Osvětlení

Stojací lampy nejsou jen ozdobou tmavých koutů

Od   | 

Stojací lampy jsou skvělým bytovým doplňkem, který ozdobí nejen tmavé kouty a prázdná místa v interiéru, ale také jsou skvělou dekorací a doplňkovým světlem v obývacím pokoji, ložnici nebo pracovně. 

I takto mohou vypadat stojací lampy. Zdroj: Ikea

Co je třeba promyslet?

Než se pustíte do výběru konkrétní lampy a vzhledu, řádně promyslete, kde přesně bude lampa stát. Od toho se totiž odvíjí její velikost a tvar. Robustní modely se jednoduše nevejdou do menších prostor, tam samozřejmě volíme subtilní typy. Naštěstí s velikostí lampy vůbec nesouvisí její svítivost. LED vydávají dostatek světla, takže bude-li lampa určena i ke čtení či psaní, musíme vybrat model, u něhož lze nastavit směr a výška světla.  

Stojací lampa s látkovým stínítkem. Zdroj: Aulix lighting

Poslouží ke čtení i k odpočinku

Nemáme-li předem promyšleno, kde lampa bude stát, volme raději více funkční modely. To jsou ty, které plní nejen estetickou funkci, ale zároveň je můžeme využít při čtení, psaní nebo třeba u klavíru a další činnostech, u kterých se sedí. Výhodou v tomto případně bude i delší kabel, díky kterému nebudeme limitováni, pokud nebudeme chtít lampu pouze na jednom místě. Některé modely stojacích svítidel mají k dispozici i police na odkládání knih a dalších drobností, zásuvku USB ad. Designéři původně dekorativní  prvky povyšují na praktické pomocníky.

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru osvětlení?

 

Provedení a design

Díky LED mohou designéři vytvářet nejrůznější tvary a používat k tomu materiály, kterým dřívější zdroje světla nevyhovovaly. A tak kromě standardních materiálů, jako je kov, plast a sklo přibývají k výrobě svítidel i látka a papír. Dekorativním svítidlům, jakým stojací lampy bezpochyby jsou, tyto příjemné materiály sluší. Ať zvolíte kterýkoliv, přemýšlejte i o jeho údržbě. I na svítidlech se udržuje prach.

Lampy se směrově stavitelnými zdroji světla můžeme využívat i pro detailnější práce. Zdroj: Eglo

Jak vybrat stojací lampu? 

Při výběru lampy je důležité dbát na několik základních pravidel.

  • Funkčnost – jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru stojací lampy je funkčnost. Pokud chcete lampu používat ke čtení, ale zároveň i jako doplňkové světlo, pak vybírejte takové provedení, které je vybaveno nastavitelným ramenem, se kterým můžete manipulovat podle potřeb. Pokud lampa nebude mít stálé místo a budeme ji neustále někam přemísťovat, pak je důležité dbát i na dostatečně dlouhý kabel.
  • Materiál lampy – na materiál, ze kterého je lampa vyrobena, se obzvlášť zaměřte. Ovlivní nejen kvalitu jeho konstrukce, ale také životnost i vzhled. Materiál lampy lze vybírat tak, aby do interiéru pěkně zapadl. Vybírat můžete z kovové konstrukce, přes plast či dřevo. Stínidla lamp jsou vyráběny nejčastěji z kovu, tkanin či plastu. 
  • Provedení – barva, tvar lampy i styl, to vše jsou hlavní prvky, podle kterých se při výběru lampy řídíme. V první řadě přeci chceme, aby v našem interiéru působila jako příjemný doplněk. 
  • Velikost lampy – stojací lampy lze zvolit v několika velikostech. Některé mohou dosahovat výšky i více než 2 metry. 

Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login