Osvětlení

VIDEO: Stmívání svítidel. Jaký typ vybrat a jak stmívat už stávající lampy?

Od   | 

Stmívatelná svítidla přinášejí řadu výhod, a tak se stávají samozřejmostí většiny domácností. Představíme vám, jaké jsou jejich možnosti.

Pro stmívání musíte mít svítidlo, které tuto funkci umožňuje. Tato informace je uvedena jak v parametrech výrobku na e-shopu, v katalogu nebo na obalu od svítidla. Stmívatelná svítidla si můžete vybírat podle toho, jaké kabely máte ve stávající elektroinstalaci. Je třeba tedy zjistit, zda je kabel, který visí ze stropu či zdi, tří nebo pětižilový. V případě 3žilového kabelu je méně možností stmívání. Tou základní je fázové, respektive triacové stmívání. Vyberete vhodné světlo a k němu potřebujete ještě stmívač, který se namontuje pod vypínač na zdi. Vypínač je většinou ve tvaru otočného kolečka.

Více v našem videu:

 

Pro stmívání je lepší zvolit 5žilové kabely, které nabízí více možností stmívání. Koupíte světlo, které je možné připojit na 5žilový kabel a k němu buď jednodušší ovládání takzvané tlačítko PUSH (známé pod označením jako zvonkové, tedy vypínač, který se po stisku vrací do původní polohy) a jím pak světlo delším stiskem stmíváte. Nebo můžete mít sofistikovanější systém, například DALI, kterým můžete ovládat více světelných okruhů i různých dalších zařízení v domácnosti.

Pokud se vůbec nechcete zabývat tím, jaký máte kabel v elektroinstalaci a nechcete měnit ani vypínače, pak je možné použít svítidla, která lze stmívat klikem přes běžný vypínač, nezávisle na typu kabelu. Případně se dá do stmívatelného svítidla (opět nezávisle na typu kabelu) namontovat přijímač signálu (pokud to umožňuje konstrukce svítidla) a poté jej stmívat dálkovým RF ovládáním.

 

Všechna svítidla včetně poradenství získáte na aulix.cz

 

 


You must be logged in to post a comment Login