Kuchyně

Stará kuchyňská linka nepatří do kontejneru: Dejte jí nový kabát a navraťte šmrnc

Od   | 

Staré a ošuntělé skříně, poškrábaná pracovní deska, málo úložných prostor a zoufale nemoderní vzhled. Poznáváte v popisu svou kuchyni a toužíte po nové? Jenže kuchyně patří mezi jedno z nejdražších vybavení domova, a pokud váš finanční rozpočet zatím novou neumožňuje, může být menší či větší renovace řešením, jak získat kuchyni, po které toužíte a zůstat v přijatelném cenovém rozmezí.

Tady je názorně vidět, jak změna dvířek promění celkový vzhled kuchyně. Zdroj: Trachea

Než se pustíte do práce, měli byste objektivně zhodnotit, zda je renovace vůbec možná. Vlhké a výrazně poškozené korpusy už zachránit asi nepůjdou, ale poškrábaná dvířka můžete opravit tak, že budou jako nová. Také si stanovte rozpočet, do kterého se chcete vejít, protože i když není renovace tak nákladná, nějaké peníze rozhodně stojí. Natírání skříněk, přeskupení úložných prostor, nová baterie vás tolik peněz stát nebude. Přidejte novou kuchyňskou desku, osvětlení, dřez a cena rázem vylétne. Při jakékoliv činnosti myslete na svoji bezpečnost. Proto noste rukavice, ochranu očí, používejte správné nástroje. Nezapomeňte vypnout vodu, pokud měníte baterii a do elektřiny se nepouštějte bez odborníka.

Kuchyňským dvířkům dejte nový nátěr

Nové kuchyňské skříňky mohou představovat až 40 % nákladů při přestavbě vaší kuchyně. Pokud jste s jejich umístěním a funkčností spokojeni, jen už vám vadí povrchová úprava nebo skříňky nevypadají příliš dobře, zvažte jejich natření namísto pořizování nových. Natření sice zabere nějaký čas, radost je ale veliká.

 

Náš tip: Chcete-li získat otevřený a vzdušný vzhled, klidně někde dvířka odstraňte úplně a vytvořte otevřené police. Můžete dát pryč i celé skříňky a pořídit police nové.

Barvy podtrhnou a zvýrazní celou proměnu.
Zdroj: Balakryl

Malování začíná přípravou místnosti

Než začnete malovat, připravte si místnost. Vyprázdněte skříňky, ukliďte pulty a odstraňte všechny volně stojící spotřebiče. Stoly a další nábytek dejte prozatím do jiné místnosti. Kuchyňskou desku přelepte papírem nebo zakryjte folií a stejně tak veškerý další nábytek a podlahu. Zakryjte také zeď kolem skříněk a připravte pracovní prostor, kde budete malovat. Kdo chce, může natřít i police a zásuvky. Nezapomeňte si označit každý kus, aby nedošlo k nějaké záměně. Dále vyšroubujte panty a úchytky. Vše si pečlivě uložte, aby se nic neztratilo.

Veškeré povrchy potřebují očistit

Každou část, kterou chcete natírat, musíte pečlivě očistit. Nesmí být vůbec špinavá nebo mastná, proto použijte jar nebo nějaký odmašťovací prostředek. Pokud vám nestačí běžný čisticí prostředek, zkuste něco silnějšího. Jakmile máte všechno vyčištěné, opláchněte jednotlivé části vodou a nechte uschnout. Chcete-li odvést skutečně precizní práci, je nutné opravit poškozená místa pomocí tmelu. Ten nechte zaschnout podle pokynů výrobce. Poté plochy obruste brusným papírem. Zrnitost by měla být asi 180. Vše pečlivě očistěte a můžete začít. Nezapomeňte přelepit místa, kam se barva nemá dostat.

Začínáte základním nátěrem

První nátěr je základní. Na ten se používá povrchový lak vhodný na podklad. Barevný odstín by měl sedět s krycím. Ten musí dostatečně uschnout, minimálně osm hodin. Poté opět budete brousit, a to velmi jemným brusným papírem. Samotný nátěr začněte v horní části a štětcem sledujte základní strukturu dvířek. Nyní přichází na řadu další nátěry. Buď se může jednat jen o mezivrstvu a přijde ještě další nebo vám postačí jen dva. Záleží na tom, v jakém stavu dvířka jsou a jak moc je chcete změnit. Pokud například přemalováváte tmavý povrch světlou barvou, asi bude lepší nátěrů více. Mezi jednotlivými etapami povrchy lehce obruste a pečlivě odstraňte nečistoty. Poslední nátěr by měl poskytnout perfektní konzistentní povrch bez jakýchkoli tenkých nebo světlých oblastí, kde by mohlo prosvítat dřevo. Až budete s malováním hotoví, opatrně dvířka dejte schnout, nejlépe mezi dva podstavce zakryté novinami nebo je zahákněte na háček, a pověste na pevné ramínko na šaty. To pak dejte na tyč v šatně, do sprchy nebo položte tyč mezi dvě židle a dejte schnout tam. Po zaschnutí namontujte zpět panty, veškerá madla a úchytky. Můžete také koupit nové. Sundejte veškeré lepenky, papíry či folie a namontujte dvířka zpět.

Novým nátěrem získáte takřka novou kuchyni. Zdroj: Semerene Architecture

Levné řešení je samolepicí folie

Další jednoduchá a levná varianta změny kuchyně je polepení dvířek samolepicí folií. Dnes existuje neskutečné množství druhů, vzorů a vzhledů. Lepit musíte na dokonale rovný a odmaštěný povrch. U menších nerovností volte nějaký drobnější vzorek, aby je zamaskoval. Při práci postupujte pomalu a opatrně. Nalepení musí být precizní. Na velké plochy použijte před nalepením jarovou vodu, aby šlo s folií dobře manipulovat. K uhlazení používejte houbičku nebo hadřík. Když se na folii objeví nějaké bubliny, můžete je vyhladit nebo propíchnout a pak vyhladit.

Za vodovodní baterii se nebojte utratit peníze

Vodovodní baterii využíváte v kuchyni velmi často, proto se nebojte do ní investovat. Samozřejmě možná máte takřka novou a krásnou, tudíž novou nepotřebujete. Obvykle ale bývá po několikaletém používání značně omšelá, poškrábaná a zanesená vodním kamenem tak, že už nejde odstranit. S výběrem si poradíte sami, výměnu můžete zvládnout sami nebo ji nechat na odbornících. Záleží na tom, zda nechcete rovnou měnit i celý dřez, nebo předělat umístění, například z nástěnné na stojánkovou.

Velkou proměnu získáte pokud změníte barvu dřezové baterie. Zdroj: Franke

Stěna mezi pracovní deskou a skříňkami si zaslouží pozornost

Část stěny, která se nachází mezi pracovní deskou a skříňkami, bývá často opomíjena. Přitom je to prostor, kde máte možnost se vyřádit a na celkový vzhled kuchyně má velký vliv. Důležitá je samozřejmě také praktičnost, abyste použili takový materiál a řešení, které se dobře udržuje. Velmi dobře působí velkoformátové dlaždice, mozaikové vzory apod. Na druhou stranu se hůře čistí spáry. Máte ale i další možnosti. Velmi oblíbené je sklo, kov, kámen, reliéfní keramika a z těch levnějších třeba obyčejná omyvatelná tapeta nebo vhodný nátěr. Vyberte si něco, co odpovídá vašemu vkusu a cenovému rozpětí a zároveň nestrávíte celý den údržbou.

 

Tip: Není nutné hned bourat. Nový obklad můžete klidně nalepit na starý speciálním lepidlem nebo použít stejnou kuchyňskou desku i na stěnu.

 

Akrylátový materiál je nejmodernější variantou pro nábytková dvířka.

Akrylátový materiál je nejmodernější variantou pro nábytková dvířka. Nezapomeňte zvýraznit stěnu mezi horními a spodními skříňkami. Zdroj: Trachea

Myslete na kuchyňskou desku

Velmi využívanou částí kuchyně je rozhodně pracovní deska. Po několika letech si možná zaslouží výměnu. Zde se opět nebojte trochu zainvestovat a šetřete raději na jiných věcech. Kvalitní deska vydrží dlouhá léta stále stejně krásná. Velmi odolný a skvěle vypadající je křemen. Tyto desky se vyrábí z přírodního křemene, jednoho z nejtvrdších minerálů na Zemi s přídavkem skla nebo kovových zrnek. Takové vydrží v podstatě navždy a jsou téměř bezúdržbové. Mezi další oblíbené materiály patří další typy kamenů, umělý kámen, masivní dřevo, sklo, nerez a velmi časté MDF desky s laminátovým povrchem.

Tip: Velkou službu vám v kuchyni udělá nový nátěr stěn. Omšelé zdi, které jsou poškrábané, zacákané od jídel nebo dokonce umaštěné mnoho parády nenadělají. Když ještě vhodně vyberete barvy a přidáte pár nových dekorací, rozzáří to vaší starou kuchyni i bez renovace.

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login