Inspirace

Staré dobré časy aneb retro styl se znovu vrací do módy!

Od   | 

Retro je kulturně zastaralý styl, který tu už jednou byl. Ve své době byl populární. A protože jeho některé prvky, detaily, nebo dokonce i celky byly vkusné, znovu je kdosi oprášil a v původní nebo novější podobě je znovu používá. 

Většina z nás si retro spojuje s obdobím komunismu, nejčastěji s 50.-70. léty 20. století, a přestože to není zcela přesné, my se pro tuto chvíli s tímto obdobím ztotožníme a připomeneme si ho. Názorně si také ukážeme, jak se tehdejší prvky vracejí do současných interiérů.

Jednoduché dřevěné komody a barvy. Přesně tohle do retro stylu patří.

Zastavme se a zavzpomínejme

Při vzpomínce na toto období se většině z nás vybaví mohutné obývací stěny se stejně pojatými sedačkami a k nim jeden až dva ušáky. Případně křesílka s dřevěnými područkami, jejichž tvar se mnohdy opakoval i u sedačky. Stěny byly vyzdobeny tapetami s geometrickými vzory a okna byla obléknuta do výrazných závěsů kombinovaných s bohatě tkanými záclonami. Bydlelo se v sektorovém nábytku, jehož velkou předností byla možnost seskupení do požadované podoby. Kuchyně v paneláku byly uniformí, jedna jako druhá, stejně jako umakartové koupelny. Chceme-li najít nějakou přednost, pak to byly barvy. Nábytek být totiž barevný, což v šedém socialismu bylo vítáno. Další barvy jsme mohli do domovů vnést plakáty, tehdy nejčastěji ve stylu pop-art. Tehdejší bydlení bylo zejména funkční, až v druhém, někdy i třetím plánu byl brán na zřetel vzhled. Možná právě proto byl tvar zařizovacích prvků velmi jednoduchý. Když ho však dnes napodobíme a vyrobíme z kvalitního materiálu, získáme nádherný prvek, o kterém jednou možná řeknou naše děti, že je sice retro, ale rádi si ho ve svém domově ponechají.

Retro styl je barevný

Jak zařídit retro styl doma?

Retro styl se buď líbí, anebo ne. Nic mezi tím. Ti kteří si bývalé prvky vnesou do svého domova, by je měli užívat jemně a s citem pro detail. Stačí jedna komoda, křeslo, stolek nebo pár doplňků, jednoduše vytvořit nádech bývalých let a dát tím najevo svůj vkus. Nedoporučují se ani kombinace mnoha barev, celek by mohl působit spíše chaoticky a docílili bychom naprosto opačného efektu.  

Retro styl můžete velmi snadno vytvořit i pomocí tapet

Pohovka je všeříkající

Retro pohovek je v dnešní době na trhu víc než dost a vlastnit pohovku z textilu, která má v sobě ono retro prošití, je celkem dobrý úlet. Je-li to navíc model s pověstnými opěrkami hlavy, pak si dokonce i skvěle odpočinete. V kombinaci se subtilním dřevěným podnožím si ani nemusíte připadat, že žijete v bytě navrženém před padesáti lety.

Typická retro pohovka, může být skvělým a jedinečným retro kouskem v moderním bytě

Retro kuchyň

Málokdo touží po kuchyni s barevnými kovovými dvířky, i když i variace na tyto bývalé sestavy na trhu také najdeme. Chcete-li v kuchyni retro prvek, pak ji stačí vybavit lednicí v tomto stylu, čímž jasně dáte najevo svůj záměr. Na trhu je mnoho výrobců nabízejících moderní a plně vybavené ledničky, které však vzhledově připomínají minulost díky barvám, oblým tvarům a specifickým úchytkám.

Běžnou bílou kuchyňskou sestavu retro lednice rozhodně oživí

Velmi častým vybavením kuchyní byly barevné kovové sestavy

Hledejte na půdě a ve sklepě

Vezměte s sebou babičku a uvidíte, jaké poklady najdete na půdě nebo ve sklepě. Ušetříte peníze a budete mít doma originální staré věci, které jsou jedinečné. Možná objevíte naprostý unikát. Mezi nepotřebným harampádím můžete najít hračky, vánoční ozdoby nebo třeba i gramofon. A pokud ne, právě tento přístroj se dnes znovu dostává do popředí zájmu, můžete ho tedy koupit a samozřejmě kromě moderního designu najdete i nádherné repliky.

Prohledejte půdu i v, a uvidíte, kolik retro kousků objevíte

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest


You must be logged in to post a comment Login