Zahrada

Stálekvetoucí trvalky dělají radost celý rok

Od   | 

Trvalky jsou víceleté rostlinky, u kterých na podzim nadzemní část odumírá a rostlina zimu přežije schovaná v zemi. Díky široké škále druhů vyzdvihnou každou zahradu nádhernými květy. Výhodou trvalek je nejen to, že se dají kombinovat s různými keři, letničkami a ostatními rostlinami, ale zároveň jejich péče. S trochou snahy ji totiž zvládne opravdu každý. 

Trvalky se prodávají v kontejnerech a jsou převážně zasazené do směsi písku. Po koupi je potřeba rostliny co nejdříve vysadit do volné půdy podle velikosti a vzrůstu. 

Pivoňka patří mezi oblíbené trvalky

Trvalky patří mezi velmi oblíbenou skupinu rostlin. Jedná se o nedřevnaté rostliny, jejichž životnost se pohybuje od dvou a více let. Velmi oblíbenými rostlinami se staly proto, že v dospělosti nám přináší každoročně radost květem. Vhodné jsou pro všechny typy zahrad. Téměř u všech trvalek odumírá nadzemní část a podzemní část přezimovává. Na výběr je nepřeberné množství druhů, barev, květů i vůní. Pro trvalky je důležité zejména slunné místo a kvalitní, propustná půda. Mezi nejoblíbenější druhy patří pivoňky, karafiáty, řebříčky, kopretiny, sasanky, artyčoky, plaménky nebo slézovec.

Kopretiny na zelenou louku neodmyslitelně patří

Výsadba trvalek

S výsadbou trvalek začínáme na jaře od března do května, nebo na podzim od září do prosince. Místo, kde chystáme výsev, je důležité pořádné zrýt a opravdu důkladně odstranit plevel a jeho kořeny. Na vyčištěnou plochu nanášíme asi 5 centimetrovou vrstvu zvlhlé rašeliny, kterou do půdy jemně zapracujeme. Trvalky je důležité před výsadbou ochránit před sluncem a větrem a ukrýt je doma nebo v chladném stínu. Před výsadbou kořeny zkrátíme asi o polovinu a rostliny si nanečisto rozdělíme na plochu tak, jak si přejeme. Důležité je pamatovat na to, že trvalky nesmí být zasazeny příliš hluboko, proto je důležité je zasadit tak, aby spodní listy vyčnívaly nad půdou. Pro výsadbu používáme lopatku a kropicí konev, kterou nakonec rostliny důkladně zalijeme a ještě posypeme 2 centimetrovou vrstvou kvalitní rašeliny.

Trvalky sázíme na jaře nebo na podzim. Plaménka (Phlox) obohatí každou skalku

Jak na vzdálenost?

Kromě správné výsadby je důležitý i správný rozestup mezi jednotlivými trvalkami. U polštářových trvalek a travin ponecháváme mezeru zhruba 20 – 25 cm. Středně vysoké kvetoucí trvalky sázíme v rozestupu 25 – 35 cm a klasické vysoké trvalky s mezerami asi 40 – 50 centimetrů.

Důležité je dbát na mezery mez jednotlivými trvalkami.

Kdy provádět řez?

Odkvetlé květy odstraňujeme průběžně během léta. Kolem října rostlinky odstřihneme zhruba 5 centimetrů nad zemí. Toto se ale netýká trvalek, jejichž olistění zůstává i v zimě zelené a stále pěkné. Pamatujte, že okrasné traviny se nikdy nestříhají. Pokud máme na zahradě vysoké druhy trvalek, pak je před zimou důkladné svážeme a se sestřihem začneme až začátkem dalšího jara.

Trvalky nezapomeňte přes zimu ochránit.

Trvalky mohou být i na balkoně

Pokud nevlastníte zahradu, nezoufejte. Trvalky mohou být umístěny i v nádobách, ve kterých se jim bude dařit stejně dobře jako ve skalce. Nádoba by ovšem měla být prostorná a měla by pojmout alespoň 10 litrů zeminy. Důležitý je také otvor na dně nádoby, který umožňuje odtok přebytečné vody. Před výsadbou dno posypejte 5 centimetry hrubého štěrku nebo kamínků. Zeminu volte v kombinaci s kvalitní rašelinou. Po zasazení trvalky pečlivě zalévejte, ovšem pamatujte, že nesnášejí přelití. Na zimu je dobré rostliny přezimovat v chladné místnosti a květináče obalit netkanou textilií. 

Trvalky můžeme pěstovat na balkoně i na terase. Zdroj: Pinterest

Nádoba by měla být prostorná a měla by pojmout alespoň 10 litrů zeminy

Péče a ochrana

I trvalky je důležité hnojit, a to ideálně ihned na jaře. Vyberte kvalitní hnojivo, a to následně důkladně zapracujte do půdy. Tyto rostliny netrpí žádnými závažnými chorobami, ale i tak je mohou napadnout mšice. V tomto případě je ošetřete speciálním přípravkem. Záhon s trvalkami potřebuje před zimou péči. Vhodné je zvolit pokrývku v podobě chvojí, a tím následně záhon přikrýt. 

Trvalky netrpí na choroby, někdy se ale mohou ukázat mšice.

Fotogalerie:

 

Jak vylepšit kuchyni?


You must be logged in to post a comment Login