Koupelny

Sprchový kout z pravého skla „TUBE“ jako vyjádření důsledného minimalismu

Od   | 

V podobě zcela nově vyvinutého sprchového koutu z pravého skla „TUBE“ učinil renomovaný výrobce sprchových koutů PALME (Taufkirchen an der Pram) pozoruhodný designový počin, který poprvé představil na výstavě Energiesparmesse ve Welsu. Prvotřídní sprchový kout, navržený designérem Martinem Ballendatem, definuje díky svému minimalismu, který je v této důslednosti jedinečný, novou úroveň vybavení luxusní koupelny: sprchový kout je redukován na naprosto nezbytné – souvislá plocha skla – konstrukční jádro je tvořeno pouze dvěma svislými kovovými trubkami.

Design je funkce, konstrukce definuje tvar – a je variabilní: konstrukce „TUBE“ může být namontována uvnitř i vně sprchové stěny z pravého skla.

Volitelně lze „TUBE“ rozšířit o kolejnici, na kterou lze zcela jednoduše zavěsit praktické příslušenství, například sklopné sedátko. Nový prvotřídní sprchový kout tak nabízí další přidanou hodnotu pro všechny životní fáze.

Nový designový sprchový kout z jednovrstvého bezpečnostního skla o tloušťce 8 mm je nyní k dispozici pro instalaci do niky nebo jako rohový kout. Pro zvláště exkluzivní koupelny s dostatečným prostorem je k dispozici také volně stojící varianta Walk-In.

Sprchová oáza „TUBE“ se vyvíjí také v závislosti na měnících se životních fázích: například díky snadno dodatečně instalované kolejnici, na kterou patří mimo jiné závěsná sklopná sedátka.

Design je funkce

V návaznosti na trend v oblasti bytového vybavení se u designu sprchových koutů v posledních letech prosadilo čisté provedení s rovnými liniemi. Tento vývoj byl rozhodujícím způsobem ovlivněn také firmou PALME – díky provedení série „CURVE“, kterou rakouský výrobce sprchových koutů překvapil v uplynulém roce. „Už zde jsme velmi široce čerpali myšlenku naprosté redukce tvaru“, říká generální ředitel Palme Ing. Ralph Prader.

Díky sérii „TUBE“, kterou navrhl známý designér Martin Ballendat, PALME nyní posouvá redukci tvaru na zcela novou úroveň, a to na absolutní základní struktury sprchového koutu: v závislosti na provedení sestává „TUBE“ už jen ze skleněných ploch a jedné nebo maximálně dvou trubek o průměru 32 mm, vyrobených z leštěného leteckého hliníku. Tyto velmi pevné trubky, ukotvené na podlaze a ke stěně, poskytují sprchovým koutům v kombinaci s téměř neviditelnými profily pro napojení na stěnu nezbytnou stabilitu – a zároveň díky jejich vizuálně zcela potlačené funkci vytváří výrazný designový akcent.

Redukce tvaru je podpořena upevněním souvislých skleněných tabulí a integrací závěsů do vertikálních prvků „TUBE“: funkčnost závěsů se zvedacím/spouštěcím mechanismem – a tím otevírání a zavírání dveří sprchového koutu – v úrovni skla se staly nedílnou součástí designu.

Design sprchového koutu v absolutně redukovaném minimalismu, který již získal cenu Design Plus od Rady pro vytváření forem: nový exkluzivní sprchový kout „TUBE“ od společnosti PALME je redukován na plošnou brilanci skla a vertikální hliníkové prvky.

Následuje životní fáze

Jak je tento univerzální, redukovaný design praktický, ale v nejširším rozsahu použití skutečný, je zřejmé z pohledu na volitelné možnostidovybavení: v několika jednoduchých krocích lze exkluzivní sprchový kout „TUBE“ například dodatečně vybavit závěsným kolejnicovým systémem.  Kolejnice volitelně namontovaná na jedné nebo dvoustěnách, akcentuje nejen svislou polohu sprchového koutu díky opticky striktně horizontálnímu dělení, nýbrž přebírá zároveň i nosnou funkci madla.

Upevňovací body navržené a patentované společností Palme jsou přitom tak stabilní, že kolejnice o tloušťce 30 mm může dokonce sloužit jako držák na rovněž nově vyvinuté sklopné sedátko. Exkluzivní sprchový kout „TUBE“ se tak v různých životních fázích přizpůsobuje měnícím se požadavkům uživatelů kladeným na sprchový koutna dlážděné podlaze. Zejména v náročném prostředí jako je zdravotní péče se jedná o stále častější požadavek, aby věkově přiměřená řešení koupelen mohla obyvatelům nabídnout co nejpohodlnější pobyt.

Vývojáři PALME při koncipování sprchové oázy „TUBE“ mysleli ale i na nejmladší uživatele, resp. jejich rodiče: široká nabídka příslušenství od zrcadel, držáků a možností odkládání je v současné době doplněna o „baby vaničku“ pro zavěšení na kolejnici. Poskytuje tak pohodlnou a k zádům šetrnou možnost koupání miminek.

Odbornost ve vývoji ve vlastní firmě byla základem pro inovativní detailní řešení, jako je zvedací a spouštěcí mechanismus závěsů s aretací při 90°, integrovaný v nosné konstrukci z vysoce pevných trubek z leteckého hliníku.

Odbornost ve vlastním vývoji a výrobě

Designový sprchový kout „TUBE“, který je již k dispozici, se stejně jako celý program PALME vyrábí v závodě Taufkirchen an der Pram. Ředitel společnosti Ing. Ralph Prader: „Odbornost ve vývoji a výrobě, rozvíjená v průběhu mnoha let ve vlastní firmě, byla základním předpokladem pro to, aby návrh sprchové oázy „TUBE“ vůbec mohl být uveden do sériové výroby.“ Vývojáři Palme se museli nejen vypořádat se značným statickým a dynamickým zatížením v upevňovacích bodech redukované trubkové konstrukce, ale také vyvinout stejně inovativní řešení pro kování nebo volitelné možnosti dovybavení. Naše odbornost je podložena různými patenty.

Designér Martin Ballendat získal za svou tvorbu řadu mezinárodních ocenění. Model „TUBE“ získal ocenění „Design Plus“ na veletrhu ISH ve Frankfurtu.

Totéž platí pro zušlechtění povrchu prvků z pravého skla o tloušťce 8 mm. Ty jsou stejně jako všechny ostatní sprchové oázy PALME podrobeny speciálnímu ošetření a tímto způsobem získávají dlouhodobě odolnou povrchovou nanoúpravu s certifikací TÜV. Tato úprava trvale zabraňuje usazování nečistot a dodává skleněným povrchům sprchových koutů PALME mimořádně brilantní lesk.

Další informace o inovativním designu sprchového koutu „TUBE“ od Palme jsou k dispozici na internetové adrese www.palme.at/tube

Tři otázky na designéra Martina Ballendata

Martin Ballendat je designérem koutu Tube

Pane Ballendate, na evropské scéně designu jste známý především jako kreativní designér nábytku proslulých značek. Co vás inspirovalo k návrhu sprchového koutu?

Design sprchového koutu ve své redukované formě se v posledních letech u všech dodavatelů velmi silně přiblížil. Očividně za to mohou limitující faktory, které byly přijaty za standard. Jako designéři nábytku jsme zvolili zcela odlišný přístup. Nad tématem „sprchového koutu“ jsme se v pravém slova smyslu zamysleli zcela znovu vycházejíc z interiérové stránky a tak jsme se mohli zcela oprostit od zavedených návrhů a konstrukcí. O to více nás těší, že Rada pro vytváření forem vyznamenala tento výrobek cenou Design Plus.

Co tedy elementárně odlišuje sérii PALME „TUBE“ od ostatních designových sprchových koutů?

Zásadní rozdíl spočívá v poprvé tak hluboce realizované symbióze tvaru a funkce, designu a technologie. Konstrukční prvky jsme například omezili na jejich naprostou nezbytnost, ale zároveň je vystavujeme výrazně vyšší zátěži. Vytvoření rovnováhy bylo pro vývojáře stejně náročné jako pro pozdější výrobu – a nakonec bylo možné dosáhnout cíle pouze s komplexními odbornými znalostmi, které si společnost PALME udržuje ve výrobě kvalitních sprchových oáz a jejich součástí ve vlastní firmě.

Redukovaný design jako u série „TUBE“ ale také polarizuje. Především když má do koupelny paralelně vstupovat zjevně opět více barev. Není to riziko spojené s uvedením na trh?

To je pravda: paralelně s redukcí se vyvíjí druhý trend, a to zpět k barvám. Ale nevidím v tom žádné riziko spojené s uvedením na trh, protože Palme svým modelem „TUBE“ apeluje na klientelu, která je již zkušená, co se týče nakupování bytového vybavení. Pro tyto zákazníky hraje důležitou roli nadčasový, velmi kvalitní design, protože tvar sprchového koutu má být v koupelně stejně málo dominující, jako je tomu u nábytku nebo umyvadla. Rozhodující je spíše ucelený celkový obraz, ve kterém sprchové kouty „TUBE“ v každém případě stanovují velmi zvláštní akcent právě díky svému redukovanému designu.

 Více informací o designérovi a jeho tvorbě je k dispozici na adrese www.ballendat.com

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login