Inspirace

Jak stylově pověsit záclony a závěsy: Nejčastější a nejmodernější způsoby

Od   | 

Způsobů, jak si pověsit záclony a závěsy, je celá řada. Při volbě záleží nejvíc na tom, o jaký styl místnosti se jedná. Mohou se vyskytnout případně i nějaká prostorová nebo materiálová omezení. Například některé způsoby jsou určené výhradně na umístění na tyče, které se montují na stěnu, a na to musí být nad oknem prostor a vhodný materiál „zdiva“.

Ke zvolenému řasení je třeba vybrat i správnou látku. Zdroj: Ateliér Orsei

Jak široký závěs?

Se záclonou se pak příliš nemanipuluje, zato se závěsem ano. Ten může být tzv. funkční, což znamená, že když ho zatáhnete, překryjete celé okno, aby do interiéru nebylo vidět. Nebo máte-li výhled do zahrady nebo na střechy okolních domů či používáte na zatemnění venkovní žaluzie, můžete zvolit jen ozdobné pruhy, které zatáhnout nejdou, ale okno velmi zútulní. Také to, jak široké budou závěsy ve stažené formě, je důležité, aby působily bohatě a hlavně zdobně a nevisely jako úzké nudle po straně se krčící.

Kouzelná řasící páska

Aby záclona a závěs vypadaly na okně hezky a zdobně, nevěší se v rovném stavu, ale řasí se podle určitých pravidel. Záclona zpravidla dvojnásobně a závěs může být méně. Záclona i závěs se šijí na míru včetně našití speciální řasící stuhy. Jejím výběrem určujeme, jak bude závěs působit. Pásky existují různě široké, mohou být i přednastavené, průhledné se používají na záclony, neprůhledné na závěsy, černé na tmavé materiály. Dají se též skrýt – obratně všít tak, aby páska nebyla vidět. Tomu se pak říká krycí límec a závěs je z obou stran pohledový. Toho se využívá, když je okno až do stropu nebo použijete-li závěs nebo záclonu na předěl místnosti.

Více zdobná řasící páska, která tvoří trojsklad. Zdroj: Atelier Orsei

Nejčastější způsoby řasení

Nejrozšířenějším způsobem je takzvané tužkové řasení. Na místě, kde se instaluje, se páska přednařasí a stáhne na požadovanou šířku okna. Látka se před pověšením vyžehlí, aby hotové dílo bylo dokonalé. Stále více se líbí řasení na vlnu, což znamená, že sklady látky mají hluboké pravidelné záhyby, a tím závěs či záclona působí moderně a vzdušně. Toto dekorativní řešení se pak naopak neskrývá a jeho ladnost se nechává plně vyznít. Na tento způsob je potřeba mít dostatek prostoru, protože sklady jsou hlubší a vybíhají dopředu, ale také zabíhají dozadu za kolejnici směrem k oknu. Používá se na to speciální páska, kterou švadlena našívá zezadu na závěs. Poté se závěs musí uchytit na jezdce na šňůrce, které mají rozestupy dané složitým výpočtem, aby tvořily pravidelné vlny a konce závěsů směřovaly vždy ke stěně a ne do místnosti.

Řasení na vlnu je stále více oblíbené. Zdroj: Ateliér Orsei

Poslední oblíbenou metodou uchycení jsou proražené kruhy do látky, které se pak navlékají přímo na tyč. Garnýž s tyčí se přidělává výhradně na stěnu a kruhy po ní jezdí. Manipulace se závěsem je velice jednoduchá. Sklady tak nejsou úplně pravidelné a působí celkově víc neformálně a rozevlátě. Velikost kruhů se vybírá taková, aby proporčně seděla s průměrem tyče. Též je volitelná jejich barva, která musí ladit s barvou garnýže. I když tento způsob vypadá snadný na výrobu, tak i zde se používá zpevňovací páska a navíc je potřeba mít speciální strojek, který kruhy do látky vyrazí.  I zde se musí dát pozor na zvolený počet kruhů a jejich rozestupy, aby poslední záhyby závěsu směřovaly vždy ke stěně a působily hezky ladně.

Zvolit můžete i uchycení do kruhů. Zdroj: Ateliér Orsei

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login