Zahrada

Strádají vaše pokojové rostliny během zimy? Vyhněte se jejich přelévání

Od   | 

Péče o pokojové rostliny může být náročná. Nejen, že musíte zohlednit potřeby konkrétní rostliny, ale také je třeba vzít v úvahu i vnější faktory, jako jsou sezónní změny, a to i v případě, že rostliny pěstujete uvnitř. Během zimy se možná dopouštíte jedné zásadní chyby: přelévání rostlin. Abyste zabránili nadměrnému přemokření pokojových rostlin během zimy, dodržujte následující tipy.

Každá rostlina má jiné nároky, proto je nezalévejte hromadně. Zdroj: Unsplash

Nadměrné zalévání pokojových rostlin během zimy může být zásadní problém, protože rostliny vyžadují mnohem méně vody než ve vegetačním období. Nedostatek světla a nižší teploty zpomalují růst rostlin, přičemž některé přecházejí až do hibernace. Pokud je rostlina přemokřená, její kořeny se mohou podmáčet, což vede k jejich hnilobě a potenciálně k usmrcení rostliny. Přemokření je také jednou z nejčastějších příčin plesnivé půdy u pokojových rostlin.

Sukulenty nejsou náročné na zálivku. Pokud často cestujete, pořiďte si domů právě tyto rostliny. Zdroj: Pexels

Vyvarujte se přesazování rostlin přímo do dekorativních květináčů

Většina dekorativních květináčů nemá správné drenážní otvory, respektive žádné nemá, takže rostlina je náchylnější k přemokření. Pokud chcete použít dekorativní květináč, nejdříve rostlinu vložte do zpravidla plastového květináče s drenážními otvory. Takto přesazenou květinu umístěte do vámi oblíbeného dekorativního květináče, který má alespoň o 2 cm větší průměr, aby rostlina mohla volně dýchat. Kdyby květináče na sebe byly napěchované, dříve či později by došlo k hnilobě kořenů.

Dostatek volného prostoru mezi drenážním a dekorativním květináčem je důležitý. Zdroj: Pixabay

Ujistěte se, že přebytečná voda může odtéct

Základem úspěchu je správná drenáž květináče. Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. Drenážní vrstva slouží také k snadnému odtékání přebytečné vody. Dekorativní květináč či podmisku nezapomeňte po zalití vyprázdnit, aby kořeny neseděly ve stojaté vodě. Vaše rostliny můžete popřípadě zalévat i v umyvadle, vaně nebo sprchovém koutu podle jejich množství. Přebytečná voda po chvíli sama odteče. Tato metoda je vhodná především pro ty, kteří zapomínají přebytečnou vodu z dekorativních květináčů vylévat.

Písek, perlit, jemný štěrk a keramzit jsou příklady jemnějších drenážních materiálů. Písek se obecně spíše nedoporučuje, protože je pro vodu příliš jemný a vysoce porézní. Štěrk naopak na sebe vodu vůbec nepoutá a nechává ji protéct. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a keramzit. U velkých květináčů a truhlíků se příležitostně používají i keramické střepy.

Do květináčů nasypte drenážní vrstvu. Vhodný je především keramzit. Zdroj: Canstockphoto

Zkontrolujte úroveň vlhkosti půdy

Před dalším zavlažováním ponořte prst do půdy, abyste zjistili, zda je již dostatečně suchá. Strčte prst až k druhému kloubu. Pokud prst zůstane suchý a téměř čistý, pak je čas na vodu. Jestliže máte ve své sbírce i sukulenty, doporučuje se je zalévat až ve chvíli, kdy půda úplně suchá. Pomoci si můžete i vlhkoměrem, který dokáže sledovat množství vody v půdě. Vlhkoměry jsou skvělé pro ty kteří zapomínají, protože displej nebo červená kontrolka včas upozorní na vhodný čas pro další zalévání.

Některé rostliny potřebují i dostatečnou vzdušnou vlhkost a ta nemá se zaléváním nic společného. Zdroj: Pexels

Zdroj info: Pokojovky, Aukce rostlin, Zahrádkář

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login