Zahrada

Jak stříhat levanduli, aby příští rok znovu krásně vykvetla. A jak naložit s jejími květy.

Od   | 

Na mnoha zahradách právě teď krásně kvete a voní levandule. Aby tomu tak bylo i příští rok, je třeba ji upravovat. Poradíme jak.

První velké stříhání nás v tomto období čeká na konci léta, kdy levandule začnou odkvétat. Tehdy je nutné rostlinu ostříhat tak, aby na ní nezůstaly žádné větvičky, což samozřejmě vidíte podle už temné fialové barvy odkvetlých květů. Práce to není náročná, ale zdlouhavá, proto si pořiďte kvalitní nůžky, vhodné jsou i elektrické, zvláště tam, kde máte víc rostlin. Větvičky nechávejte delší, to proto, aby rostlina přežila mrazy. I tak ji ale přikryjte chvojím nebo textilní látkou, které ji před holomrazy ochrání.

Co s levandulí po zimě

Věřme, že levandule zimu přežila a chystá se znovu vykvést. K tomu, aby její květy byly krásné a bohaté je potřeba jarní sestřih. Ten by měl být oproti podzimnímu stříhání mnohem radikálnější. Jakmile přejdou mrazy, ostříhejte levanduli na výšku přibližně 8 centimetrů od země, ale dávejte dobře pozor, aby na zdřevnatělých částech zůstaly nové pupeny. Jinak levandule nevykvete.

Levandule nejen krásně voní, ale i pomáhá…

Je nasnadě, že levandule bude zdobit a vonět celé léto vaší domácností. Ostříhané větvičky můžete ale použít i k dalším účelům. Ty jarní se hodí na mulčování rostlin, podzimní pak třeba do kompostéru nebo dřevnaté větvičky k zatápění v krbu. Levanduli používali ve svých koupelích už staří Římané. Vědělo se, že má blahodárné účinky na pokožku, velmi dobře si poradí zejména s lupy. Koupele s levandulovým odvarem tak uvolňují svalové křeše, tiší menstruační bolesti a zmírňují astma nebo kašel. Čaj chrání proti zánětu močových cest. O tom, jaké má užití v domácnosti se dozvíte v našem videu.


You must be logged in to post a comment Login