Rady a tipy

Stěrka do vlhkého prostředí nepatří: A další mýty, kterým jste možná věřili

Od   | 

Betonová stěrka na podlahách, stropech, ale i stěnách je v současnosti velmi oblíbená. Snadná údržba, nadčasový design a luxusní vzhled patří mezi její hlavní přednosti. Přesto kolem ní koluje spoustu informací, z nichž ne všechny jsou pravdivé. Možná jste některým mýtům také věřili a nechali se odradit od jejího použití. 

Betonová stěrka ochrání stěny i v kuchyni. Zdroj: Němec

Není stěrka jako stěrka. V současnosti se můžete na trhu setkat s nejrůznějšími dodavateli betonových stěrek, z nichž jsou některé kvalitnější, jiné méně. Dostupné jsou různé imitace s polyuretanu, epoxidu, silikátu či akrylátu (avšak i některé z těchto materiálů mohou být při správném použití trefou do černého).

Výjimkou nejsou ani obyčejné nátěry, které dekor stěrky pouze imitují. Kvalitní betonová stěrka je však tvořena z materiálu, který najdete právě i v betonu. A tím je cement. Opravdová betonová stěrka se pyšní skvělými vlastnostmi. Je nejen odolná, ale má také nadčasový design. A co víc, můžete ji použít jak v exteriéru, tak v interiéru. Koupelnu nevyjímaje. Setkat se můžete také s kombinací několika materiálů, z nichž každý dodává stěrce skvělé vlastnosti.

Betonová stěrka bude praskat?

Betonová stěrka vám může opravdu prasknout – ale to jen v případě, že praskne podklad, na který bude nanesena. Zde totiž platí, že kvalita podkladu hraje zásadní roli v tom, jak kvalitní bude právě betonová stěrka. I proto je třeba všechny nerovnosti, praskliny a další defekty odstranit ještě před její aplikací. Pár milimetrů stěrky vám totiž již poškozenou stěnu neopraví. Betonová stěrka sama o sobě patří k pružnějším materiálům, sama při vysychání pracuje a může lehce měnit svůj objem. V některých případech je třeba zamyslet se nad dilatací.

Stěrka navodí v interiéru moderní atmosféru. Zdroj: Canstockphoto

Betonová stěrka není vhodná do vlhkého prostředí – koupelny

Pokud vám už někdy někdo řekl, že betonová stěrka rozhodně nepatří do koupelny, neměl pravdu. Faktem zůstává, že i betonovou stěrku můžete umístit do koupelny a dalších prostor se zvýšenou vlhkostí (třeba kuchyň).  Velkou roli v tom, zda bude vše v pořádku, zde hraje použití kvalitních materiálů a nezbytných technologických postupů.

Zatímco u nekvalitní imitace stěrky byste na případné defekty přišli až ve chvíli, kdy by stěrka začala opadávat nebo byla dutá (voda by pronikala stěrkou do stěny), u opravdové stěrky na problém přijdete hned při kontaktu s vodou. Pak stačí provést nezbytné kroky v podobě doplnění stěrky nebo její dodatečné impregnace.

Betonová stěrka se skvěle hodí také na podlahu. Zdroj: Němec

Proč mít betonovou stěrku v koupelně?

Koupelna je místem, kde si chce každý z nás odpočinout po dlouhém dni. Současně jde o jedno z nejvytíženějších míst každého domova. I proto musejí být všechna řešení zde použitá nejen designově přijatelná, ale také funkční. Betonová stěrka namísto klasických obkladů a dlažby vám ušetří spoustu starostí s úklidem.

Velkou výhodou stěrky ve vlhkých prostorách, jako je koupelna, je vytvoření voděodolného povrchu, který je odolný nejen mechanicky, ale i proti kosmetice a čisticím prostředkům. Betonová stěrka nenasákne, navíc se vám bude koupelna uklízet velmi dobře díky absenci spár, které by bylo třeba čistit. Absence spát navíc znamená také absenci bakterií, které by se ve spárách našly. Nadčasový a elegantní design je pak už jen třešničkou na dortu.

Nesmíme zapomínat ani na fakt, že jde o velmi estetický až surový materiál, který se hodí jak do industriální koupelny, tak i do koupelny elegantní. Skvěle si rozumí v kombinaci se dřevem, sklem a kovem. Povrch betonové stěrky je jednolitý, časem vás nepotkají žádné zašlé a drolící se spáry.

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Maldecor Beton.

Betonová stěrka odolá psím drápkům i nečistotám z kola. Zdroj: Maldecorbeton

Betonová stěrka je stálobarevná, odolná vůči vodě, mechanickému poškození i UV záření.

Hotovení betonové stěrky v koupelně: V koupelně je vhodné udělat nejprve hydroizolační nátěr. A to především v oblasti sprchového koutu. Až poté se nanáší betonová či epoxidová stěrka.

Hotovení betonové stěrky v kuchyni: V kuchyni se stěrka lakuje, aby byla odolná proti vodě, ale i mastnotě a dalším nečistotám. I díky tomu se stěrka dobře udržuje a je omyvatelná vodou. Vybírat si můžete z lesklého, ale i matného provedení. 

Na namáhanější místa, kam patří podlaha, je vhodnější použít odolnější materiál, kterým je epoxidová stěrka. Ta podlahu ochrání před mechanickým, ale i chemickým poškozením.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login