Rady a tipy

Sušení prádla přes zimu? Není to tak složité, jak možná myslíte

Od   | 

Zima je pro spoustu lidí strašákem už jen kvůli sušení prádla. Zejména pro domácnosti v panelácích, kde se abnormálně tvoří vlhkost, která postupuje až k plísním. Dostatečné větrání je základ, ale ruku na srdce, víte, kolik vody se vypaří během jednoho sušení prádla? Pokusíme se vám poradit, kde prádlo sušit, aby uschlo co nejdříve a vy jste předešli přiživování plesnivých zdí. 

Sušení prádla se v zimě nevyhneme, ale můžeme zkusit nejrůznější vychytávky

Výběr sušáku je důležitější, než si myslíte!

Zejména při sušení v bytě bychom měli popřemýšlet o vhodném sušáku na prádlo. Ten by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešla minimálně jedna vypraná várka prádla. Pro rodinu z dětmi jsou vhodné například rozkládací sušáky, které mají k dispozici opravdu velkou sušicí plochu. Vybírat můžeme i z patrových sušáků, na které můžeme rozložit více druhů oblečení a prádla. Sušáky do tvaru “V” jsou vhodné zejména na zeď nad vanu, které jednoduše vysunete a po sušení opět zasunete. Tyto sušáky sice šetří místo, ale nemůžeme je přesunout, kam potřebujeme, a zároveň se na ně nevejde velké množství prádla. Nejoblíbenější šířka sušáku se pohybuje okolo 70 cm.

Vysouvací sušáky jsou sice praktické, ale nevejde se na nich tolik prádla a nikam je nepřesunete. Zároveň dlouhodobě neunesou těžší prádlo, jako například víc mokrých ručníků najednou.

Nepodceňujte ani kvalitu a materiál sušáku a vybírejte takový typ, který bude stabilní. Vhodné jsou například z oceli, nebo kvalitního plastu. Důležité je i kvalitní provedení prutů. Klasické sušáky nabízejí 10 – 30 metrů dlouhé šňůry. Pokud vyberete dobrý sušák i pruty, měly by unést až 10 kilogramů vypraného prádla. Některé sušáky můžeme dovybavit přídavnými plochami pro oddělení ponožek, spodního prádla, či zavěšení košilí na ramínka.

Patrové sušáky mají výhodu oddělení například spodního prádla od kalhot

Nevrstvěte! Chcete-li, aby bylo prádlo suché rychleji, musí dýchat. Oblečení na sušák věšte tak, aby mezi sebou mělo dostatek prostoru! Pokud začnete prádlo věšet i pouze z části přes sebe, zpomalujete nejen proces sušení, ale z prádla se jednoduše může vytratit svěží vůně, kterou všichni tolik milujeme. 

Mezi prádlem nechte dostatek prostoru, sušení se tím výrazně urychlí a neztratí svěží vůni!

Správné umístění plného sušáku

Vzhledem k tomu, že se z jedné vyprané várky prádla se může odpařit až 5 litrů vody, je opravdu důležité větrat. Proto se prádlo nesnažte sušit v koupelně, ve které neustále zůstává vlhký vzduch po koupání či sprchování. Rozhodně však nezkoušejte prádlo sušit ani venku, nebo na balkoně, vzhledem k teplotám okolo nuly prádlo nejenže neuschne, ale zároveň se do něj může snadno dostat plíseň. Pro sušení zvolte místnost, kde je teplo, a možnost větrání – většinou obývací pokoj, nebo ložnice. 

Několik rad:

  • Sušáky s mokrým prádlem neumísťujte blízko stěn, aby prádlo mohlo dýchat.
  • Na pračce zvolte co nejvyšší možnost otáček, aby se z prádla vyždímalo co nejvíce vody. 
  • Prádlo neumísťujte před topení – zamezíte tak orosení oken a možnosti vzniku plísní.
  • Nepokládejte ho ani na topení.
  • Pokud musíte sušák umístit do koupelny, pořiďte větrák, který přebytek vlhkosti alespoň zčásti odvede.
  • Při každodenním sušení se zamyslete, zda není vhodné koupit vysoušeč vzduchu, který vás zbaví nadměrné vlhkosti v bytě.

Prádlo sušte v teplé místnosti s možností větrání

Není lepší sušička?

Pokud si vymezíte pouze jeden den v týdnu, kdy budete prát, začněte řešit otázku, kde najednou tolik prádla usušit. Skvělou volbou je sušička. Pokud chcete ušetřit za energii, sušte v ní opravdu pouze ty kusy prádla, které v zimě schnou mnohem déle než ostatní oblečení. Skvěle poslouží například pro osušky i ložní prádlo včetně prostěradel. Nejekologičtější volbou je sušička s tepelným čerpadlem, díky kterému dovede ušetřit více jak polovinu energie než u jiných, starších modelů.

Sušička ušetří čas i zbytečné nervy. Umístit ji můžete vedle pračky, nebo přímo na ni

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login