Rady a tipy

Stavební spoření. Vyplatí se vám ještě?

Od   | 

Výhodnost stavebního spoření vždy zvyšoval státní příspěvek. Pokud by došlo k jeho zrušení, jednalo by se o poměrně nezajímavý druh zhodnocení vašich financí. Vyplatí se vám v současnosti tento produkt, který funguje v České republice již od roku 1993?

Vyplatí se vám stavební spoření? Zdroj: pexels.com

V posledních měsících bylo více než jasné, že se stavební spoření nevyplatí tolik jako dřív – vzhledem k tomu, že pořádně nepokryje ani inflaci. Je však hned několik dalších důvodů, proč je stavebko stále mezi nejoblíbenějšími způsoby spoření v ČR. Které to jsou?

Proč mají lidé zájem o stavební spoření?

Jedním z největších důvodů, proč je stavební spoření stále poptávaným produktem, je opatření ČNB, podle kterého musí mít žadatel o hypotéku naspořeno minimálně 10 procent z hodnoty nemovitosti (u starších žadatelů je to už 20 procent). A právě z tohoto důvodu se žadatelé obracejí na stavební spořitelny. Ty jim mohou pomoci požadovanou částku z vlastních zdrojů získat.

Variabilní pohovka vhodná i do nevelkého bytu

 

Bohužel i to už u spousty bank, které poskytují hypoteční úvěry, neplatí – některé banky si totiž prověřují žadatele, zda si v období 6 měsíců před žádostí o hypotéku nevzali právě úvěr ze stavebního spoření. Pokud ano, porušovali by opatření ČNB, kdy mají doložit vlastní zdroje na nemovitost. Jestliže jsou ale žadatelé dva, jeden může žádat o hypotéku a druhý čerpat peníze úvěrem ze stavebního spoření. Ten je obvykle výhodnější než běžná spotřebitelská půjčka.

Vyplatí se vám stavení spoření?

Ne vždy platí, že jsou úrokové sazby u stavebního spoření vyšší než u spořicích bankovních účtů. Pokud se tedy rozhodujete, zda je pro vás výhodnější své peníze uložit na stavebním spoření nebo na spořicím účtu, nejprve si projděte nabídky spořicích účtů. Třeba narazíte na zajímavé úroky, které vaše peníze zhodnotí lépe.

Není pro vás vhodnější penzijní spoření? Zdroj: pexels.com

Stavební spoření vám nabízí desetiprocentní úrok v podobě státní podpory – nejvýše však 2 000 korun ročně. U spořicího účtu můžete na úrocích „vydělat“ více. I tak je ale otázkou, zda tyto úroky pokryjí inflaci. Na spořicím účtu je vhodné „držet“ finanční rezervu vy výši 3 až 6 měsíčních platů. Případně si spořit na krátkodobé cíle – dovolená, nový spotřebič a další. Ostatní peníze je vhodnější investovat. Podle míry rizika lze narazit jak na konzervativnější, tak i na rizikovější způsoby zhodnocení vašich financí.

A co penzijní spoření?

Dalším způsobem, jak můžete zhodnotit své finance, je penzijní spoření. Zde hraje roli to, jaký typ investiční strategie zvolíte. Konzervativnější je s nižší mírou rizika, rizikovější vám umožní vyšší míru zhodnocení, ale také větší riziko. Podle typu investiční strategie se roční zhodnocení může pohybovat mezi 0,4 až 7,2 procenty. Oproti stavebnímu spoření získáte až o 760 Kč více od státu.

Jaké jsou podmínky u stavebního spoření?

Pokud vás zajímá více informací o tom, co je stavební spoření, na jak dlouho se sjednává a jaké jsou podmínky pro získání státní podpory, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout článek, který jsme psali koncem roku. Informace v něm obsažené jsou stále platné: Blíží se konec roku. Získejte plnou státní podporu u stavebního spoření.

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

Výhoda stavebního spoření – úvěry

Kromě toho, že si můžete u stavebního spoření peníze naspořit a po šesti letech si je vybrat, můžete si také zažádat o úvěr. Konkrétně o dva typy úvěrů:

Řádný úvěr

Ten mohou čerpat klienti, kteří spoří minimálně dva roky a mají naspořeno minimálně 25 až 40 procent z cílové částky. Konkrétní procenta záleží na spořitelně. Velkou výhodou je garance úroku po celou robu splácení. Rozdíl mezi úrokovou sazbou, kterou spořitelna úročí klientovy peníze a sazbou, s kterou vám půjčí, nesmí být víc než tři procentní body.

Překlenovací úvěr

Tento typ úvěru není vázaný na dobu spoření. Je to úvěr překlenovací, to znamená, že jej klient může čerpat do doby, než mu vznikne nárok na řádný úvěr. A jak to celé funguje?

Spořitelna půjčí svému klientovi celou částku, ten však nesplácí splátky, ale jen úroky (vyšší než u řádného úvěru). Úrok je stále stejný a nezmenšuje se, protože nedochází k umořování dluhu.

Dále má povinnost stále spořit v rámci stavebního spoření, dokud nenaspoří požadovaná procenta z cílové částky. Tehdy od spořitelny dostane řádný úvěr, který mu poslouží ke splácení úvěru překlenovacího. Ten zanikne a je nahrazen řádným úvěrem, který má nižší úroky.

Zdroj info: penize.cz, csas.cz, moneta.cz, stavebky.cz

 

Který plynový kotel vybrat a proč?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login