody s potravinami, ale pouze v omezeném rozsahu. Přesto je to lepší než si domů přinést nákupy v nekonečné hromadě obalů.  Pořiďte si starou dobrou síťovku, látkovou tašku a látkové pytlíky na zeleninu, pečivo či ořechy. Noste je stále u sebe, až nemusíte využít klasické igeliťáky. Naplánujte si pečlivě nákupy a kupte jen potraviny, které můžete delší dobu skladovat, když se nespotřebují. Zamezíte zbytečnému plýtvání a ušetříte. Není nutné, aby se na Štědrý večer stoly prohýbaly pod hromadou jídla, když ho nesníte a rozhodně není zdravé se nezdravě přejídat.

Jak poznat kvalitní LED?

Balit dárky můžete ekologicky

Vzpomeňte si, jaké hromady balicího papíru máte každý rok kolem stromečku. Jaké je řešení? Nedávat si dárky? Ano i to někde praktikují, ale až do takového extrému jít nemusíte. Vyberte raději chytrý obal, který se dá ještě nějak využít – plechová krabička, košíček, látkový pytlík, skleněná či dřevěná dóza. Dárky můžete zabalit i do starých novin, kousku plátna. V tomto případě můžete vyzkoušet japonskou techniku furoshiki. Je to balení dárků do čtvercového kusu textilie. Využijete pěkný ubrousek nebo třeba šálu a šátek. Kdo se nechce vzdát papíru, měl by dát přednost recyklovanému, který sice na první pohled úplně svátečně nevypadá, ale dá se ozdobit podle fantazie a chuti.

Takto vypadají dárky zabalené způsobem Furoshiki. Zdroj: Pinterest

Vyberte dárky, které neskončí druhý den v koši

Jak zabalit dárky už víme, ale co vlastně pořídit? Před zbrklým nákupem si položte otázku, zda byl dárek vyroben šetrně a z šetrných materiálů, zda ho lze využít opakovaně nebo může posloužit i někomu jinému. Myslete na obdarovaného a jeho přání a preference. Darujte zážitky, nakupujte u lokálních firem u nás, darujte pár zero waste vychytávek. Zajímavé věci zvládnete vyrobit doma sami. Radost jistě udělá pletená šála, přírodní domácí kosmetika a drogerie, originální keramické hrníčky apod. Darovat můžete i vybavení na oblíbené koníčky, zajímavé knihy a společný čas.

Stromeček na víc než jeden večer

Jaký stromeček pořídit? Musíte mít umělý, když chcete šetřit naši planetu? Určitě to tak není. Když už nějaký takový vlastníte, určitě je ekologičtější jej využít, než se rozpadne. Pokud ho nemáte, určitě vám udělá větší radost „živý“ stromek. Po Vánocích se dá zkompostovat, často se vozí zvířatům do zoo apod. Ještě lepší variantou jsou živé stromky v květináči. Dají se sehnat v mnoha různých velikostech. K dispozici je dnes také pronájem stromků, kdy vám ho přivezou v květináči až domů a po svátcích zase odvezou.

Stromky můžete koupit v květináči, nebo si je na Vánoce půjčit. Po svátcích si ho zase odvezou. Zdroj: Canstockphoto

Dekorace doma vyrobené

V první řadě se vyhněte dekoracím, které použijete jednu sezonu a pak už nikdy. Vybírejte ty, které lze použít každý rok a víte, že se vám stále budou líbit. Investujte do kvality s dlouhou životností. Světýlka na stromeček by měla mít LED žárovičky. Spotřebovávají o 75 % méně energie a déle vydrží. Lepší jsou kovové a dřevěné dekorace před plastovými. Zapomeňte na plastové šišky, jeřabiny nebo smrkové větvičky. Zajděte si na procházku do lesa a nasbírejte klasické voňavé šišky, chrastí. Nasušte pomeranče a jablka. Mějte v záloze jeřabiny a šípky. Skutečně přírodniny vypadají úchvatně, krásně voní a neničí planetu.

Přírodní materiály jsou v kurzu řadu let a ani pro letošní rok se nic měnit nebude. Zdroj: Canstockphoto

Vyhněte se stresu

Vánoce nemají být plné stresu a šílenství. Jediný způsob, jak se tomu opravdu vyhnout, je nenechat se vtlačit někam, kam nechcete. Nedívejte se na žádné reklamy, nevšímejte si vánočních akcí a nenechte se ovlivnit svým okolím, až začne vypočítávat všechny nákupy, které musí realizovat. Vytvořte si šetrný plán a toho se držte. Uklízejte jen tak akorát a stejně tak pečte. Místo šíleného shonu si udělejte čas na svou rodinu.

Udělejte si čas a vezměte Vánoce s nadhledem. Zdroj: Canstockphoto

Umělé, nebo přírodní textilní materiály? Kterým dát přednost


You must be logged in to post a comment Login