Kuchyně

Sprška u kuchyňské baterie je samozřejmostí. Jaké další funkce ještě může mít, aby práce šla snadno od ruky?

Od   | 

Kromě běžného ovládání vody a odtoku vás současné kuchyňské baterie překvapí svými inovativními funkcemi, které si ihned oblíbíte a bez kterých už nebudete moci v kuchyni pracovat. Které to jsou?

Výsuvná hadice se stane vaší prodlouženou rukou. Zdroj: Franke

Baterie podle montáže

Nástěnné baterie se připevňují ke zdi a připojují k rozvodům vody, které jsou umístěny za ní. Díky tomuto tradičnímu řešení mají tyto baterie větší prostor mezi dřezem a samotnou konstrukcí, což umožňuje snadné opláchnutí i větších hrnců. Při výběru těchto baterií zkontrolujte, zda odpovídají rozteči, která bývá 100 mm nebo 150 mm. Právě rozteč 100 mm omezuje výběr baterie. Tento problém se dá vyřešit redukcemi, avšak řešení nevypadá příliš dobře.

Stojánkové baterie jsou dnes považovány za tradiční řešení. Jen těžko dnes najdete dřez, který neumožňuje uchycení stojánkové baterie. Tyto baterie se umisťují přímo na kuchyňskou linku nebo na dřez, což je praktičtější řešení, protože pracovní deska kolem baterie se poškozuje vlivem mokra. Materiál okolo napojení baterie může začít hnít nebo se kroutit.

 

Podívejte se na nejnovější baterie firmy Franke

 

Ovládání baterie

Tradiční kohoutkové baterie jsou vhodné pro milovníky retro stylu, ale regulace teploty zpravidla vyžaduje více času. Pákové baterie jsou již klasikou a jsou snadno ovladatelné a regulovatelné. Dotyková baterie se stane užitečnou, pokud máte umazané ruce od přípravy pokrmů, protože ji lze ovládat pouze dotykem lokte nebo zápěstí. Elektronická bezdotyková baterie je vhodná pro ty, kteří chtějí vysokou úroveň hygieny, protože se spouští automaticky při přiblížení ruky k senzoru.

 

Čím doplnit dřez, aby práce šla hezky od ruky?

 

Praktické funkce

Mezi už standardní funkce kuchyňských baterií patří výsuvný výtok umožňující naplnění hrnce vodou bez nutnosti ho vtlačovat do dřezu, přepínač proudů umožňující výběr silného proudu pro odstranění nečistot nebo jemnější proud pro očištění ovoce a zeleniny. Další vychytávkou je flexibilní rameno, které umožňuje nastavení výšky a úhlu při napouštění vody do hrnců nebo skleniček. Toto řešení umožňuje sklopení baterie na stranu, třeba při otevřeném oknu. V neposlední řadě se také můžete setkat s filtrací vody, která poskytuje zdravější a chutnější vodu.

Jednou ze zajímavých funkcí jsou kuchyňské baterie s ohřevem, které jsou vhodné pro rekreační objekty nebo domácnosti s malým bojlerem. Tyto baterie umožňují ohřát vodu během několika vteřin a nahradit tak velký průtokový ohřívač vody. Termostatické baterie, nejčastěji používané v koupelně, umožňují regulaci teploty a proudu vody, což snižuje riziko opaření a šetří vodu, která jinak zbytečně protéká, než dosáhnete požadované teploty. Je třeba mít na paměti, že tyto baterie potřebují stabilní tlak vody.

Taky vás vždy otravovala zamazaná páka? Vsaďte na (bez)dotykové baterie. Zdroj: GROHE

Perlivá nebo jemně perlivá voda přímo z kohoutku?

V dnešním světě se nikdo nechce zdržovat, a to se přesně děje při nákupu perlivých či jemně perlivých vod. I to si uvědomili výrobci kuchyňských baterií a přispěchali s modelem, který poskytne jemně perlivou nebo perlivou vodu rovnou z kohoutku. Systém nejdříve vodu filtrováním zbaví nečistot a poté ji ochladí tak, aby připomínala svěží chuť horského pramene. Pak už je jen na uživateli, které vodě dá přednost. Ptáte se jak je to možné? Součástí baterie je menší „strojovna“, ve které je jak filtr, tak i zásobník na CO2. Zvolíte-li tedy tuto variantu, pak počítejte s vyplněním prostoru pod dřezem. 

Zdroj info: Messe Frankfurt, Kapitoly o bydlení, Franke

Novinkou na trhu je baterie, ze které může téct i jemně perlivá, nebo  perlivá voda. Zdroj: Hansgrohe

Fotogalerie:

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login