Články

Sukulenty bez stresu. Jak je pěstovat a nezabít?

Od   | 

Sukulenty jsou oblíbeným cílem všech pěstitelů – zkušených, ale i těch, kterým žádná pokojovka nepřežije déle než jeden měsíc. A proč? Protože jsou krásné, ale hlavně nenáročné na péči. Pokud se je rozhodnete pěstovat doma, musíte si osvojit pár pravidel. Úspěch je zaručený!

Sukulenty budete milovat hlavně proto, že jsou odolné. Nezabije je ani ten nejméně zkušený pěstitel. Chcete mít doma kousek přírody bez velkého úsilí? Pak jsou rostliny jako aloe vera, starček, svícník nebo tučnolist ideální volbou. Ikdyž je jejich pěstování snadné, potřebují vhodný substrát a zálivku.

Pokud jste často mimo domov nebo nemáte moc času na péči, zvolte rostliny, které vyžadují minimální údržbu, jako jsou sukulenty nebo kaktusy. Zdroj: Pexels

Světlo je pro sukulenty zásadní

Aby se sukulentům dařilo, potřebují dostatek světla. Pokud máte parapet orientovaný na jih nebo západ, umístěte květináče tam. Pokud nemáte štěstí a vaše parapety jsou spíš ve stínu, můžete světlo dohnat jiným způsobem – třeba LED pěstební lampou, která slouží jako alternativa přirozených slunečních paprsků.

I když se sukulentům daří na světle, v případě přímých slunečních paprsků buďte opatrní. Mohly by jim popálit listy. Sukulenty s barevnými listy (třeba echeverie) potřebují mnohem více světla než rostliny se zelenými listy.

Zalévání bez chyb

Zalévání je častým kamenem úrazu při pěstování sukulentů. Tyto rostliny dokážou vodu ukládat do listů, a proto nepotřebují častou zálivku. Zalévejte je pouze tehdy, když je substrát úplně suchý.

Sukulenty zalévejte konvičkou s úzkým hrdlem tak, aby se voda dostala až ke kořenům. Přebytečnou vodu, která se usadí v misce pod květináčem, vylijte, aby kořeny nezačaly uhnívat.

Sukulenty nejsou náročné na zálivku. Pokud často cestujete, pořiďte si domů právě tyto rostliny. Zdroj: Pexels

Výběr substrátu a květináče

Pro pěstování sukulentů je důležitý dobře propustný substrát, který zabrání přemokření. Směs zahradní půdy, písku a perlitu je ideální. Je možné použít i hotové substráty určené přímo pro sukulenty, které jsou běžně k dostání.

Květináč by měl mít drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Sukulenty vypadají skvěle v keramických, terakotových nebo skleněných nádobách.

Péče v zimě

V zimním období sukulenty přecházejí do klidového režimu. Zalévejte je méně často a snažte se udržet teplotu mezi 10 a 15 °C. Pokud nemáte chladnější místnost, postačí omezení zálivky a umístění rostlin na světlé místo.

Sukulenty jako designový prvek

Sukulenty nejsou jen rostliny, ale také stylový doplněk interiéru. Hodí se do minimalistických i bohatě zdobených prostor. Zkuste kombinovat různé tvary a velikosti rostlin, případně si vytvořte malou sukulentovou zahrádku ve skle nebo misce.

Sukulenty jsou ideální pro všechny, kteří chtějí svůj interiér oživit trochou zelené barvy – a to bez náročné péče. Pěstován sukulentů je snadné, stačí, když dodržíte jen pár pravidel. Dařit se jim bude na světle, v kvalitním substrátu a s přiměřenou zálivkou.

Zdroj: Dům a zahrada, Zahrádkářská poradna

 


You must be logged in to post a comment Login