Dětské pokoje

Stihněte zařídit pokoj pro školáka dříve, než usedne do lavice

Od   | 

Září klepe na dveře a s ním i začátek školy. Pokud máte doma školáka, je vhodné pro něj vytvořit takový pokoj, který bude sloužit nejen pro pilné studium, ale který zůstane prostorem i pro úžasná dobrodružství. Poradíme vám, jak pokoj pro školáka zařídit, aby se v něm nejen dobře učilo, ale také se dobře pohrálo.

Vytvořte školákovi dokonalý pokoj. Zdroj: Ikea

Bezpečnost na prvním místě

Ať už máme doma prvňáčka nebo o něco staršího školáka, nikdy bychom neměli zapomínat na bezpečnost. I dítě školou povinné bude v pokoji skotačit, nebo se při hře honit se sourozencem či kamarádem, a proto bychom měli eliminovat možnost úrazu. Do pokoje vybírejte takový nábytek, který nemá ostré hrany, a zapomeňte na skleněný materiál. Také pokoj „nezabydlujte“ zbytečným nábytkem a případnými lapači prachu.

Pokoj pro školáka musí být bezpečný. Zdroj: Tumidei

Správně zvolené barvy

Nesnažte se do dětského pokoje zakomponovat ve velkých plochách výrazné, agresivní barvy, které rozptylují. Ani sněhově bílý pokoj není úplná výhra. Prohlédněte si se školákem vzorník barev a nechte ho vybrat si jeden odstín, který můžete použít v menších plochách a detailech. Ostatní zdi ponechte nejlépe v krémové, bílé či světle šedé barvě. Touží-li školák po větší barevnosti, zakomponujte je do pokoje pomocí doplňků, které můžete kdykoliv obměnit. Odborníci doporučují v dětském pokoji kombinovat barvu tón v tónu, nebo zvolit dvě barvy v neutrálním odstínu a jednu barvu dle přání ve výraznějším odstínu. Vyzkoušet můžete i rozmanité tapety s motivem, které se však doporučují taktéž aplikovat pouze na jednu, či dvě stěny a ostatní ponechat v neutrální barvě. Hitem posledních let jsou tabulové a magnetické barvy, které lze kombinovat. A tak potomek získá za celkem rozumnou cenu prostor, na který může kreslit a magnetkami připevňovat obrázky, fotky, diplomy, vzkazy…

 

Kvalitní světlo je žádoucí

Psací stůl by měl být umístěn tak, aby dítě vidělo na dveře a ideálně i z okna. Tak zajistíme pro školáka dostatek přirozeného denního světla. I přesto bychom neměli zapomínat na kvalitní osvětlení celého pokoje i pracovního prostoru na stole. Pravák by měl mít lampičku umístěnou z levé strany a levák přesně opačně. Navíc by mělo světlo na pracovní desku dopadat pod úhlem 60 – 70 stupňů. 

Neutrální barvy jsou rozveseleny zajímavými žlutými policemi. Zdroj: Pinterest

S rostoucím nábytkem ušetříte

Děti rostou rychle, a než se nadějete, můžete kupovat nový, větší nábytek. Myslete dopředu a dejte přednost rostoucímu nábytku a to především židli a psacímu stolu, které mohou vydržet dítěti od 4 let až do dospělosti. Správný sed dítěte je důležitý především ze zdravotního hlediska, a proto by měla být výška stolu, i židle odpovídající výšce dítěte. Odborníci obecně uvádějí výšku stolu mezi 70- 75 centimetry a velikost stolu pro prvňáčka více než 60 x 120 cm a pro větší dítě 80 x 140 cm. Některé desky stolů se navíc dají libovolně naklápět a což se využívá zejména k malování a ke čtení.

Rostoucí nábytek vydrží od dětství až do dospělosti. Zdroj: Delso interiéry

I hrací prostor je důležitý

I když se prvňáčkovi obrátí režim vzhůru nohama, je důležité vytvořit mu hrací koutek, kde si vyhraje a přijde na jiné myšlenky. Hrací prostor bychom měli situovat co nejdále od psacího stolu, protože při učení by ho pohled na hračky mohl lákat, a dítě by se tak nemuselo dobře soustředit. Nebojte se sem umístit stavebnice, prolézačky, ale i hračky rozvíjející kreativitu a logiku. Neméně důležitý je úložný prostor, kam se vměstnají nejen všechny hračky, ale i učení a jiné potřeby. V pokoji kombinujte poličky s komodami nebo úložnými boxy. Učení umístěte do pojízdných kontejnerů pod stůl a hračky do úložných boxů u hracího koutu.

Hrací prostor vytvořte co nejdál od psacího stolu. Zdroj: Moll

Postel nezanedbávejte

Při výběru postele dejte přednost dostatečně velké posteli, a pokud vám to místo dovolí, klidně zvolte rozměr 160 x 200 centimetrů. Takto velká postel vydrží dítěti až do dospělosti. Teenager by stejně dříve nebo později po větším lůžku toužil. Pokud počítáte každý centimetr, umístěte do pokoje klasickou jednolůžkovou postel, která disponuje výsuvným prostorem s dalším lůžkem. Takto velký prostor poskytne dítěti větší plochu pro hraní nebo pro přespání kamaráda. Neopomínejte ani kvalitní matraci, která zlepšuje kvalitu spánku a neničí záda. Pro dítě vybírejte ze středně tvrdých matrací.

Dostatečně velká postel poslouží jako hrací plocha. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login