Inspirace

Staronový návrat ke kobercům: Zahřejí i zútulní domov

Od   | 

Dříve se nenašla téměř žádná domácnost, kde by nebyl koberec. Tento trend však postupně vymizel a do popředí zájmu se dostalo dřevo, vinyl, dlažba… Jenže v běžném provozu majitelé zjišťují, že je častokrát zebou nohy a že by podlahu zateplili. Alespoň na některých místech. Koberec je proto ideální, navíc příjemně zútulní domov. Nikde však není psáno, že se musí položit po celé ploše místnosti. 

Celoplošný i kusový koberec se hodí zejména do obývacích a dětských pokojů či ložnic. Jejich velkým plusem je nejen vzhled, ale i to, že dokonale tlumí hluk, zlepšuje akustiku a zároveň pohlcuje prach. Navíc je příjemný na chůzi a hřeje.

Výjimkou dnes nejsou kusové koberce, ani koberce po celé místnosti. Zdroj: Ateliér Orsei

Zaměřte se na materiál

Klíč k úspěchu tkví ve správném výběru materiálu, jehož kvalita se promítne při používání. V domácnostech převážně vídáme koberce, kde je použita kombinace jak přírodních, tak syntetických vláken. Takový koberec je odolný a kvalitní. Vhodným řešením jsou ale i koberce z polyesteru, polypropylenu či polyamidu. Tato umělá vlákna se ideálně hodí více do kanceláří a jiných veřejných míst.

Vybrat si můžete i různé barvy koberců a vytvořit jimi vlastní obraz. Toto řešení je finančně náročnější, ale určitě upoutá pozornost.

Jejich výhodou je, že se snadno čistí a menší kusy se dokonce mohou prát v pračce (pokud se do ní vejdou). Chcete-li si však dopřát to nejlepší, pak sáhněte po vlně, případně po bavlně, která je měkká na dotek a zároveň vydrží opravdu dlouho. Navíc je ideální volbou pro alergiky a astmatiky.

Zaměřte se na výšku a hustotu vláken koberce. Zdroj: Ikea

To ale není vše

Při výběru přijde řada také na to, zda chcete koberec s krátkým, středně dlouhým nebo vysokým vlasem. Výška vlasu kolem 6 mm se řadí mezi krátké, výška vlasu cca 10 mm se řadí mezi středně dlouhé a 20 mm mezi vysoké. Pokud najdete délku vlasu i přes 40 mm, poté se jedná o chlupatý koberec. Velmi důležité je si před koupí vždy přečíst etiketu, která napoví nejen o kvalitě koberce, ale i způsobu jeho výroby a samotné péči.

Věděli jste, že koberec může být obšitý pevnou lemovou páskou zvýrazňující jeho kresbu?

Neméně důležitá je také hustota koberce, která se udává v počtu vláken na jeden metr čtvereční. Pokud chceme kvalitní kus koberce, vhodný i do frekventovanějších prostorů, sáhněte po takovém, který má vysoký počet vláken na metr čtvereční. Chcete-li ale koberec umístit tam, kde netrávíme příliš času, můžeme zvolit i nižší hustotu vláken. Při údržbě je nutné počítat s tím, že v hustých kobercích se uchytí mnohem více nepořádku a proto jsou náročnější nejen na úklid, ale i na samotnou údržbu.

 

Hledáte originální koberec?

 

Vybírejte očima

Koberec má skvělé vlastnosti, a pokud sáhnete po tom pravém, dokáže interiér proměnit k nepoznání a skvěle ho doladit. Při výběru je však nutné se pozastavit také nad barvou a případnými vzory. Do menších místností se doporučuje světlá barva koberce, a pokud trváte na motivu, pak ideálně s drobným vzorem, který opticky neubere prostoru. Velkým a rozlehlým místnostem naopak bude slušet tmavá barva koberce s výraznějšími vzory. Do interiéru zvolte vždy takový koberec, který se bude hodit stylem, i barvou. Odborníci přesto doporučují dát přednost elegantním a jemným barvám, které musí ladit s barvou stěn i nábytkem. Přestože pokládka koberce není nic extra složitého, je vhodné si na pomoc zavolat odborníka.

Odborníci doporučují volit jemné a decentní barvy. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Jak ušetřit za vytápění?

 


You must be logged in to post a comment Login