Zahrada

Stínomilné krásky: Které rostliny si v zahradě naplánovat k výsadbě do stínu a polostínu

Od   | 

Žádná zahrada není celá na plném slunci, na každé se najdou stinná místa. Na některých zahradách mohou i převládat. Nic však není ztraceno. Stačí mít trochu přehled, jakousi „mapu slunečního svitu“, a místa, která jsou většinu dne ve stínu nebo na ně zbyly pouze slabé paprsky pozdně odpolední či večerní, správně osadit. Vegetace na nich může být stejně bohatá jako na slunci. Břečťan napadne asi každého, ale rostlin vhodných do stínu je překvapivě mnoho. Nyní uprostřed zimy můžete doma s tužkou a papírem naplánovat jarní výsadbu. 

Bohyška (Hosta) 

Bohyšek existuje mnoho set druhů odrůd, jedna dekorativnější, než druhá. Potřebují kolem sebe pořádný prostor a snesou i stín, jen ráno mají rády trochu slunce. Vhodně se kombinují s brzkými jarními cibulovinami, které odkvetou, než bohyšky rozvinou své listy. 

Některé bohyšky mají dekorativně lemované listy. Zdroj: Pixabay

Plicník skvrnitý (Pulmonaria saccharata)

Tato rostlina vás brzy zjara potěší a pobaví, je totiž velmi pestrá. Listy mají bílé hravé puntíky a rostlina se pyšní dvoubarevnými, růžovými a fialovými, květy na jednom stvolu, což je skutečně ojedinělé. Trsy plicníku jsou tak nesmírně dekorativní, dobře se jim daří v polostínu i na vlhčím místě, kde by jiné rostliny jen živořily, a krásně se rozrůstají. 

Plicník ozdobí stinné kouty zahrady. Zdroj: Pixabay

Barvínek menší (Vinca minor)

Jediný druh barvínku, který se přirozeně vyskytuje v  České republice. Má půvabné modré kvítky. Půdu krásně pokryje, prosperuje i pod stromy, kde se ostatním bylinám nedaří. Někdo jej považuje za plevel, ale jeho koberce působí kouzelně zejména v přírodněji pojatých zahradách. Nejraději má polostín. Je plně mrazuvzdorný a vyhovuje mu vlhčí stanoviště. 

Barvínku se bude dařit třeba pod stromy. Zdroj: Pixabay

Huseník (Arabis ) 

Tato nízká, vytrvalá skalnička nás od dubna do května potěší četnými malými bílými kvítky a velkou nenáročností. Daří se mu v mírně vlhkých, dobře propustných půdách, a zvládne i polostín. Daří-li se mu obzvláště dobře, vytvoří nádherné, husté bílé koberce, velmi krásné na pohled. 

Huseník můžete pěstovat v mnoha odrůdách. Zdroj: Pixabay

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Prudce jedovatá kráska, silně jedovatá je i pouhá voda, do které natrhané konvalinky dáte, proto se nehodí do zahrady, užívané dětmi. Jinak ale jsou tyto stínomilné květiny velmi dekorativní a oblíbené především pro své jemné a silně voňavé, bílé, nažloutlé nebo narůžovělé květy. Vyhovuje jim polostín a mají tendenci se silně rozrůstat. Jde o hlíznatou rostlinu a dělením trsů hlíz se snadno množí. 

Pozor na něžné konvalinky, jsou prudce jedovaté. Zdroj: Pixabay

Kapradiny (Polystichum)

Kapradiny by měly být jednou z vašich prvních voleb, pokud potřebujete osadit stinné místo. Získáte tím hezký, romantický, lesní vzhled. Existuje mnoho druhů vhodných do zahrad, většina z nich je málo náročná na údržbu a plně mrazuvzordná. Pokud toužíte po klasickém „lesním“ vzhledu, vyzkoušejte třeba kapradinu japonskou (Polystichum polyblepharum). Exotičtější vzhled nabídne třeba kapradina štětinonosná (Polystichum setiferum ‚Plumosum-densum‘) vhodná na polostinná místa. 

Kapradin vhodných do zahrad je mnoho druhů. Krást v lese není třeba, v nabídce je běžně mají zahradnictví. Zdroj: Pixabay

Bergenie (Bergenia) 

Tuhle klasickou trvalku, která se velmi ráda rozrůstá a pěstuje se v řadě českých zahrad, pravděpodobně znáte, možná však spíše pod jejím lidovým názvem Sloní ucho. Jmenuje se tak pro své velké listy, které uši těchto tlustokožců skutečně připomínají. Umí i hezky kvést v tónech od bílé až do fialova. Jen pozor, ať vám záhon či skalku zcela nezamoří. Přežije totiž všechno a bujně roste i ve stínu. 

„Sloní ucho“ má i vcelku pohledné květy. Zdroj: Pixabay

Javor dlanitolistý (Acer palmatum)

Tento strom nebo větší keř znáte nejspíše pod názvem japonský javor. Pravou nádheru ukáže na podzim, když se ohnivě zbarví, ale pěkný je i v sezoně, pro své hezky tvarované listy a zajímavou kůru. Dokáže růst i v polostínu, jen nebude tak nádherně vybarvený, jako kdyby měl k dispozici více sluníčka. Dají se sehnat různě velké a barevné kultivary, takže je tipem do skoro každé zahrady. Jediné, co nesnese, je silný vítr, vyberte mu tedy nějaké místo ideálně blízko zdi. 

Javor dlanitolistý nebo-li japonský javor se zbarví na podzim. Zdroj: Pixabay

Aukuba japonská (Aucuba japonica) 

Aukuba japonská je pěkný keř, jehož krása vynikne zvláště na podzim a v zimě. Na podzim má totiž dekorativní červené plody a v zimě neopadá. Snese dokonce i plný stín, hezky prosperovat bude v polostínu a náročná není ani na půdu. Říká se jí také japonský vavřín. 

Aucuba japonica je krásná především na podzim. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login