Rady a tipy

10 zásad jak přežít stěhování

Od   | 

Nastává období, které je pro většinu z nás dobou dovolených. Někteří si ale pro tento čas naplánovali méně atraktivní činnost – stěhování. Zde je deset rad, jak se z něj nezbláznit a využít ho ve svůj prospěch. 

Můžete najmout stěhovací firmu, která kompletně všechny věci zabalí, nábytek rozebere, přestěhuje a následně znovu smontuje. Je to sice praktické a bez práce, ovšem ruku na srdce, kdo z nás by chtěl, aby se kdosi probíral jeho intimními věcmi? A to nemluvím o ceně, která je za kompletní servis poměrně dost vysoká. Chcete-li stěhování přežít a obzvlášť se nenadřít, pak doporučuji zlatou střední cestu. Věci si sbalit vlastnoručně, jste-li zruční, tak i nábytek, a zbytek nechat na odbornících.

Balení je důležité

Samozřejmě, že také záleží na objemu věcí, které chceme stěhovat. Pár igelitek může převézt kamarád, ovšem stěhujete-li celou rodinu, neřku-li celý byt včetně nábytku, pak stojí za to se řádně připravit. Znamená to pořídit si krabice a obalový materiál. Jejich množství volte s ohledem na počet věcí. Budete-li převážet i nábytek, pak nezapomeňte, že se musí každý díl zabalit zvlášť, což spotřebuje velké množství materiálu. Podobné to je i s krabicemi, přičemž pamatujte, že každá má určitou nosnost. Navíc i pracovník, který ji ponese, není superman. Proto se doporučuje těžké věci (např. knihy) balit přibližně do poloviny obsahu krabice.

Obalový i skladovací materiál je nejlevnější koupit v některém z internetových obchodů (zadejte do vyhledávače např. krabice na stěhování), zpravidla to bývají prodejny s obalovým materiálem, případně i stěhovací firmy. Ostatně u nich si můžete zadarmo vzít dokonce i pytle s použitými bublinkami a fóliemi. Neděste se. Bude se to hodit na zabalení každé skleničky, hrníčku, talíře, vázičky a dalších drobností. Je to sice náročnější práce, ale právě na těchto drobnostech můžete ušetřit. Obalový materiál patří totiž k poměrně drahým položkám, které navyšují cenu stěhování.

Zejména u velkých domácností zapomeňte na to, že byste v tomto bodě ušetřili, a část věcí převezli, vybalili a krabice použili v druhém kole. Je to zbytečně fyzicky náročné, navíc by stěhovací firma musela přijet dvakrát. Pokud je věcí hodně, nestihnete to v týž den znovu zabalit. To je nereálné. Krabice si můžete za poměrně slušnou cenu pronajmout, takže je po použití vrátíte. Koupit si můžete za rozumnější cenu i použité krabice, anebo zcela nové.

Důležité, a to bez diskuze, je krabice popsat. A to ne shora, ale z obou kratších postranních stran tak, aby po vyskládání na sebe měl každý přehled, co v které krabici najde.

Pár dní po přestěhování

Stěhování není jen samotný akt balení, převezení a vybalení. Patří k tomu i váš čas, který mezi krabicemi prožíváte. Dobrá rada proto je: v momentě, kdy balíte věci, sbalte si kufr se všemi náležitostmi asi tak, jako byste odjeli na týden na dovolenou. Tedy včetně toaletních potřeb, nezapomeňte na ručník a běžné prádlo, případně i pracovní věci (ty na dovolenou neberete, ale v tomto případě je asi potřebovat budete). Další velmi užitečnou radou je plánování první noci v novém. Na čem budete spát? Postačí matrace z postele, případně karimatka, nezapomeňte si ovšem stranou do krabice zabalit polštář, peřinu a prostěradlo. A tu výrazně označit. Jinak budete spát bez peřiny, a to se málokomu spí dobře.

Zamyslete se také nad tím, co budete jíst. Možná si večer po nastěhování budete chtít otevřít víno. To konec konců koupíte i na pumpě, ale skleničky a vývrtka – kdepak jsou? A druhý den ráno. Pokud snídáte v práci, pak žádná změna, ale pokud snídáte doma, mějte připravenou nějakou dobrotu na ráno. Podobně postupujte i s dětmi, které navíc budou potřebovat svačinu do školy.

10 nezbytných zásad

1. Udělejte si na něj čas, jinak se zblázníte (vezměte si třeba dovolenou, nebo plánujte stěhování na dny klidu).

2. I když budete šetřit, stěhování není levné. Připočtěte obalový materiál, stěhovací firmu a váš čas, případně kamarády, kteří přijdou pomoct (něco jim k jídlu dát musíte).

3. Stěhování můžete přežít v klidu, pokud ho dobře naplánujete.

4. Nechte si zpracovat finanční nabídku od dvou až tří firem (některé mají na webových stránkách i přibližnou kalkulačku).

5. Porovnejte nejen cenu, ale i celkový strávený čas. Ideální je se přestěhovat v jeden den. To znamená na větší domácnost víc pracovníků.

6. Buďte pozorní a při komunikaci s firmou vnímejte všechny detaily. O profesionalitě a tedy vaší spokojenosti hodně vypoví.

7. Obstarejte dostatek obalového materiálu a lepenek, nezapomeňte na ostré nůžky.

8. Pořiďte si tlusté lihové fixy a všechny krabice řádně ze stran popište.

9. Sbalte si věci do jiné tašky na týden dopředu, jako byste jeli na dovolenou.

10. Připravte si na první noc lůžkoviny (alespoň spacáky) a na první ráno něco ke snídani.


You must be logged in to post a comment Login