Zahrada

Sucho je stále horší. Vysaďte trvalky, kterým nevadí

Od   | 

Klima se pozvolna mění a není dne, kdy by se v médiích nepropíralo stále dramatičtější sucho. Sudy zejí prázdnotou, studny vysychají a zalévat pitnou vodou je čím dál dražší, hloupější a občas i vyhláškou zakázané. Časem se tak nevyhnutelně změní i skladby zahrad. Prim budou hrát rostliny, které sucho milují. Buďte o krok napřed a vysaďte je už teď, ušetříte výrazné množství vody.

Šalvěj je jedna ze suchomilných trvalek.

Pokud si vyberete rostliny v nádobách s dostatečným balem, vysazovat je můžete přes celou sezonu. I když jsou suchomilné, nezapomeňte si pro jejich výsadbu ovšem vybrat den, kdy je pod mrakem, aby je ihned po přesazení nespálilo slunce, a výjimečně je hojně zalít a zamulčovat.

Kosmatce dokážou vodu efektivně zadržet

Není samozřejmě vhodné je kombinovat s rostlinami náročnými na zálivku, jedněm nebo druhým by se logicky nedařilo. Vytvořte ohraničené ostrovy výsadby nebo zkuste rovnou celý jeden záhon či skalku vytvořit v “suché” verzi. Dbejte i na půdu, suchomilným rostlinám se nedaří v těžkých, jílovitých půdách. Pokud však takovou na zahradě máte, nezoufejte, jde vylehčit pískem, zahradnickým substrátem a zlepšit pravidelným rytím.

Dochan psárkovitý je krásná okrasná suchomilná tráva

A jaké trvalky si vybrat? Výběr je poměrně velký. Z nejnižších skalniček volíme netřesky a rozchodníky. Z vyšších trvalek okrasné řebříčky, šantu modrou, mavuň červenou, hvězdnici chlumní, z bylinek šalvěj, levanduli, tymián, oregano nebo mateřídoušku. Velké nároky na vláhu nemají ani zvonky či floxy. Chcete-li trochu exotiky, zkuste juku vláknitou. Na výběr je také velké množství ozdobných trav, například dochan psárkovitý či různé druhy ostřic. Z keřů jsou to potom tavolníky či dřišťály.

Mezi plaménky neboli floxy najdeme také mnoho druhů, které nemusíme příliš zalévat.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login