Návštěvy bytů

Styl rodinnému domku vtisklo nedaleké jezero. Rodina díky němu získala atraktivní interiér

Od   | 

S čím si spojíte námořnický styl v bydlení? S létem, rozverností, ale občas i jistým nevkusem. Velmi dobře si dovedeme představit pokojík pro devítiletého „námořníka“, i se sítěmi na obrázky, „kajutou“ s kulatými okénky místo postele a plyšovým papouškem. Může ale inspirace loděmi a vodou obstát při požadavku uměřenosti a luxusu? Může! Krásná vila na břehu jezera pro mladou rodinu nadšených jachtařů je toho důkazem.

Modrá barva je vyhlášená svou nadčasovostí a elegancí, ne nadarmo byla nedávno vyhlášena barvou letošního roku. Při její chytré kombinaci v interiéru je tedy dokonalý dojem zaručen. Velmi dobře si rozumí například s tóny dřeva, které rodina hojně v interiéru využila. Hned v obývacím prostoru najdeme kromě krásné podlahy v teplých dřevěných tónech i dřevěný paraván, který prostor opticky odděluje od vstupu do vily. Pohledy přitahuje výrazná tapeta na čelní straně obývacího prostoru. Sedací souprava jiným, ale přece ladícím odstínem modrou tapetu doplňuje. Francouzskými okny vejdete rovnou na terasu s dokonalým výhledem na jezero. Kdo by tu nechtěl posnídat? A když je potřeba více soukromí, zatáhnou se závěsy, jak jinak, než v tónech modré. Rodina udělala dobře, že se jich v interiéru nevzdala, navozují pocit domácí pohody.

Jídlo s krásným výhledem ven

Jídelna je tvořena dřevěným stolem z masivu a pohodlnými čalouněnými židlemi, které rozverně střídají bílou a modrou barvu. Plachetnice u okna? A proč ne? Jinak decentní interiér si může hravou dekoraci dobře dovolit, aniž by tím přišel o glanc. Pochválit musíme jednoduchá, subtilní svítidla, která propůjčují obýváku křehkost a ladnost. Tu dokreslují jemné bílé záclony z organzy.

Kontrast jako hnací motor kuchyně

Kuchyň je modrobílá, v moderním stylu. Uspořádání do písmene L poskytuje dostatek úložného prostoru. Blankytně modrá působí v kuchyni pozitivním, uklidňujícím dojmem. Tím, že je jakožto barva tmavší na menší ploše kuchyně, než tradiční bílá, působí celek vzdušně, světle a vyváženě. Pozadí s dřevěným dekorem dokonale ladí s oběma odstíny kuchyně a podtrhuje zejména modrou barvu. Skříňky nemají úchyty, linie jsou proto jednodušší a elegantnější.

Prohlídku v námořnickém stylu pokračujeme do patra. Schody, často nejtemnější část domu, jsou zde oslnivě plné světla, díky dobře umístěnému oknu a skleněnému zábradlí. Můžeme si tak dobře prohlédnout grafiku, odkazující nepřímo na tapetu v obývacím prostoru. Schodiště korunuje výrazný, oblý lustr. Kruhový tvar odkazující na okna kajut je mimochodem pro interiér také velmi důležitý. Najdete ho ve formě vtipného průhledu ve dveřích dětského pokoje, na zrcadle v koupelně i právě na svítidlech.

Řadu bílých skříněk rozjasňují záda v dekoru dřeva

Dětský pokoj postavený na optickém klamu

Když vejdete do dětského pokoje, chvilku vás budou doslova oči přecházet. Kde jsou postele, skříně? Pruhy, pruhy, všude jenom modrobílé pruhy! To si však jen majitelé pohráli a povlékli dětem na palandu modrá prostěradla v barvě použité tapety. O zbylý dojem už se postaraly bílé laťky na palandách, odkazující rovněž k pruhům na zdi. Pokoj je díky palandě prostorný a díky barvám veselý – rodiče správně odhadli, že pouhá stále se opakující kombinace modré a bílé může být pro děti příliš fádní a zakomponovali červenou i jiné barvy, například na židlích a textiliích.

V ložnici rodičů nalezneme nejodvázanější tapetu, která přímo zachycuje motiv lodí, stále však zůstává vkusná a nekýčovitá. Do jednoduchého interiéru s manželským lůžkem se vešel ještě malý pracovní stolek. Tmavší závěsy i výmalba zdí propůjčují ložnici potřebnou intimitu a relaxační potenciál.

Koupelny jsou relativně malé, ale díky chytrému zařízení rozhodně nepůsobí nikterak stísněně. Prosklený sprchový kout a velké kulaté zrcadlo dodávají prostoru prosvětlenost a vše korunuje barevnost. V jedné z koupelen je opravdu netypická, černá s hnědou a modrou, přesto však výsledek díky kontrastu  s bílou  nepůsobí nijak temně a nepříjemně. Koupelny jsou osvětleny bodovými světly,  schovanými za mléčně průsvitnými podhledy.

Fotogalerie:

Zdroj: Studio Projekt


You must be logged in to post a comment Login